Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela si ke svému projevu v poslanecké sněmovně připravil mj. infografiky, které od něj dostali Alena Schillerová nebo Karel Havlíček. Deník FORUM 24 je má k dispozici, zveřejňujeme tedy ministrův projev i s obrázky, které divák, jenž sledoval dění v parlamentu, vidět nemohl.
Dobrý večer, dámy a pánové,
děkuji za svolání dnešní mimořádné schůze. Musím říct, že jsem se na dnešek těšil. Těšil jsem se tak moc, že jsem se rozhodl předčasně odletět z jednání rady energetických ministrů v Lucemburku, kde jsem dnes byl.
Jednali jsme zde o aktualizaci evropského trhu s elektřinu. Tohle je ale důležitější. Rozhodl jsem se využít tuto příležitost, abych vám udělil pár přátelsky míněných rad. A upřímně, chci co nejlépe využít každou příležitost připomenout, jak moc dobře je, že už naší zemi nevládne Babišova vláda.
Mám pro vás kratší verzi tohoto vysvětlení a verzi delší. Tu kratší o víkendu představili odborníci z ratingové agentury Standard and Poor´s, kteří potvrdili, že se naší vládě daří napravovat chyby té minulé. Té vaší. Daří se nám konsolidovat veřejné finance a daří se nám zbavovat energetické závislosti na Rusku.
Je to úspěch a já jsem si stoprocentně jistý, že kdybychom pokračovali v tom vašem kurzu, tak by tato pochvala ze strany odborníků ze Standard and Poor´s nepřišla. Naopak by došlo k úpravě ratingu, prodražení splácení našich dluhů a ještě k dalšímu zhoršení zdejší situace.
Delší, podrobná verze mého vystoupení vám vysvětlí to, proč se většina práce musí bohužel zaměřovat na nápravu chyb vaší vlády.
Protože chápu, že pro některé je jednodušší pochopit věci z obrázků než z mluveného slova, připravil jsem několik infografik, které vám nyní vysvětlím.
Asi všichni se shodneme, že výdaje každé vlády by se měly odvíjet od od stavu státního rozpočtu, že? Rychlé tempo zadlužování je jasným signálem, že si vláda nemůže dovolit vydávat vyšší částky na zbytná opatření a naopak.
Je to jako s rodinným rozpočtem. Když máte hypotéku, kterou každý měsíc sotva splácíte, určitě nepojedete jen tak na dovolenou za 100 tisíc, na kterou si budete muset vzít další půjčku.
Státní finance mají ještě jednu vlastnost – to, jak se vyvíjí státní rozpočet, jaká je struktura výdajů, jaké je zadlužení, kolik je peněz v ekonomice, nebo to, jestli se mění disponsibilní příjem obyvatel, to všechno má v dlouhodobém hledisku přímý a bezprostřední vliv na růst inflace, tedy na růst cen.
Ve zkratce – čím víc peněz stát pumpuje do ekonomiky, tím větší je tlak na růst inflace. Tento tlak samozřejmě je ještě výrazně silnější v době rozpadu dodavatelsko-odběratelských řetězců, kdy poptávka po některých produktech je vyšší než nabídka. Takový rozpad nastal během covidu nebo v důsledku ruské agrese proti Ukrajině. To ten tlak na růst cen ještě posiluje.
Teď se podívejme, co jste s veřejnými financemi udělali za vaší vlády. Samozřejmě mluvím především o práci hlavní influencerky minulé vlády paní Schillerové a vycházím z čísel ministerstva financí a také z výročních zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu.
Z těch dat vidíme, že příjmy českého státního rozpočtu v letech 2016 až 2021 vzrostly o 37 procent, to je dobrý výsledek, který je lehce nad průměrem Evropské unie. Jenže zatímco příjmy vzrostly o 37 procent, výdaje vzrostly o 57 procent.
To je taky nad průměrem Evropské unie. A to výrazně, výrazně nad unijním průměrem. Naše státní výdaje tedy vzrostly o 20 procent více, než o kolik vzrostly příjmy.
V tomto ohledu jsme byli třetí nejhorší z celé Evropské unie a ten rozdíl mezi růstem výdajů a růstem příjmů tak byl skoro dvojnásobný oproti unijnímu průměru. Dvojnásobný, paní Schillerová. Ale to všechno vidíte v těch datech, která máte na stole.
Co to v praxi znamená, když vám rostou výdaje o tolik rychleji než příjmy? Na to nemusíme být ekonomičtí géniové, aby nám bylo jasné, že to přinese velmi rychlé tempo zadlužování.
A to se ještě podívejte na to, jaké výdaje za vašeho vládnutí rostly. Hned vedle na té infografice máte přehled růstu mandatorních a kvazimandatorních výdajů státního rozpočtu.
To jsou především výdaje na sociální dávky, na penze, na financování školství, na zdravotnictví a další výdaje, které se stát zaváže platit. Z toho, co v rozpočtu zbyde, se dají dělat investice například do zlepšení infrastruktury, do rozvoje energetiky a do další modernizace země.
Ještě v roce 2018 byly příjmy státního rozpočtu o 340 miliard vyšší než mandatorní a kvazimandatorní výdaje. Tyto peníze bylo možné investovat. V roce 2021, ve vašem – doufám, že už navždy – posledním roce na ministerstvu financí, paní Schillerová, převýšily příjmy státního rozpočtu výdaje už jen o 95 miliard.
Výsledkem byl historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu.
To znamená, že vy jste masivně navýšili výdaje na sociální dávky, způsobili nejvyšší schodek státního rozpočtu. A aby toho nebylo málo, tak jste zrušili superhrubou mzdu, což do ekonomiky vehnalo další vysoké desítky miliard korun, takže další tlak na růst inflace.
Paní Schillerová, přemýšlel jsem, jak vám vysvětlit, co tento stav ekonomiky znamená pro její vývoj nejen v dalších měsících, ale v letech. Jak vám mám vysvětlit, jakou škodu jste na další roky napáchala.
Nepředpokládám, že byste věřila mně. Podle vašeho počínání nepředpokládám ani to, že byste důvěřovala odborníkům. Tak jsem si řekl, že poprosím umělou inteligenci, aby vám to vysvětlila.
Když otočíte ten papír s infografikou, který jste dostala, najdete tam nejen mou otázku, ale také odpověď od AI s poměrně jednoduchým a jasným vysvětlením.
Moje otázka zněla doslova takto:
Růst příjmů státního rozpočtu od 2016 – 2021 byl 37 %
Růst výdajů státního rozpočtu od 2016 – 2021 byl 57 %
Schodek státního rozpočtu v roce 2021 byl skoro 420 miliard korun
V roce 2021 došlo ke snížení příjmových daní pro obyvatele
Růst mandatorních a kvazimandatorních výdajů 2018 – 2021 byl 31 %
Podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů na příjmech státního rozpočtu byl 94 %
Prosím, udělej predikci dalšího vývoje základních ekonomických ukazatelů, jako je zadlužení a inflace. Vysvětli i to, proč k takovému vývoji podle tebe dojde.
Nebudu číst celou odpověď, ale závěrečné shrnutí, které mi umělá inteligence poskytla, je následující:
Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je náročné udržet současnou fiskální politiku bez rizika vážných ekonomických a sociálních důsledků, jako jsou nekontrolovatelné zadlužení a vysoká inflace. Pro stabilizaci ekonomiky bude nezbytná komplexní revize fiskální politiky.
Nepřipomíná vám to něco? Třeba přesně vývoj naší ekonomiky po vašem vládnutí. Ano, i umělá inteligence vydedukuje, že jste nám tady po sobě nechala ekonomiku na nejlepší cestě k vysoké inflaci a nekontrolovanému zadlužení. A záplavu fotek, které jste si nechala zaplatit od daňových poplatníků.
Tu infografiku si klidně nechte. Třeba se vám bude hodit. A kdyby o ni měl zájem kdokoliv další, dejte vědět.
Co dál? Za této konstelace jste nám tu nechali covidové kompenzační programy nastavené tak, že by to státní kasu na začátku roku 2022 stálo další vysoké desítky miliard korun.
Jen jste jaksi na ně zapomněli při tvorbě státního rozpočtu. A pak nás kritizovali za to, že jsme za vás tyto nekryté šeky vyplácet nechtěli a dotace okleštili tak, abychom tak jako vy nevypláceli kasína nebo oligarchy.
Všichni víme, co přišlo poté. Ruská agrese proti Ukrajině. Ten den změnil svět. A naplno obnažil totální bezbrannost české energetiky vůči ruskému vydírání. Energetický skanzen, který jste nám tu vy nechali.
Pane poslanče Havlíčku, nebojte, nezapomněl jsem na vás. Na infografice najdete to, co všechno jste naprosto objektivně měl udělat pro modernizaci a přenastavení české energetiky a neudělal.
Vezmeme to postupně. Jaksi jste úplně zapomněl na to, že vzhledem k rychlým změnám v rámci evropské energetiky, novým zákonům a cílům dekarbonizace, je potřeba, aby měla česká energetika jasnou a hlavně aktuální koncepci pro svůj rozvoj.
Právě proto je potřeba každých pět let aktualizovat Státní energetickou koncepci. Česká koncepce je z roku 2015. Aktualizovat ji tedy měla vaše vláda, ale do konce roku 2021 neudělala ani čárku. A to největší hráč v české energetice, polostátní ČEZ, už v roce 2017 vyzýval v reakci na rychlou proměnu energetiky ve světě k aktualizaci koncepce.
Možná, pane poslanče Havlíčku, kdybyste tuto aktualizaci připravil, došlo by vám, jak velký problém česká energetika má. Třeba nulový rozvoj obnovitelných zdrojů.
Zatímco v Evropě – a ne v západní Evropě, nebo přímořských státech s velkými větrnými elektrárnami – ale všude v Evropě se rok od roku vyrábělo čím dál víc elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
U nás se nedělo nic. Když se podíváte na tu infografiku, uvidíte naše srovnání s Maďarskem a Polskem. A to nejsou žádné velké mocnosti v oblasti obnovitelných zdrojů.
Vzhledem k tomu, že tu mizérii minulé vlády teď vidí jen pan poslanec Havlíček, tak ještě telegraficky pro ostatní – v roce 2018 v Polsku se s využitím slunce a větru vyrobilo 7,7 procent elektřiny, v Maďarsku to bylo 3,8 a u nás podobně.
A do roku 2022 se podíl obnovitelných zdrojů v Polsku zdvojnásobil, v Maďarsku vyrostl čtyřikrát a hádejte u nás. U nás zůstal ten podíl téměř stejný.
Proč je to důležité? Všichni víme, že energetiku bude třeba dekarbonizovat, omezit emise, které produkutuje. Postupně snížit podíl uhlí a to nahradit. Obnovitelné zdroje v tom budou hrát rozhodující úlohu.
K většímu využívání obnovitelných zdrojů energie mají pomoci i zákony, které má Česká republika povinnost přijmout.
Jenže když jsem přišel na ministerstvo já, měl jsem na stole vedle bonboniéry s logem Rosatomu jen informaci, že nám v případě této legislativy hrozí žaloby od Evropské komise. Fakt jsem hledal, ale alespoň náznak nějaké práce odvedené na implementaci této evropské legislativy, jsem tam nenašel.
Pane Havlíčku, v energetice jste makal na jediné věci. Na svém lobbingu pro Rosatom. V tom jste zářil a nebýt tajných služeb, snad by vám to i vyšlo.
Jenže kdybyste takové úsilí, jaké jste věnoval tomu dostat Rusy do tendru na Dukovany, vložil do rozvoje energetiky v České republice, byli bychom dnes úplně někde jinde.
Jenže každý máme své priority a je jedno, jestli vaše proruské úsilí bylo hnáno vaši láskou k Putinovi nebo jste jen hájil zájmy Hradu, aby z vás v případě odsouzení vašeho šéfa udělali premiéra.
Faktem prostě je, že vám v žádném případě nešlo o Česko ani o českou bezpečnost, ani o české občany. Šlo vám jen o vás samotného.
Pak už zbývá jediná otázka, na kterou se snad bojím znát odpověď. Proč za vaší vlády, právě v době blížící se ruské invaze, byly zásoby plynu nejnižší za mnoho posledních let?
Vždyť nyní, i bez dodávek plynu z Ruska, se podařilo zásobníky naplnit na 99,9 procent. To je rekordní hodnota, která tady ještě nikdy nebyla. V roce 2021 touto dobou byly plné sotva z 80 procent. A o to jednodušší to Putin měl, když se nás snažil vydírat.
Nejenže jste nechali naši energetiku úplně bezbrannou proti Putinově energetické válce. Vaše vláda jí ještě jednu nohu zlámala tím, že jste ušili tendr na dostavbu Dukovan na míru pro Rusy. A pak, aby toho nebylo málo, naprostým nezvládnutím kauzy Bohemia Energy jste jí zlomili i tu druhou nohu.
A následně jste si v opozici energetiku vybrali jako hlavní terč kritiky proti naší vládě.
Co jsme za ty dva roky dokázali my? Postupujeme s tendrem na Dukovany, zbavili jsme se závislosti na ruském jaderném palivu, zvládli jsme loňský rok i přes Putinovo vydírání a následném ukončení dodávek ruského plynu.
Zajistili jsme pro Českou republiku podíl v LNG terminálu v Holandsku a postupně se tak zbavili závislosti na dovozu plynu z Ruska. Představili jsme už osm novel energetického zákona, takže doháníme i ty zákony, na které vy jste se vykašlali. Nastartovali jsme rozvoj obnovitelných zdrojů.
Pokračujeme také s projektem TAL Plus, který nám umožní zbavit se závislosti na ruské ropě. A já do konce roku vládě předložím aktualizaci Státní energetické koncepce, na kterou jste se vy vykašlali.
Všechny ty kroky ve prospěch české energetické bezpečnosti jsme vyšperkovali nákupy kritické energetické infrastruktury. A já samozřejmě chápu, že geniální obchodník Karel Havlíček si myslí, že by to všechno nakoupil levněji, nejlépe zadarmo a ještě s půl královstvím k tomu. Ale já vám mohu garantovat jedno – to se geniální Karel Havlíček zatraceně mýlí. Opět.
Samozřejmě bych podobné přátelské rady předal i svým dalším oblíbencům. Ale máme jen omezený čas, a tak se na kolegyní Vildumetzovou či kolegu Juchelku zaměřím příště.
Víte, co je pro mě ale nejvíc neuvěřitelné? Vy za této situace – rekordní zadlužení, obrovský růst výdajů nekrytý příjmy, energetický skanzen – tyto vaše chyby využíváte k tomu, abyste kritizovali nás. A dokonce abyste mluvili o naší neschopnosti. Lžete a využíváte to ke strašení veřejnosti, u které se tak snažíte získávat politické body.
To všechno slouží jako kouřová clona pro vašeho šéfa Andreje Babiše. Ten sice už přes rok křičí na všech rozích, že vláda všechno zdražila a nestará se o naše lidi, realitou ale je, že jestli někdo něco zdražil, byl to on. A to pořádně.
Jmění Andreje Babiše se za vaší kouřovou clonou v loňském roce zvýšilo o neuvěřitelných 62 miliard korun. 62 miliard korun za rok vydělal váš vůdce v době krize, v době poklesu reálných mezd. 62 miliard korun za rok vydělal politik, který nejvíc a nejhlasitěji řve, že naše vláda zdražila.
Přitom on zdražil všechno od svých párků, přes hnojiva až mléko. Podívejte se na grafiku, kterou jsme vám rozdali. Ať víte, co a kolik váš šéf českým občanům zdražil.
„Přirozenou nevýhodou demokracie je to, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“
To jsou slova českého prezidenta Václava Havla, která naprosto přesně vystihují naší situaci.
Já to neumím vystihnout tak hezky, a proto říkám – máme tady parazita české demokracie, který naprosto pohrdá Poslaneckou sněmovnou a lidmi, kteří ho do ní zvolili, protože tu tráví ani ne polovinu času, než by měl. Když už sem přijde, tak její jednání na několik hodin zablokuje a mezitím vydělává desítky miliard korun ročně.
V patách jsou mu svědci Babišovi. Omlouvám se za to přirovnání, ale nedovedu si představit jiný důvod, proč by se jinak někdo pro svého vůdce tak ponižoval a vytvářel mu kouřovou clonou vystavěnou ze lží, strašení a nesmyslů.
Takže milé poslankyně, milí poslanci, ještě jednou děkuji za svolání dnešní schůze. Děkuji vám za příležitost popsat vám stav, ve kterém jste naši zemi nechali. A těším se i na hlasování o důvěře.
Chtěl bych se s vámi ale domluvit na jedné věci, protože tato schůze podle mě nemá být jen o důvěře vládě. Má být i o neustálém strašení veřejnosti, které je hlavním politickým nástrojem vašeho hnutí. Má být o vašich lžích, které používáte, abyste mezi občany zaseli obavy. Má být o té kouřové cloně výmyslů, pomocí které se snažíte zakrýt fakt, že desítky miliard na zchudnutí českých občanů vydělal váš šéf.
Proto vás vyzývám – jestli dnes s hlasováním o důvěře neuspějete, najděte v sobě zbytek cti a postavte se před veřejnost a za to všechno, co jsem tady teď vyjmenoval, se jí omluvte.
Děkuji za pozornost.