Ve čtvrtek se poslanci sešli na mimořádné schůzi o migračním paktu, kterou svolalo opoziční hnutí ANO. Koalice neumožnila, aby byl schválen program, ještě před tím ale mohli vystupovat poslanci s přednostním právem. Jako první byl šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který tvrdil, že migrační pakt je „největší zradou v novodobých dějinách České republiky“.
„Největší zrada v novodobých dějinách ČR, které se dopustil premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan. Vyměnili naši kulturu a náš způsob života za explozivní kriminalitu. Masová migrace je rakovina, která rozkládá evropskou společnost,“ tvrdil během svého projevu Babiš.
To nenechal bez povšimnutí premiér Fiala. „Největší zrady naší země se naopak dopustil Andrej Babiš: ochotou obětovat naši bezpečnost, prosazováním zájmů Viktora Orbána místo zájmů ČR, zanedbáním odpovědného hospodaření a zadlužováním naší země a namísto toho starostí o dotace pro Agrofert, ignorováním energetické bezpečnosti a zachováním naší závislosti na Rusku a celkovým chaosem, který po něm zůstal,“ vzkázal premiér.
Babiš ve čtvrtek mluvil přes hodinu. Během svého projevu zmiňoval například kriminální případy, které v evropských zemích spáchali migranti ze severní Afriky či z Blízkého východu. Tvrdil také, že by měla policie kontrolovat skupiny lidí, kteří „vypadají jinak“ a mluví cizím jazykem, abychom věděli, „kdo u nás vlastně žije, co je zač a zda tu pracuje“.
Obsah migračního paktu přitom uvedla na pravou míru i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, která zopakovala, že součástí migračního a azylového paktu Evropské unie je i výjimka pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny.
„Před dnešní rozpravou ve sněmovně o migračním paktu je třeba jasně zdůraznit: pravidla dohodnutá v paktu o migraci a azylu nevyžadují povinnou relokaci, a to ani v krizi. Požaduje se povinná solidarita, která může mít podobu finanční nebo operativní pomoci. Členské státy v tom mají flexibilitu. Země, jako je Česká republika, která již projevila solidaritu tím, že hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny, bude moci být od povinných solidárních příspěvků osvobozena,“ vysvětlila na sociální síti X ve čtvrtek ráno.
Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na tiskové konferenci před schůzí řekl, že migrační pakt není dokonalý, ale dává základ pro další opatření. Je tak lepší než současná neexistence přesných pravidel například ve sdílení informací či návratové politice. „Nikdo netvrdí, že pakt zastaví migrační toky. Je to základna pro to, abychom situaci v budoucnu mohli zvládat,“ uvedl Rakušan.
Zopakoval také, že vyjednaná výjimka se bude odvíjet od počtu Ukrajinců uprchlých před konfliktem jejich země s Ruskem. „Přeju si, aby výjimka netrvala věčně, přeju si konec války, aby se Ukrajinci mohli vrátit,“ uvedl s tím, že poté pro Česko začnou platit stejné podmínky jako pro ostatní evropské země, což považuje za zcela správné.