Končící ministr Jan Mládek (ČSSD) udělal obrovský průšvih, za který dosud platíme stamiliony ročně, hned v prvních měsících svého působení. Nohy mu však nakonec podrazilo něco úplně jiného.
Čím připravil náš stát v součtu o miliardy korun? Neuvěříte. Je to příběh amatérismu nejen ministra Mládka. Zmařil největší českou investici − dostavbu jaderné elektrárny Temelín, navíc úplně zbytečně. Byl téměř zázrak, že se vládě Mirka Topolánka povedlo zahájit několikaletou přípravu na tak důležitou dostavbu české jaderné elektrárny. Již tehdy bylo jasné, že Česká republika se během několika let ocitne v závislosti na výrobě elektrické energie v zahraničí. Německá vláda Angely Merkelové přitom navíc později (po havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě) přišla s plánem na zákaz provozování jaderných elektráren v celé spolkové republice. Tento zákaz postupně nabíhá a energetické soběstačnosti střední Evropy vůbec nepomáhá.
Topolánkův ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) zahájil přípravu na dostavbu Temelína i přes nesouhlas vládních Zelených. Po letech bylo vše připraveno. Stát vložil do stavby zhruba první miliardu, další miliardu utratili tři přihlášení soutěžící. Vše vypadalo ideálně. Měli jsme naději, že Česká republika zůstane jen s malou přestávkou energeticky soběstačnou, tedy alespoň pokud jde o výrobu elektřiny.
Do toho však přišla tragédie. Ministrem průmyslu a obchodu se stal právě Jan Mládek a dostavbu zastavil. Důvod? Chtěl si napsat svou vlastní energetickou koncepci, tedy dlouhodobý český plán, jak rozvíjet energetiku, když mají Češi i podniky na našem území stále větší spotřebu. Původní plán už prý byl zastaralý. Takže si pan ministr se svými lidmi píše koncepci a soutěž na dostavbu Temelína byla zastavena. Protože už však byly investovány peníze do přípravy a stavba stojí, přicházíme společně s „podvedenými“ soutěžícími odhadem o stovky milionů korun ročně na ušlých úrocích (které bychom získali, kdybychom peníze investovali lépe nebo kdybychom dostavěli Temelín). I samotná energetická soběstačnost má svou vysokou hodnotu.
Existovala snad možnost, že by se dostavba některé jaderné elektrárny (ať už Temelína, či Dukovan) v nové koncepci vůbec neobjevila? Jistěže ne. Dostavba je potřebná co nejdříve a navíc si to vláda uvědomuje. Kvůli ministru Mládkovi však už dva roky čekáme na vypsání nové soutěže, která pak bude několik let probíhat a teprve pak pomalu začne vítěz s dostavbou.
Naši energetiku poškodil také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se krátce po svém nástupu do funkce rozhodl rozdělit celý zisk koncernu ČEZ za rok 2013 na dividendách. Nezbyly by tak bez půjček za daný rok nejen žádné peníze na nové stavby, ale ani na opravy jaderných elektráren, mzdy či běžný provoz. Nakonec se ukázalo, že chtěl pan ministr ještě vše probrat s kolegy z vlády a ti mu návrh neschválili.
Zároveň však Babiš vše vyzradil předem několika vybraným novinářům, aby si mohli rychle nakoupit akcie ČEZ. Není vyloučené, že tím kryl někoho jiného, ale zájem o akcie v každém případě opravdu ještě před zveřejněním jeho nezvyklého plánu podezřele vzrostl. Babiše pak vyšetřovala Česká národní banka, podvod se však nepodařilo prokázat. Je samozřejmě také možné, že se ani k žádnému podvodu nedošlo, ale každý ministr by si měl dát pozor, aby na něj ani nepadlo podezření, a snad každý ministr ví, že nesmí o svém plánu na výplatu dividend v polostátním podniku mluvit v předstihu. Takže další příklad amatérismu, ministr Mládek v tom není sám.
Největší Mládkovou chybou v očích premiéra se však zjevně stal jeho špatný obraz na veřejnosti kvůli mobilním datům. Žádný Temelín. Kdepak. Jeho pozastavení bylo v očích premiéra v pořádku. V odvolání však, jak upozorňují někteří komentátoři, mohlo sehrát vliv, že je pan ministr z jihočeské ČSSD, která Sobotku zrovna nedávno nepodpořila jako kandidáta na předsedu strany. Proč by měl v křesle držet člověka, který mu podporu nezajistil, když si může jmenováním jiného člověka třeba „koupit“ podporu jiného regionu nebo jinak posílit svůj vliv ve straně? Tak se alespoň ptají někteří pragmatici.