Někdejší ministr zdravotnictví za sociální demokracii Svatopluk Němeček v rozhovoru pro FORUM 24 hodnotí vývoj v České straně sociálně demokratické po posledním sjezdu, na kterém byl Jan Hamáček znovuzvolen předsedou. Němeček se pozastavuje nad tím, jak vedení sociálních demokratů necitlivě zasahuje do kandidátek pro říjnové volby. Rovněž tvrdí, že z kandidátních listin jsou v podstatě odstraňováni všichni, kteří vyjádřili jiný názor na směřování sociální demokracie.
Jak se podle vás změnila atmosféra ve straně po dubnovém sjezdu? Byl to určitý milník? Jak se díváte na vývoj po sjezdu? Překvapilo vás, co všechno se dělo?
Řekl bych k tomu dvě věci. Do sjezdu jsem vkládal ještě nějaké naděje. Naděje, že by sociální demokracie mohla dát najevo, že angažmá s panem Babišem byla slepá cesta, že to byl omyl a že se od toho chce nějakým způsobem distancovat. To se nestalo, protože zvítězila garnitura, která je s tímto vládnutím spojena. To je jedna věc. Věc druhá, která mě velmi nepříjemně překvapila, a to jsem v sociální demokracii od roku 1996 a nikdy se nic takového nedělo, je způsob, jakým nově zvolené vedení strany začalo velmi necitlivě zasahovat do kandidátek na krajské úrovni. Vždycky byla respektována vůle krajských konferencí a v podstatě kandidátku sestavovali v demokratickém procesu lidé na krajských konferencích.
Byť tedy ve stanovách je jakási možnost, že do toho vedení může zasáhnout, ale je to spíš instrument pouze pro případy, kdy by se stalo, že by byl nominován někdo, kdo je, řekněme, nepřijatelný, kdo by dělal ostudu sociální demokracii. Jinak se nikdy nestávalo, že by vedení takovýmto způsobem zasahovalo do demokraticky schválených kandidátek. Teď se to děje. Z kandidátek jsou v podstatě odstraňováni všichni, kteří vyjádřili jiný názor na směřování sociální demokracie, a říkám, velmi mě to překvapilo. Jde to proti celé dosavadní historii sociální demokracie, ale bohužel to je důsledek toho, jak dopadl sjezd.
A není to něco, co začalo už v loňském roce, když se podíváme na situaci v Ústeckém kraji a v krajských volbách, kde předsednictvo ČSSD tehdy odmítlo zdejší kandidátku?
Přesně tak, určitě to byl první takový případ, byť tedy Ústecký kraj obecně je takový specifický, protože tam šla sociální demokracie původně do koalice s jinými silami, ale máte pravdu. Poprvé se to stalo v Ústeckém kraji. Domníval jsem se, že to je nějaký výjimečný případ, ale zjevně se z toho stalo pravidlo. A ještě jedno k tomu dodám, začínám mít pocit, že někteří se inspirují způsobem, jakým řídí hnutí ANO Andrej Babiš.
Tam si ale myslím, že to je jiný případ, protože pan Babiš je vlastníkem toho hnutí, tak je celkem normální, že se takto chová a v ANO jsou na to jaksi zvyklí, ale v sociální demokracii se nikdy nic podobného nedělo. A myslím si, že to není dobře, že to stranu dále rozděluje a může to ještě odradit zbytky voličů, které sociální demokracii zůstaly, ale je to zodpovědnost staronového vedení sociální demokracie, které se k tomu rozhodlo.
Myslíte, že to je posjezdové vyřizování si účtů? Nemůže se to dít kvůli voličům, když se třeba říká, že paní ministryně Maláčová je podle nějakého průzkumu v Praze populárnější než pan Petříček nebo že pan Onderka je člověk, který vždycky získával velmi mnoho preferenčních hlasů? To jsou podle vás jenom výmluvy?
Myslím si, že zrovna případ jižní Moravy je v rámci toho, že jsou dosazováni lidé ze stávajícího vedení a odstraňováni lidé s jinými názory. O tom jsem přesvědčen. Když jsou odstraňováni z kandidátky úspěšní starostové, kteří získali jaksi nadprůměrný výsledek v posledních volbách, a pokud vím, tak pan Onderka žádný velký výsledek v posledních letech neudělal.
Nic překvapivého
Dá se říct, že k nadcházejícím říjnovým volbám se díváte s velkými obavami či skepsí, nebo jaká jsou vaše očekávání?
Průzkumy preferencí celkem jasně vypovídají o tom, kde se sociální demokracie nachází a že je teď ve stavu, kdy bude velmi ráda, pokud projde přes pětiprocentní hranici, a zatím mnohé průzkumy tomu nenasvědčují. Těžko říct, jak to všechno dopadne, ale zatím to na velký jásot tedy nevypadá.
Jaké pocity ve vás vyvolává to, jak vedení strany organizuje předvolební kampaň a jaký volební program představilo? Jak vnímáte předvolební přípravy?
Odpovídá to tomu, jak sociální demokracie funguje v posledních letech, a v podstatě nic úplně překvapivého tam není, ale říkám, nejsem člen žádného grémia, nejsem při projednávání těch věcí. Můžu to posuzovat čistě jako jakýkoli jiný občan. Dozvídám se to z médií. Nic překvapivého tam není. Sociální demokracie se samozřejmě drží některých svých dlouhodobých programových cílů. Je asi v pořádku, že se zastává zájmů těch, kteří mají existenční problémy apod., ale jinak jsem nic nového nezaznamenal. Nejsem u toho, možná je něco připraveno na září. Obecně celá předvolební kampaň v rámci České republiky není teď příliš akční, zřejmě je to i vliv prázdnin.
Angažmá bývalého předsedy Strany zelených Matěje Stropnického v Praze na druhém místě kandidátky vás nepřekvapilo?
To mě překvapilo. Myslím si, že pan Stropnický nikdy dřív nějaké své sympatie sociální demokracii neprojevoval, a nemyslím si, že je to člověk, který by měl blízko k tomu, co sociální demokracie tady dlouhé roky hlásala a dělala, takže to určitě pro mě překvapivé je. I způsob, jakým se pan Stropnický profiluje, ale to asi není nic nového, to je jeho způsob sebeprezentace. Těžko k tomu dodat víc.
Když jsem s vámi dělal rozhovor někdy v únoru, říkal jste, že by se sociální demokracie měla více otevřít nezávislým osobnostem, pana Stropnického tak nevnímáte?
Zrovna toho jsem neměl na mysli. Myslím si, že bohužel spousta lidí, kteří jsou třeba mimo politiku, ale angažují se, čekalo na to, jak sjezd dopadne. A vzhledem k tomu, že sociální demokracie jaksi nedala najevo to, že se chce distancovat od pana Babiše a že v tom nechce pokračovat, tak si nemyslím, že pro lidi, pro osobnosti z různých hnutí, nevládních organizací apod., je přitažlivé to, že by třeba měli, byť nepřímo, spolupracovat s panem Babišem.
Takže myslíte, že otevření se nezávislým osobnostem se sociální demokracii úplně nepovedlo?
Zatím to tedy nikde nepozoruji a jediný příklad je, co říkáte – pan Stropnický, ale to si zrovna nemyslím, že je věc, která by nám příliš pomohla. To je ovšem na zodpovědnosti těch, kteří ho na kandidátku dali. Uvidíme, možná se mýlím, třeba to přinese spoustu voličů, ono se to všechno spočítá ve volbách.
Hrozba pro fungování demokracie
Ještě k panu Stropnickému, jak na vás působí to, když se společně s paní ministryní Maláčovou účastní kontrol inspekce práce? Dá se to brát jako určitý akt podpory lidem, kteří pracují někde, kde se porušuje zákoník práce. Není to šikovný předvolební tah?
Je asi v pořádku, že se ty kontroly provádějí. Určitě je tady z hlediska pracovních poměrů spoustu lidí, kteří tu pomoc potřebují, nicméně podle mě by se při tom mělo postupovat standardně. Představa, že si tam dělám selfíčka a zveřejňuji to na sociálních sítích, není příliš dobrá. Působí to poněkud účelově, že se tam pan Stropnický snažil zviditelňovat, byť si myslím, že samotné kontroly, nápad, že se tomu ministryně věnuje, je asi v pořádku.
Kde myslíte, že by dnes byla sociální demokracie, kdybyste nevstoupili do vlády s Andrejem Babišem a celou dobu od voleb 2017 jste byli v opozici? Dovedete si představit, jaká strana by to dneska byla, případně jak vysoké by měla preference?
Je to všechno o tom, co by kdyby. Nicméně myslím si, že by tady existovala solidní levicová alternativa pro lidi, kteří jsou zaměřeni levicově a kteří odmítají to, že se česká demokracie oligarchizuje a že tady hlavní slovo má multimiliardář, který zneužívá svého postavení. Tihle lidé tady dneska úplně jednoznačnou alternativu nemají, možná zčásti u Pirátů, ale podle mě sociální demokracie tuhle roli mohla důstojně sehrát, protože dlouhodobě stojí nejenom na tom sociálním, ale i na tom demokratickém a celá její historie je na tom založena. A určitě by se mohla pohybovat, kdyby k tomu samozřejmě ještě měla dobrou kampaň apod., kolem deseti procent. To jsem přesvědčen.
Podle vás hlavní problém je, že rezignovala na to demokratické a tím se stala nedůvěryhodnou?
Zjevně podporuje Andreje Babiše v jeho vládnutí, neřekla, že s ním po volbách už v žádném případě znovu do vlády nepůjde. To samozřejmě znevěrohodňuje tu demokratickou tradici, protože jestli je tady nějaká hrozba pro fungování reálné demokracie, tedy to, že tady zůstane jenom demokratická fasáda, je to Andrej Babiš a jeho hnutí a jeho obrovská kumulace politické, ekonomické a mediální moci. To si myslím, že je jasné.
Celoevropský politický proud
Myslíte, že kdyby sociální demokracie pětiprocentní hranici překročila a znovu se dostala do sněmovny, s velkou pravděpodobností by zase koketovala se vstupem do vlády s hnutím ANO?
Vzhledem k tomu, kteří lidé dneska stranu vedou, to tak samozřejmě vypadá.
Odpor by proti tomu v sociální demokracii v případě, že by setrvala ve sněmovně, nebyl?
Mám pocit, že na sjezdu zvítězilo křídlo, které se rozhodlo, že půjde ruku v ruce s Andrejem Babišem. Zatím jaksi není vidět žádný signál, že by tomu tak nebylo.
Nebylo by pro sociální demokracii lepší, aby se do sněmovny nedostala, protože by to mohlo rozpoutat nějaký obrodný proces, nebo je to podle vás v zásadě už jedno, protože i když ve sněmovně nebude, stejně se nic nezmění?
Těžko říct, nechci teď úplně spekulovat, uvidíme, jak dopadnou volby a co bude po nich. Ještě mám jistou naději, že by se to mohlo změnit po volbách, ovšem jestli to tak dopadne, uvidíme. Ta naděje není velká, ale nějaká pořád ještě je.
A myslíte, že sociální demokracie by jako v celé své historii nějak přežila i to, kdyby ve sněmovně nebyla, dál by fungovala na krajské a komunální úrovni?
To si myslím určitě, myšlenka sociální demokracie trvá déle než 100 let, je to tradiční strana, je to celoevropský politický proud. Myslím si, že šanci znovu se obrodit a oslovovat velký počet voličů by měla. V historii se to u nás povedlo už i KDU-ČSL a domnívám se, že i sociální demokracie tuhle šanci má, protože ten politický proud je celkem jasně profilovaný a podle mě si vždycky své voliče najde. Pokud bude důvěryhodná, to ještě dodávám.