
Vojenské cvičení Birger Jarl v centru Stockholmu FOTO: Joel Danielsson / Försvarsmakten / se souhlasem
FOTO: Joel Danielsson / Försvarsmakten / se souhlasem

GLOSA / Skoro by se dalo říct, že Švédové dělají, co Američanům na očích vidí. Stačilo, aby šéf Pentagonu Pete Hegseth ve čtvrtek zaburácel, že evropští partneři v NATO musí pro svou obranu dělat mnohem víc, a další den už do Stockholmu napochodovaly dva tisíce vojáků v plné polní.
Taková interpretace je zajímavější než pouhé konstatovaní skutečnosti, že v centru švédského hlavního města od pátku do pondělí probíhalo plánované cvičení švédských ozbrojených sil. V posledních dnech má navíc svou symboliku. Švédsko totiž, zvlášť od zahájení rozsáhlé ruské agrese vůči Ukrajině před téměř třemi lety, neponechává nic, co se bezpečnosti týká, náhodě.
„Tvrdou sílu nelze ničím nahradit,“ řekl ministr obrany USA po setkání se svými protějšky ze zemí NATO. Záběrů, jak se ozbrojení vojáci pěšky či na vozidlech pohybují mezi místními i turisty poblíž švédského parlamentu, vládních budov a královského paláce, byla plná média. Předpokládám, že jen ve Švédsku, což je škoda, protože jinak by se větší část Evropy dozvěděla, že někde se holt nemusí čekat, až Američané zavelí.
„Jedná se o složité prostředí, ve kterém je třeba působit, a proto je důležité, abychom to cvičili, a posílili tak schopnost chránit hlavní město v krizových situacích nebo v krajním případě – ve válce,“ uvedly na svém webu švédské ozbrojené síly.
Ano, Švédové byli jedni z prvních, kteří v Evropě začali (nejen) mluvit o přípravách na válku. Začali více zbrojit, aktualizovali příručku pro obyvatele a dosud patří mezi lídry ve vojenské pomoci Ukrajině.
„Je dobré být připraven,“ řekla deníku Dagens Nyheter (DN) Lena Gonzalezová, která na vojenské cvičení ve Stockholmu narazila při nedělní procházce se psem.
Plukovník Gustaf Dufberg, velitel pluku, jenž v armádě slouží už 40 let, se manévrů v centru města neúčastní poprvé. „Teď je ale jiná bezpečnostní situace. Nikdo ze švédských ozbrojených sil ani z vlády dnes nezažil tak vážnou situaci v naší části světa,“ uvedl pro DN.
Britský historik Timothy Snyder na sociální síti X v sobotu napsal: „Rok 2025 je o tom, co Evropané dělají, ne o tom, co Američané říkají.“ Švédové už nějaký čas dokazují, že to jde. Bohužel to zbytek Evropy většinou nevidí, mohl by se inspirovat.