Ukrajina bojuje na svém území o přežití, ale je zřejmé, že nejde jen o ni, ale o hodnoty, na kterých západní svět stojí. Režim Vladimira Putina utiskuje vlastní občany a snaží se rozšířit své sféry vlivu do dalších zemí. Je jasné, že s Putinem a jeho lidmi nebude ve světě klid. Jak ale systém panující v Moskvě narušit a porazit?
Ještě v květnu 2018 mohl v rozhovoru na webu Inosmi zástupce generálního ředitele krymskotatarské televize ATR, novinář Ajder Mudžabajev, říci: „Putin nemá vůbec žádný důvod měnit svou politiku. Daří se mu dobře, nevidím u něj žádné zvláštní problémy. Obsadil Krym, obsadil a drží části východní Ukrajiny. Sankce jistě mají dopad, ale v porovnání s celkovou velikostí ekonomiky a v porovnání s penězi, které Evropská unie platí za plyn a ropu, jsou velmi malé. Zjednodušeně tyto sankce vypadají takto: dostaneš 100 hřiven a já si hřivnu nechám, potrestám tě. Zkrátka a dobře, Putin si vede dobře, lid ho miluje, lidé jsou dostatečně nasyceni, zejména ve městech. Je ve válce s celým světem: ‚Jsme sami proti zatracenému Západu.‘ A ideologicky je v pořádku. Obecně zatím nevidím jeho problémy. Samozřejmě chápu, že to všechno skončí špatně. Dokud však svět nevyvine úsilí, aby Putin začal měnit svou politiku, bude pokračovat v tom, co dělá.“
Na otázku, jak by se to mohlo změnit, ale říká:
„Po uvalení embarga na plyn a ropu. Přesně v tu chvíli Vladimiru Vladimirovičovi dojde, co má dělat. Tato země žije z peněz Západu. Moderní Rusko je vydržovanou ženou západní Evropy. Jakmile vydržovaná žena přestane být vydržována, stane se z ní žebračka. A co se děje s chudým Ruskem, známe z 80. až 90. let: fronty na potraviny, humanitární pomoc, přistupují na všechny podmínky Západu, pak dojde k nějakému převratu, vůdce už nikdo nebrání, protože nepřináší kořist do jeskyně. A tak to bude, pokud nebude válka. Nejdříve samozřejmě s Ukrajinou, protože ta je pro Putinovu mentalitu tím největším soustem, protože bez Ukrajiny je impérium nemožné.“
A k té válce po necelých čtyřech letech skutečně došlo. Teď se řeší docela prakticky, jak Putinův režim přiškrtit, prakticky a rychle.
Na webu The New Voice of Ukraine nastínil ukrajinský finančník Vladislav Raškovan několik bodů, jak Rusko ekonomicky zasáhnout.
Píše, že je třeba, aby se náklady Ruska a Běloruska na jeho akce staly neúnosnými. Náklady na válku znamenají denně 10 až 20 miliard dolarů. Pokud tyto země utrpí i ztráty v ekonomické a finanční sféře, vznikne tak trhlina, která je stáhne ke dnu. Pak už by byl zbytek na Rusech, kteří by takový režim mohli svrhnout. „Koneckonců takové ztráty nebyly základem moderní společenské smlouvy v Rusku,“ míní autor. Tím myslí, že lidé byli ochotni ledacos snášet, pokud byla jejich životní úroveň ještě snesitelná.
Pak zmiňuje deset kroků, které je třeba udělat:
- Zatímco zablokování přístupu do SWIFTu pro Rusko bylo, doufám, z větší části odsouhlaseno (byla by to výrazná rána pro ruskou ekonomiku), další sankce by se měly týkat ruských státních aktiv, včetně bank, Ruské centrální banky (Ruská centrální banka má stále mnoho aktiv v tvrdé měně na Západě) a ruských investičních fondů – jejich aktiva musí být zmrazena, transakce zakázány, vč. zlata a swapů.
- Zablokování (zákaz) finančních transakcí, které mohou pomoci Rusku a Bělorusku (tj. zákaz pojištění ruských operací, zákaz leasingu ruských letadel, lze rozšířit i na námořní nákladní a osobní společnosti atd. Také bychom měli najít způsob, jak zablokovat přístup ruských lodí do zahraničních přístavů. To izoluje ruský obchod a cestování.
- Zmrazení majetku ruských a blízkých ruských oligarchů a peněžních účtů společností blízkých Kremlu v jednotlivých zemích; také pro běloruské úředníky blízké Lukašenkovi;
- Centrální banky mohou zvýšit váhu ruských aktiv (jako jsou úvěry, státní cenné papíry, cenné papíry státních bank a cenné papíry podniků) na 200-300 procent RwA pro výpočet kapitálové přiměřenosti. (RwA: Rizikově vážená aktiva jsou ukazatelem, který slouží k výpočtu kapitálové přiměřenosti bank, pozn. red. ) A souběžně s tím požadovat, aby se ruská aktiva jako kolaterál počítala jako nulová – některé švýcarské banky to již udělaly; tím se ruská aktiva stanou neatraktivními. Navíc to vytvoří situaci maržových výzev u úvěrů, které tato aktiva používají jako kolaterál (hypotéza – maržové výzvy především pro Rusy v zahraničí);
- Lze uvažovat o zařazení Ruska a Běloruska na černou listinu FATF (Financial Action Task Force, mezinárodní a mezivládní organizace) neboť se chovají jako teroristické státy/organizace; to znemožní většině finančních institucí s nimi spolupracovat;
- Je třeba tlačit na JP Morgan i Bank of America a BofA Securities, aby vyřadily ruská aktiva ze svých indexů EMBI a MSCI. Myslím, že je nevhodné, aby tyto investiční banky podporovaly mezinárodní klienty k investicím do Ruska zařazením do svých indexů, takže to výrazně sníží poptávku po ruských aktivech v zahraničí pro investory do indexových fondů; a obecně si myslím, že by západní státní penzijní fondy měly zakázat každé zemi investovat do ruských aktiv – jde o velké peníze, pokud Rusko zůstane, nebude schopno financovat válku;
- Je třeba se obrátit na Visa a Mastercard plus další platební systémy jako Paypal, Western Union, MoneyGram, Paysend, Transferwise s žádostí o zákaz operací s ruskými kartami, včetně jejich používání v elektronickém obchodě. Operace s kartami v Rusku by neměly být možné. Převody na karty by neměly být povoleny.
- Zrušení víz pro Rusy a zrušení bezvízového styku je také řešením, stejně tak osobní sankce pro mnoho lidí z blízkého okruhu Putina. To Rusům neumožní jezdit do zahraničí a vybírat hotovost z bankovních účtů; nu a k tomu se přidá již klasické: „žádné nákupy v Miláně, žádná dovolená v Saint Tropez a diamanty v Antverpách“;
- V ideálním případě by globální IT společnosti a startupy měly přestat podporovat ruské státní podniky. Je třeba je odpojit od jejich podpory, zejména v oblasti velkých průmyslových řešení;
- A v neposlední řadě – pro Evropu zatím asi nejbolestivější – sankce na vývoz ruské ropy – uvalit zvláštní omezující sankce a tyto peníze použít na podporu Ukrajiny.“
To všechno jsou technické záležitosti a je tu mnoho neznámých. Jednou z nich je nepochybně otázka, pokud bude Putin svržen, kdo přijde po něm a co bude dělat. Tou nejhorší neznámou ale je, jaká katastrofa tomu může předcházet.