Evropská komise v minulém týdnu zahájila řízení proti Maďarsku a Polsku. Zatímco v maďarském případě je důvodem nový zákon, který mimo jiné zakazuje ve školách informovat o menšinové sexuální orientaci, u Polska jsou podle komise problémem zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky polských měst. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) není rozhodnutí Evropské komise správné. Jaký je jeho názor na chování obou zemí a jak vnímá rozhodnutí o konci benzínových a naftových automobilů, řekl v rozhovoru pro FORUM 24. Zároveň prozradil, jak vnímají evropští politici českého premiéra Andreje Babiše a čeho se obává ve volbách.
Evropská komise zahájila řízení proti Maďarsku a Polsku kvůli omezování práv sexuálních menšin. Je to správné rozhodnutí?
Je to velmi citlivá otázka. Nemyslím si však, že to je správné rozhodnutí z jednoho prostého důvodu. Evropská unie zasahuje do kompetencí, které jsou výhradně v rukou členských států. Reakce Evropské komise rozdělí EU a nažene vodu na mlýn euroskeptikům a kritikům. Už nyní vidíme, že se v EU šikují strany, které chtějí v čele s Viktorem Orbánem vytvořit silný blok, což může zkomplikovat další směřování EU.
Můžete přiblížit, co čeká Maďarsko a Polsko v případě, že nesjednají nápravu? Má vůbec Evropská unie nějakou páku, kterou si může vynutit změnu nebo zrušení zákona v členské zemi?
Pravděpodobně dojde na unijní soud, který může tato pravidla zrušit a udělit vysoké pokuty. Obávám se, že pokud by to došlo až tak daleko, tak by Polsko mohlo obrátit a začít prosazovat vystoupení z EU. Byl by to signál, že EU neumí konstruktivně vyřešit problémy, a její pozici by to ve světovém měřítku oslabilo.
Jaký je váš názor na chování maďarské vlády nebo některých polských měst vůči LGBT komunitě? Jak se jako člen KDU-ČSL, která hájí tradiční rodinu, díváte na toto téma?
Osobně nevnímám toto téma z pohledu křesťanského demokrata. Je to otázka národního práva, tudíž v tom Evropská unie nemá kompetence. A to respektuji.
Pojďme k dalšímu diskutovanému tématu. Evropská komise naplánovala benzínovým a naftovým automobilům konečnou na rok 2035, což mnoho lidí v Česku silně kritizuje. Je to krok správným směrem? Nepodrývají podobná rozhodnutí důvěru v Evropskou unii?
Všichni víme, že klimatická změna není chiméra. Musíme začít chránit planetu pro budoucí generace. Nicméně se obávám, že ten představený plán EK je příliš ambiciózní. Pro Českou republiku, která je automobilovou zemí, je zákaz spalovacích motorů velmi zásadní a myslím, že se o tom bude ještě intenzivně jednat. Evropská komise jde dobrým směrem, ale řada věcí se podle mého bude muset upravit. Nesmí na to doplatit hospodářství a občané naší země. Z těch prvotních reakcí za to EU plusové body moc nesklidila.
Jak případný zákaz spalovacích motorů vnímají vaši kolegové z Evropského parlamentu z jiných zemí?
Kolegové, kteří pochází ze zemí se silným automobilovým průmyslem, nejsou příliš nadšení. Země Evropské unie však dostanou obrovský balík peněz na obnovu ekonomik a na její „ozelenění“, což by mělo být impulzem pro investování do perspektivních a inovativních oborů, které pomohou vytvořit desítky tisíc nových pracovních míst.
Pokud byste se měl ohlédnout za uplynulým rokem, co zásadního podle vás řešil Evropský parlament?
Bezesporu je to pandemie covidu-19 a s ní spojená legislativa. V Evropské unii propukla naplno v únoru 2020 a od té doby ji v Bruselu řešíme. A bojím se, že přijde další vlna. Tempo očkování, které je cestou zpět k normálnímu životu, je v řadě států EU velmi pomalé.
Pro Českou republiku je to pak ale určitě rezoluce ke střetu zájmů premiéra Babiše, která u nás mediálně velmi rezonovala. Postoj evropských poslanců je zcela zřejmý. Takové vysávání evropských dotací oligarchou, který je zároveň premiérem, by EU neměla tolerovat. Jedná se o peníze i českých daňových poplatníků.
Jak moc rezonuje jméno premiéra Andreje Babiše na půdě Evropského parlamentu? Co na něj říkají vaši evropští kolegové?
Více se mě na něj začali kolegové ptát po loňské kontrolní misi Evropského parlamentu v České republice, kdy mě označil za vlastizrádce. V červnu to pak vygradovalo rezolucí ke střetu zájmů, který potvrdil audit Evropské komise. Výsledkem bylo hlasování, ve kterém se 505 kolegů postavilo za občany České republiky, které si premiér bere jako rukojmí. Dokonce ho někteří zahraniční kolegové vyzvali k odstoupení. V Evropském parlamentu ho příliš v lásce nemají. Je to možná i proto, že jednou dští na EU síru a podruhé jí děkuje. Jak se mu to v tu chvíli zrovna hodí.
Abychom se dostali také k nám domů. Co budete považovat za dobrý výsledek blížících se parlamentních voleb?
Jednoznačně vítězství koalice SPOLU, která se spojila, aby dala Českou republiku dohromady. Doufám, že hnutí ANO prohraje, a tím skončí tato příšerná vláda Andreje Babiše.
Je něco, čeho se v souvislosti s volbami obáváte?
Obávám se jen toho, že se mladší voliči nedostaví k urnám a nechají o své budoucnosti rozhodnout seniory, kteří v drtivé většině podporují Babiše.
Jak vnímáte současnou atmosféru v české společnosti?
Společnost chce změnu. Jezdím po celé České republice a s těmi lidmi mluvím. Potvrzují mi to i lídři a kandidáti SPOLU, kterým to přidává na energii. Změna je na dosah, důležité je nepolevit. Lidé totiž vědí, že tahle vláda opakovaně fatálně selhala v boji s koronavirem a kvůli její neschopnosti zemřelo přes 30 tisíc lidí. Tato vláda se jednoduše o lidi v krizi nepostarala.