KOMENTÁŘ / Pro člověka, který posledních nejméně deset let pečlivě sleduje politické dění v České republice, je středeční vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka o dnes již budoucí nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové něčím neuvěřitelným. Pro voliče koalice SPOLU, kteří věřili vyjádřením o deagrofertizaci, je to absolutní zklamání. Blažek již selhal a vzápětí ho spolu s celou vládou následoval i premiér Petr Fiala, protože kabinet nominaci Bradáčové schválil.
Ne, tentokrát nejde o twitterovou nenávist k Blažkovi ze strany lidí, kteří by zkritizovali cokoli, co udělá, protože jde zrovna o něj. Nyní se jedná o záležitost, která začala jeho prvním ministerským působením v roce 2012, kdy prosadil, aby se z nedůvěryhodné Bradáčové stala vrchní státní zástupkyně. Cattani v sukních. Její vliv poté nadále rostl, právě ona byla tváři babišovské protikorupční revoluce a skvěle posloužila nástupu nové politické garnitury, která zásadně změnila charakter České republiky.
Rozhovory pro Lidovky
Pavel Blažek se evidentně nejen nepoučil, ale nadále prosazuje v této oblasti věc proti zájmům naší země. Bradáčová není žádnou zárukou spravedlnosti, naopak, její konec měl být jednou z prvních věcí, kterou měla vláda Petra Fialy udělat hned po svém nástupu. To byl bod deagrofertizace číslo jedna. Místo toho nyní budeme sledovat triumfální postup této ambiciózní dámy a zakonzervování její moci na příštích sedm let. Takže bude moci, jak sama říkala v jednom z mnoha rozhovorů pro Babišovy Lidové noviny, „zatýkat i o svátcích“. (Babišovy Lidové noviny vydaly v roce 2015 vánoční rozhovor s Bradáčovou pod titulkem „Bradáčová: Zatýkat můžeme i o svátcích“. Jednalo se o legitimizaci Babišova uchopení moci pod heslem antikorupční revoluce namířené zejména proti ODS, pozn. red.)
Andrej Babiš dlouhá léta jako osoba v gigantickém střetu zájmů pumpoval do svých firem státní peníze, ale i peníze daňových poplatníků dalších evropských zemí. Cattani v sukních se ale nejspíše zabýval důležitějšími problémy. Většinou jsme slyšeli jedno velké, ohlušující ticho. Vrchní státní zástupkyně udržovala spojenectví s Babišovým „investigativním“ novinářem Ondřejem Koutníkem a budovala si image přes noviny z holdingu Agrofert.
Omluva Parkanové? Nikdy
Bradáčová byla na Babišově straně také například v otázce policejní reorganizace, kterou řídil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Dlouhá léta bylo vskutku pozoruhodné, jak se Babišovy zájmy kryjí s těmi, které má Bradáčová. Měla blízko i k Robertu Šlachtovi. A skvělou ilustrací jejího charakteru je pak vyjádření k tomu, jakým způsobem české orgány činné v trestním řízení zničily život Vlastě Parkanové v kauze CASA. V rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásila, že trestní stíhání bylo „důvodné“. „Nedočká se,“ odpověděla na dotaz týkající se možné omluvy exministryni Parkanové.
Již několikrát od roku 2021 jsme zažili situaci, během níž se měl premiér Fiala jasně vymezit proti svému spojenci Pavlu Blažkovi. Nikdy to neudělal. V některých případech to bylo pochopitelné. Nyní se ale měl svému ministrovi a příteli postavit a říct, že Bradáčová na místě nejvyšší státní zástupkyně je nepřijatelná. Jelikož vláda nominaci Bradáčové již schválila, je cesta k novému babišistánu umetena. Zbabělost a míra nepochopení vlastní situace dovede naše demokratické strany do propadliště dějin. Už nám jich nemusí být líto. Líto je nám české demokracie a právního státu.