Za největší průšvih v IT od roku 1989 označil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala digitalizaci stavebního řízení. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima News vyzval ministra pro místní rozvoj Ivana Batoše (Piráti) k rezignaci. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba má ale šéf resortu důvěru koalice.
Nový stavební zákon začal platit 1. července. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě přes propojení Portálu stavebníka pro veřejnost a Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) pro úředníky, jakož i dalších systémů.
„Digitalizace tady ve skutečnosti není. Nikdo s tím nepracuje, ani stavební úřady, starostové s tím mají problémy, architekti mají problémy. Začíná to mít vliv i na obecnou ekonomiku. Jestliže se nebude stavět, budou se stavby prodražovat. Nebudou dotace, budou pokuty a další věci,“ prohlásil Radim Fiala s tím, že ministr Bartoš by měl vyvodit odpovědnost a rezignovat.
Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. Podle Svazu měst a obcí by problémy mohly znamenat skluz 13 000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září.
Ekonom serveru Datarun Petr Bartoň vypočetl ztráty na 770 milionů korun denně, pokud se propustnost stavebních povolení snížila na polovinu. I se souvisejícími odvětvími mohou být podle něj škody až miliarda korun denně.
„Pan ministr Bartoš by měl rezignovat. Je to otázka celé vlády, protože ekonomika stavebnictví má obrovský vliv na růst HDP. Měla by to řešit celá vláda,“ dodal Fiala v pořadu Partie PLUS na CNN Prima News.
Podle šéfa poslanců TOP 09 Jakoba má ale celá problematika hned několik rovin. Zmínil například stavební zákon. „Všichni víme, že ten problém je dlouhodobý. Délka stavebního řízení v Česku je neúměrně dlouhá,“ popsal.
„Proto vítám tu novelu. Celý ten nový stavební zákon spěje k tomu, aby se celý proces stavebního řízení zjednodušil a zrychlil. K tomu má přispět i digitalizace. Stejně jako funguje dobře Portál občana, tak i digitalizace stavebního řízení přispěje k tomu, že celý proces bude rychlejší,“ doplnil.
Druhou věcí je ale podle něj provedení celé digitalizace. „Ministr nás ubezpečoval, že celá věc je připravená. Zároveň dodával, že si je vědom, že to jeho odpovědnost je. Sešlo se více věcí. Systém nefunguje tak, jak by měl, neprobíhalo zaškolování, což není dobře. Termín byl na začátku prázdnin, kdy i část úředníků má dovolené, a mnoho stavebníků podalo své žádosti o povolení v režimu toho starého zákona. Za červen bylo žádostí několikanásobně více. Tím to neomlouvám. Ministr slíbil, že se pokusí napravit jednotlivé chyby systému a že to zvládne během srpna. Nemám důvod mu nevěřit,“ uzavřel.
Po konci Bartoše nevolá jen SPD, ale i hnutí ANO. „Hájí se tím, že to hází na všechny ostatní. Kdyby ten termín byl posunut o půl roku, tak mohlo dojít k testování,“ řekl poslanec ANO Patrik Nacher s tím, že by Bartoš měl na ministerstvu skončit.
Ministr Bartoš už dříve na síti X napsal, že chápe frustraci úředníků, kteří „i bez nového informačního systému mají práce nad hlavu“. Digitalizace stavebního řízení i nový stavební zákon mají vyřešit dosavadní potíže stavebního řízení, i když výsledky se nedostaví hned, dodal. Řada problémů při práci s digitálním stavebním řízením je podle něj způsobená nesprávným nebo chybějícím nastavením uživatelských rolí na úřadech.