Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl o definitivním počtu kandidátů na prezidenta. Registrace Karla Diviše byla podpořena. Návrh podnikatele Karla Janečka byl zamítnut a Denisa Rohanová byla vyřazena. Ve volbách o hlavu státu se tedy utká devět kandidátů. Podnikatel Karel Janeček a Denisa Rohanová se vzhledem k verdiktu plánují obrátit na Ústavní soud.
Sporné byly tři případy. Podle ministerstva vnitra nesplnili podmínky ke kandidatuře podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, kteří se proti rozhodnutí odvolali právě k NSS. Po kontrole podpisů jejich počty klesly pod minimální hranici 50 tisíc. Skupina senátorů, kteří podpořili Marka Hilšera, pak zpochybnila kandidaturu Denisy Rohanové.
U Rohanové upozornili senátoři na to, že získala podporu pouze od členů bývalé poslanecké sněmovny, a to ještě před vyhlášením voleb. Zákon sice takový postup výslovně nevylučuje, přesto však podle soudu není možný. „Shodli jsme se na tom, že nelze podávat kandidátní listiny dříve, než je konkrétní volba prezidenta republiky řádně vyhlášena předsedou senátu,“ řekl soudce Tomáš Langášek. Vnitro nemělo kandidátní listinu Rohanové brát v potaz, natožpak ji registrovat.
Denisa Rohanová takový závěr nečekala. „Budeme podávat ústavní stížnost,“ řekl mluvčí vyřazené kandidátky Martin Legnavský deníku FORUM 24 s tím, že jej blíže okomentuje, až se seznámí s podrobnostmi. „Zítra se budeme scházet s právníky,“ dodal jen.
Soud po kontrole vyhodnotil část původně vyřazených podpisových archů Karla Diviše jako platné. Podnikatel tedy přesáhl potřebnou padesátitisícovou hranici a stal se oficiálním kandidátem. Diviš je rád, že se ukázalo, že v Česku funguje nezávislá justice. „Pokud by soud i rozhodl jinak, tak bychom asi šli k Ústavnímu soudu,“ řekl.
Případ Karla Janečka byl podle členů volebního senátu nejkomplikovanější. Janeček při svém odvolání po soudu požadoval kontrolu všech podpisů, tedy více než 70 tisíc. Podle soudce Iva Pospíšila by bylo nemožné až absurdní, aby takto soud postupoval, a v tomto návrhu nemohl vyhovět.
Soud nakonec prošel Janečkových 5618 neuznaných záznamů na petici. Při kontrole se potvrdila skutečnost, že problém na straně ministerstva byl v digitalizaci postupů. Zároveň se v podpisových arších vyskytlo velké množství zcela smyšlených údajů o neexistujících osobách nebo adresách. Podle členů volebního senátu si tyto informace mohl ověřit samotný uchazeč o kandidaturu. Kontrola odhalila chybné vyhodnocení 433 záznamů, které měly být uznány. Nicméně zjištěná chybovost v petici je stále vysoká a dosahuje přes 30 procent. Ani tak by tedy Karel Janeček nezískal dostatečný počet podpisů.
„My samozřejmě podáme odvolání k Ústavnímu soudu,“ vyjádřil se Karel Janeček k rozhodnutí. Zásadní problém vidí v nefér a špatně nastavených pravidlech. Práce ministerstva podle něj nebyla v pořádku.
Registrační proces pro volbu prezidenta je podle soudu negativně ovlivněný současnou právní úpravou. Systém sběru a kontroly podpisů je komplikovaný a měla by být projednána jeho změna. Soud také poukázal na elementární chyby ministerstva, zpravidla způsobené nesprávným automatickým rozpoznáváním textu, které prováděl počítačový program. „Toto pochybení pak zcela nepochopitelně neopravil při manuální kontrole ani operátor,“ okomentoval soudce Radan Malík. Ministerstvo vnitra k verdiktu NSS na twitteru uvedlo, že jej respektuje. S rozhodnutím se ovšem musí nejdříve seznámit a v budoucí praxi námitky soudu hodlá zohlednit.