V novém výzkumu Americké onkologické společnosti, jehož výsledky zveřejnil časopis The Lancet Public Health, dospěli vědci k závěru, že sedmnáct druhů rakoviny postihuje příslušníky takzvané generace X a mileniály, tedy lidi narozené mezi lety 1965 až 1990, častěji než starší ročníky.
Předmětem výzkumu byla data od 23 654 000 osob ve věku 25 až 84 let, u nichž bylo diagnostikováno celkem 34 různých typů rakoviny. Vědci dále zkoumali údaje 7 348 137 osob, které zemřely na celkem 25 různých typů rakoviny. Údaje zahrnovaly období od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2019.
Účastníci studie se narodili v letech 1920-1990 a výzkumníci zkoumali každou kohortu narozených v pětiletých intervalech, aby zohlednili například věk, faktory životního prostředí a životní styl. Na základě toho určili 17 typů rakoviny, která je na vzestupu u příslušníků generace X a mileniálů.
Na vině je hlavně obezita
Podle odborníků je v této věkové kategorii nejvíce alarmující nárůst rakoviny ledvin, tenkého střeva a slinivky břišní u mužů i žen a rakoviny jater u žen. Riziko těchto typů rakoviny bylo u lidí narozených v roce 1990 dvakrát až třikrát vyšší než u těch, kteří přišli na svět v roce 1955.
Pokud jde o případy, které skončily smrtí, došlo k nárůstu karcinomu jater u žen a rakoviny varlat u mužů. S úmrtností obou pohlaví pak souvisí karcinom tlustého střeva, konečníku a žlučníku.
„Mladý člověk, který onemocní rakovinou, je rizikovým faktorům vystaven pravděpodobně už v raném věku, protože po expozici nějakou dobu trvá, než se rakovina vyvine,“ uvedl pro HuffPost William Dahut, vedoucí vědecký pracovník Americké onkologické společnosti.
Odborníci tvrdí, že rizikovým faktorem pro vznik rakoviny u zmíněné věkové skupiny jsou základní onemocnění, jako je obezita. S tou podle Williama Dahuta souvisí deset z forem rakoviny na seznamu, mimo jiné rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina prsu a slinivky břišní.