Předseda senátu Miloš Vystrčil předložil několik zcela zásadních informací. Ty získal přímo od Miroslava Zavorala, ošetřujícího lékaře prezidenta. Předně, Miloš Zeman není schopný vykonávat pravomoci prezidenta. Jeho prognóza je krajně nejistá. Není předpoklad, že by se k pracovním povinnostem mohl vrátit v příštích týdnech. To jsou informace, které pocházejí přímo od lékaře. Ten ale doplnil také důležité sdělení, že tyto informace dostal už ve středu 13. 10. také vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Informace zatajil, a nejen to.
I přesto, že Mynář věděl, že Zeman není schopen vykonávat svoje pravomoci, dovedl k němu bez vědomí lékařů předsedu sněmovny Radka Vondráčka z ANO. Oba údajně nechali Zemana podepsat dokument o ustavujícím jednání sněmovny. Pravděpodobnost, že by diskutovaný podpis byl skutečně pravý, je nyní po informacích z ÚVN ještě menší. Policie a tajné služby se měly neprodleně zabývat tím, kdo dokument za Zemana podepsal.
Dále je naprosto udivující postup Mynáře. Potvrzují se obavy, že si chtěl i nadále nechat pravomoci prezidenta pro sebe a tlumočit jeho údajná stanoviska i přesto, že Zeman evidentně není schopný pracovat a možná ani komunikovat. Další námět pro policii.
Okamžitě rezignovat by měl Radek Vondráček, který po setkání popsal Zemana v podstatě jako veselého strýčka, který v nemocnici lehce odpočívá, vesele si povídá a klidně podepisuje listiny, hází žertíky a tak dále. Vondráček evidentně lhal a je zamotaný v jakési podivné hře Vratislava Mynáře.
Sečteno, podtrženo: Nyní už mají zákonodárci jasnou povinnost pravomoci Zemanovi odebrat. Nemohou je nechat nevolenému Mynářovi, kterého tajné služby považují za bezpečnostní hrozbu pro stát. A musejí to udělat co nejrychleji.
Andrej Babiš by měl okamžitě požádat Vondráčka o rezignaci. Pokud tak neučiní, měl by sám iniciovat jeho odvolání z čela sněmovny.
A současně by měla jednat i policie. Zabývat se Mynářem, děním okolo prezidenta a tím, co všechno Zeman údajně podepsal.