Ukrajinská protiofenziva pokračuje proti očekávání pomaleji, protože veškeré prostory před ruskými opevněními jsou hustě zaminovány. Na základě informací od vojenských expertů se tomu věnuje list The Washington Post.
„Dlouhá příprava na protiofenzívu, která začala zhruba před měsícem v mnoha oblastech bojiště na východě a jihu Ukrajiny, nabídla Rusům dostatečný čas na přípravu obrany. Oblasti s hloubkou od 5 do 16 kilometrů před hlavními obrannými liniemi Rusů byly hustě zaminovány protitankovými a protipěchotními minami. Právě tato pole úspěšně zpomalila ukrajinskou ofenzívu,“ píše se v článku.
Hloubka a hustota minových polí je významným problémem zvláště podél jižní frontové linie v Záporožské oblasti, kde Rusové útok očekávali, protože právě zde se mohou Ukrajinci pokusit přerušit pozemní koridor přes okupovanou oblast, který spojuje Rusko s Krymem.
Kvůli tomu, že Ukrajina nemá dostatečnou vzdušnou podporu, nemůže použít taktiku, která se podle vojenských expertů běžně v těchto případech provádí – minová pole jsou zredukována masivním leteckým bombardováním, a teprve poté vyráží do útoku pěchota podporovaná obrněnými jednotkami.
Počáteční útoky znamenaly ztrátu vybavení, a to včetně několika kusů obrněné techniky, kterou Ukrajině dodali západní spojenci. V minových polích byla ztracena americká bojová vozidla Bradley i německé tanky Leopard. Nicméně i po výbuchu a zničení vozidel jejich posádky přežily, maximálně s lehkým zraněním.
V důsledku pak byly ukrajinské jednotky nuceny změnit strategii postupu. „Místo toho, aby se jednotky snažily prorazit bojovými vozidly pěchoty a bitevními tanky, které západní spojenci poskytli Ukrajině k protiofenzívě, postupují vpřed pomalu, pěšky,“ konstatuje The Washington Post.
Jak uvedl vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj, potřebuje v tuto chvíli Ukrajina hlavně speciální zařízení pro dálkové odminování terénu. Jeho jednotky používají americké systémy M58 Mine Clearing Line Charge, tzv. MICLIC, ale protože jsou v minových polích při své práci ničeny, je jich podle generálových slov potřeba mnoho.
S tím souvisí i rozhodnutí USA poskytnout Ukrajině kazetovou munici. Ta by totiž útočícím jednotkám měla poskytnout palebnou výhodu, která pomůže získat dostatek času i prostoru k použití ženijního vybavení, které mají ukrajinské jednotky k dispozici.
Pokud Rusové zaznamenají v prostoru přítomnost speciální odminovací techniky, zaměřují se primárně na ni. Po těchto systémech primárně pátrají pomocí dronů a následně se je snaží likvidovat dělostřeleckou palbou. I proto ukrajinští ženisté stále častěji přistupují k odminovávání polí ručně. Jak tito sapéři pro The Washington Post uvedli, je nepraktické chodit s detektory kovů, protože jsou příliš viditelní, takže se při hledání min plazí, což je ovšem značně zpomaluje. Rusové navíc do takto vyčištěných oblastí shazují další miny z dronů.
„Připravovali jsme se, ale připravovali se i Rusové. Chápou, že speciální technologie nyní řeší klíčový problém a mění pravidla hry, takže je chtějí zničit nejdříve,“ shrnul situaci ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.