O léčivu založeném na účinné látce ivermektin se začalo intenzivně debatovat na jaře, kdy ho propagoval i premiér Andrej Babiš, který jej pro média označil za „velký hit“. Léčba ale probíhala experimentálně a masově se nerozšířila. Někteří lidé proto začali na vlastní pěst užívat veterinární přípravek, který se podává například koním proti parazitům. Podle zprávy ČTK Lékový ústav nyní s odkazem na data Toxikologického informačního střediska uvedl, že několik pacientů se lékem s obsahem ivermektinu předávkovalo.
Experimentální léčbou pacientů s covidem-19 se v ČR zabývala Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, které dodávku deseti tisíc dávek pomohl získat předseda vlády Babiš. Jisté výsledky se sice dostavily, ale ve větším měřítku se lék užívat nezačal. Tamní lékaři také důrazně varovali před užíváním bez konzultace s odborníkem, jelikož při předávkování hrozí poškození orgánů.
Nanejvýš riskantní je pak užívání přípravku určeného výhradně pro zvířata. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný dokonce prohlásil, že on sám by si tento přípravek nevzal, a upozornil, že Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) není schválen. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) tento lék už dříve pro léčbu nebo prevenci covidu-19 nedoporučila. Podle sdělení SÚKL nebyl ivermektin coby léčivý přípravek proti covidu-19 registrován dosud v žádné zemi na světě.
Lidé, kteří přesto uvěřili, že jde o zázračný lék, si ho chtěli obstarat za každou cenu. Sháněli ho tedy i na černém trhu, na internetu. Nabídka prodeje léku na předpis je ovšem přestupek, za jaký inzerentovi hrozí vysoké, až dvacetimilionové pokuty. Jiní lidé zase žádali o předpis veterináře. V mnoha stájích či jízdárnách museli dát jindy volně dostupný veterinární lék pod zámek, aby ho lidé neodnášeli a neužívali sami.
Médii i sociálními sítěmi proběhl také případ ženy, která odčervovací pastu pro koně přinesla svému manželovi do nemocnice v pražském Motole a trvala na tom, že mu ji lékaři musejí podávat. V tomto bizarním a nanejvýš nebezpečném nápadu se osobně angažoval nezařazený poslanec Lubomír Volný (dříve SPD). Ten proslul nejen mohutnou propagací tohoto léku, ale i veřejnými výroky typu, že pokud někdo odmítá medikament podávat, je to totéž, jako by se na pacientech dopouštěl vraždy.
Poté přišel pro změnu s prohlášením, že určití lékaři a zdravotníci budou naopak úmyslně zabíjet nemocné, kteří ivermektin experimentálně dostávají, a to proto, aby tento přípravek zdiskreditovali. Policie proto požádala sněmovnu o vydání poslance Volného k trestnímu stíhání pro podezření z šíření poplašné zprávy.
Kolik přesně lidí se ivermektinem předávkovalo, ani v jakém jsou momentálně stavu, úřady zatím neoznámily.