Francouzský prezident Emmanuel Macron se nechal vtáhnout do prezidentské kampaně předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, když se s ním v úterý sešel, zhodnotil situaci bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Ten se na nevhodnost návštěvy rozhodl upozornit francouzské politiky. Elysejský palác v pondělí vydal prohlášení, podle kterého schůzka nebyla vyjádřením podpory Macrona Babišovi v blížících se volbách, nicméně byla nekorektní a rozvířila reakce jak mezi českou, tak francouzskou veřejností.
Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec zvolený jako nestraník za hnutí ANO Pavel Telička se na základě setkání Macrona s Babišem rozhodl kontaktovat francouzské politiky, které upozornil na nevhodnost a nekorektnost akce v souvislosti s blížícími se volbami. „Bavíme se o třech lidech z parlamentu a jedné další osobě,“ řekl deníku FORUM 24 s tím, že politici mají úzkou vazbu na prezidenta Macrona. Konkrétní jména nechce zmiňovat, aby oslovení nenabyli dojmu, že si z kauzy dělá vlastní PR.
Sdílí spolu velmi málo hodnot i názorů
Teličkovým hlavním záměrem bylo upozornit na nekorektnost chování prezidentského kandidáta. V tomto případě šlo podle něj o uměle vyvolanou zahraniční cestu, která měla být využita krátce před volbami v českém veřejném a mediálním prostoru. „Je to nekorektní v tom smyslu, že se hlava státu jiné země zatahuje do volební kampaně v Česku,“ uvedl. Tím, že prezident Macron na schůzku s bývalým českým premiérem přistoupil, se podle něj nechal vtáhnout do kampaně bez ohledu na to, že Elysejský palác říká, že tím podporu kandidátovi nevyjadřuje. „Dává tím chtě nechtě prostor k určitému zviditelnění, a to v této komunikaci nepovažuji za šťastné z hlediska zahraničně politického ani z hlediska francouzských zájmů. Považuji to za kontraproduktivní,“ objasnil svůj názor.
Podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu dává Elysejský palác tím, že přistoupil na přijetí jednoho z kandidátů, prostor ke spekulacím, zda byly hlavním předmětem schůzky opravdu diskuze o Ukrajině a unijních otázkách. „Elysejský palác nemůže myslet vážně, že se veřejný prostor uspokojí s takovým zdůvodněním,“ dodal.
Andrej Babiš navíc, jak Telička řekl, sdílí s Macronem velmi málo hodnot a názorů. „Možná i v porovnání se zbývajícími dvěma spolufavority, u kterých bych viděl výraznější názorovou i hodnotovou shodu,“ uvedl a zdůraznil, že jde o jeho občanský názor. „Pokud se Andrej Babiš bude chovat slušně, korektně, bude dělat politiku jinou než tu populistickou a podobně, kterou dělá, tak mi je opravdu lhostejný. Ale pokud já jako občan se zkušeností, kterou mám, vidím nějaké nekorektní chování, tak tam, kde je prostor pro občanskou platformu, vyjadřuji svůj názor,“ vysvětlil.
Nepřijatelné zasahování do voleb
Kromě Teličky Macronovo rozhodnutí sejít se s Babišem kritizovala na svém twittrovém účtu také například poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS). „Považuji za naprosto nevhodné, že se Macron schází 3 dny před prezidentskými volbami v Česku s Babišem pod záminkou diskuse o jednání o míru na Ukrajině. Představitelé cizích států by se měli podobného jednání vyvarovat, protože jde podle mě o nepřijatelné zasahování do voleb,“ napsala europoslankyně. Upozornila přitom také na to, že je Andrej Babiš vyšetřován francouzskou prokuraturou z praní špinavých peněz v souvislosti s nákupem nemovitostí.
Podobně kriticky se pro deník FORUM 24 k rozhodnutí francouzského prezidenta přijmout pár dní před volbami expremiéra Babiše vyjádřila europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Macronovy zahraničně-politické vize jsou nejen pro mě často rozčarováním. Ať je to jeho několik týdnů trvající mesiášská touha telefonovat si s Putinem po jeho invazi na Ukrajinu, která zbytečně zamlžovala kritickou situaci, neměnné vetování všech šancí jiných zemí na vstup do EU, anebo jeho vize rozdělení Evropy na tým A a tým B, z něhož by benefitovali silnější hráči,“ napsala redakci. Jeho ochota podpořit v týden prezidentských voleb PR východního oligarchy svědčí podle Gregorové především o tom, jak mu jsou ukradení občané zemí, které považuje za periferii.
„Babiš se snaží využít svého setkání s Macronem v Paříži pro předvolební kampaň, aby se prezentoval jako hvězda evropské politiky. Ve skutečnosti Babiš svým politickým stylem připomíná spíše svého druhého kamaráda – Viktora Orbána. Macron a jeho strana svého Babiše přesto dlouhodobě podporují, ANO sedí ve stejné frakci Evropského parlamentu,“ sdělil deníku FORUM 24 europoslanec Mikuláš Peksa. „Dá se říct, že podobná realpolitika tuto frakci dlouhodobě poškozuje – napřed zmizel název liberálové z názvu této frakce, podporou Babiše a podobnými kroky se liberalismus vytrácí i z její politiky,“ doplnil.
„Andrej Babiš se vždy snažil vytvářet dojem, že má velké mezinárodní kontakty. Jen je bohužel nikdy nevyužil pro Českou republiku, ale jen pro sebe,“ napsala redakci FORA 24 Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle lidovecké europoslankyně jde Babišovi o fotky s Macronem pro prezidentskou kampaň.
Z europoslanců se k setkání politiků pro deník FORUM 24 vyjádřil také Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého jde o zoufalou snahu Andreje Babiše získat těsně před volbami mezinárodní podporu, aby mohl babičkám na party s Juchelkou vyprávět příběhy, které se nestaly. „Podle mě schůzka proběhla tak, že se ho Macron zeptal, zda dává do párků už maso, a pak se rozloučili. Víc bych od té schůzky nečekal,“ řekl.
Naopak europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) se ke schůzce vyjadřovat nechtěl. „K tomu moc neřeknu. Je to věc francouzského prezidenta, s kým se schází,“ napsal redakci deníku FORUM 24.