V pondělí ráno se do Prahy sjely traktory a další zemědělská technika na protestní akci části zemědělců. Navzdory očekávanému kolapsu je doprava v hlavním městě plynulá, výrazné komplikace nezaznamenala ani policie. Podle některých politiků pondělní protest není bojem za lepší podmínky zemědělců, ale jde jen o pokus upozornit na sebe.
Protestní jízda farmářů částečně zablokovala pražskou magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy ale zatím nezpůsobila. Od pondělního protestu se velké nevládní zemědělské organizace, tedy AK ČR, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství, distancovaly.
„Cením si tvrdé práce řady českých zemědělců, kteří si také uvědomují, že česká krajina potřebuje řádnou péči. Dnešní nezodpovědný protest ale není jejich protestem. Dnes si traktory vzaly za své síly, které to s naší zemí nemyslí dobře. Je třeba naslouchat obavám českých zemědělců a pomáhat především těm malým a středním. Agrobaroni a proruské síly ale nesmí ovládat evropské ani české dotace,“ vzkázala například ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová.
„Se zemědělci se potkávám často a mluvím s nimi i o tom, co je trápí a štve. A také vím, že ne vždy to mají jednoduché. Neznám však jediného zemědělce, který by dnes na traktoru dorazil do Prahy a protestoval. A proč? Protože dnešní protest není protestem zemědělců, nýbrž je to jen záminka prokremelských sil, jak se vymezit proti vládě. Od protestu se ostatně distancovala i Agrární komora a ostatní organizace. Představitelé hnutí ANO říkají, že mluvit o protestujících, že jsou proruští, je hanlivá nálepka. Ale není. Stačí se podívat, kdo za protesty stojí a jaké názory zastává,“ napsala také europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
„Takže když to shrnu: Dnešní protest fakt není bojem za lepší podmínky zemědělců. Je to jen pokus na sebe upozornit a obyčejné lidi omezit tím, že jim organizátoři blokují traktory silnice,“ dodala politička za občanské demokraty.
Premiér Petr Fiala (ODS) upozornil, že demonstrace nemá mnoho společného s bojem za lepší podmínky zemědělců. „Demonstraci pořádají lidé, kteří se netají např. svou podporou Kremlu a sledují jiné cíle než zájmy zemědělců. Asi i proto se od dnešního protestu distancovaly všechny hlavní organizace, které zemědělce zastupují – Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství,“ uvedl. Vláda se podle něj kontinuálně baví se všemi, kteří mají zájem o dialog, a nachází proto řešení. „Mezi ty, kterým jde o zlepšování kvality života v naší zemi a o její prosperitu, ale bohužel nepatří organizátoři dnešních demonstrací. Ukazuje to i jejich průběh, který komplikuje život občanům hlavního města a žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese,“ dodal.
Podle předsedy zemědělského výboru sněmovny Michala Kučery (TOP 09) jsou právě organizátoři pondělního protestu ti, kteří nejvíc škodí zemědělství. „Mě mrzí, že se na to nalepili lidé, kteří tam vytahují covid, protest proti mezinárodní zdravotnické organizaci a podobné nesmysly, které nemají se zemědělstvím nic společného. A právě ti organizátoři nejvíce škodí zemědělství a zemědělcům. To jsou ti největší škůdci, kteří zemědělce zneužívají jenom proto, aby si řešili nějaké svoje osobní či politické ambice,“ řekl na dotaz deníku FORUM 24.
Upozornil ale, že jinak jsou námitky a stížnosti zemědělců oprávněné, například co se týká nadměrné byrokracie. „Tam s nimi souhlasím a je to věc, kterou řešíme, a už se snad blíží výsledek,“ doplnil s tím, že koalice jedná se zástupci největších asociací zemědělců, naposledy se jednání konalo v pátek.
O tom, že organizátorům protestu jde o zájmy zemědělců, pochybuje i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Jakkoliv nijak nezpochybňujeme právo na poklidný protest, nedomnívám se, že organizátorům protestu doopravdy jde o zájmy českého zemědělství. Zhusta se totiž jedná o osoby, které protestují neustále proti všemu – dřív to bylo očkování, dnes zemědělská politika. Naopak jsme přesvědčeni o tom, že se pokoušejí protesty zemědělců ‚ukrást‘ pro prosazování vlastních politických zájmů, oslabení pozice naší země na mezinárodní scéně a vyvázání ze spojeneckých vazeb,“ napsal na sociální síti. „Ctím právo na demonstraci, tady to ale opět vypadá, že si chce proruská dezinfo scéna urvat prostor, stejně jako to bylo u stávky učitelů,“ přiblížil europoslanec.
Podobně to vidí i senátor Tomáš Czernin. „Jsem sám zemědělec. Vím, že odpovědnost k půdě, lidem i přírodě je obrovský závazek. Bez kvalitního zemědělství se neobejdeme. Nicméně to, co s čím se dnes potýkáme v Praze, je hlavně aktivita předáků, kteří si vzali ostatní za rukojmí. U řady jednání jsem byl. Konstruktivní příliš nebyla. Kompromis byl vzdálený na míle. Každý účastník jen vykládal na stůl své požadavky. Tímto způsobem se nedostaneme vůbec nikam,“ vzkázal.
„Zemědělci si za dotace z Evropské unie koupili traktory, aby protestovali proti Evropské unii. Jak z toho ven?“ glosoval pondělní protest také poslanec za hnutí STAN Tomáš Müller.