Od pondělí přibude majitelům gastronomických zařízení další povinnost. Budou muset kontrolovat bezinfekčnost svých zákazníků, tedy studovat jejich očkovací certifikáty či testy. V posledních několika letech je to další rána, kterou pro hostinské vláda připravila.
Snad žádné odvětví nezasáhly nápady posledních dvou kabinetů tolik jako pohostinství. Nejprve přišel zákaz kouření. Tedy něčeho, co k hospodám, barům či pivnicím vždy neodmyslitelně patřilo. Pro některé podniky nařízení znamenalo odliv zákazníků, kteří byli zvyklí si k pivu dát cigaretu, nebo si třeba jednou za týden posedět u karet a přitom si zapálit.
Někteří zákazníci si zvykli a kouřit chodili před podnik, jiní raději zůstali doma. Pro podnikatele jasný zásah do jejich příjmů. Další přišel v momentě, kdy hnutí ANO prosadilo elektronickou evidenci tržeb. Každý, kdo měl třeba i jen malou hospůdku na vesnici u fotbalového hřiště, musel pořizoval kvůli EET techniku a zajistit, aby mohl posílat účtenky rovnou ke kontrole. Náklady šly za živnostníky, stát jen vymyslel předpis.
Stejně je to i teď. Od 1. listopadu nastolila vláda nová protiepidemická opatření a podnikatelům přidala další povinnosti. Dříve bezinfekčnost hostů v gastronomických zařízeních kontrolovali úředníci z hygieny, občas doprovázení policií. Nyní už je nakázáno, aby hosty kontroloval personál podniku.
Někteří restauratéři už teď vědí, že se jim kvůli novým nápadům vládního kabinetu opět sníží tržby, osiří provozovny a místo toho, aby se konečně zmátořili z období, kdy museli mít zavřeno, opět prodělají. Proto se někteří z nich už teď bouří a předem deklarují, že je nové nařízení nezajímá a v žádném případě ho nebudou dodržovat. „Nejsme policajti, abychom zákazníky kontrolovali, stejně je to protizákonné,“ argumentují někteří.
Naráží tak na fakt, že ministerstvo zdravotnictví už několikrát nařídilo věci, na něž nemělo právo, a po výtce soudu muselo některá nařízení rušit. Vždy ovšem následovala další, která byla buď stejná, nebo jen lehce upravená. Dá se tedy předpokládat, že bude mít soud co dělat i tentokrát.
Na internetu se už dokonce objevil dokument, který hospodským i zákazníkům radí, co mají dělat v případě, když je bude v provozovně kontrolovat hygiena či policie. Zároveň se na sociálních sítích mnoho lidí ptá, proč se nařízení týkají pouze „normálních“ hospod a stravovací zařízení v obchodních centrech mají výjimku.
Je to totiž poněkolikáté, kdy malý soukromník musí dodržovat mnohem přísnější restrikce než velkopodnikatelé. Za několik měsíců však uvidíme, jestli byla šikana drobných živnostníků pouze výsadou Babišovy vlády, nebo se ta Fialova zachová stejně. Podle dosavadních slibů by to tak ovšem být nemělo.