Ukrajinští muži jsou rozdělení. Část z nich bojuje za svou zemi proti Ruské federaci a část se frontě naopak snaží vyhnout. Úplatky a korupce jsou z tohoto důvodu na Ukrajině přítomny ve vysoké míře a podle výpovědí se jedná o veřejné tajemství. Vláda se proti korupci sice snaží bojovat, ale nedaří se jí problém eliminovat. O situaci s odvody Ukrajinců do války informoval deník The Guardian.
Předpokládá se, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku opustily svou zemi ilegálně desítky tisíc ukrajinských mužů. Mnozí za úplatky a po celé Ukrajině se objevují zprávy o zkorumpovaných úřednících ochotných přijímat úplatky od mužů, kteří se touží vykoupit z války, přičemž aktuálně je vedeno více než sto trestních řízení proti náborovým úředníkům. Jeden ze stíhaných si tímto způsobem měl přijít až na pět milionů dolarů a okázalý majetek ve Španělsku.
Je to i jeden z důvodů, proč ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém týdnu informoval o rozhodnutí Národní bezpečnostní rady odvolat všechny šéfy regionálních středisek pro nábor a sociální podporu vojáků. „Tento systém by měli řídit lidé, kteří přesně vědí, co je to válka a proč je cynismus a úplatkářství během války zradou,“ okomentoval stanovisko prezident.
Na začátku války se k vojenské službě dobrovolně přihlásily stovky tisíc mužů, ti jsou již ovšem nyní po 18 měsících bojů vyčerpaní, zranění nebo mrtví a ukrajinská armáda potřebuje doplnit řady novými rekruty. Ti, kteří byli motivovaní pro záchranu své země, už bohužel do armády vstoupili, a tak je třeba verbovat i z řad těch méně ochotných. Odvodová povinnost se netýká pouze otců více než tří dětí, osob se zdravotním postižením a osob, které pracují na strategicky důležitých pozicích.
Posádky mobilizačních důstojníků se pohybují po městech, kde rozdávají výzvy a oznámení. Lidé jim pro jejich zelené uniformy říkají „olivy“, přičemž v řadě měst existují chatovací skupiny pro sdílení anonymních informací o jejich pohybu. Například ta v Oděse má více než 30 tisíc členů. Muži se snaží obdržení výzvy vyhnout, a tak zůstávají doma a do ulic příliš nechodí.
Majitel továrny na východě Ukrajiny řekl, že se jeho dělníci z tohoto důvodu bojí chodit do práce. „Potkal jsem muže, který mi řekl, že ho vzali z ulice a do týdne jeho jednotka útočila na vesnici poblíž Bachmutu. A on mi řekl: ‚Co to sakra je – je to poprvé, co jsem měl v ruce pušku, a po týdnu jdu útočit na tuhle vesnici.‘ Byl dvakrát střelen, jednou do paže a jednou do zad,“ popsal s tím, že se muži kvůli riziku zranění často ve svých domech zamykají i po obdržení výzev k mobilizaci.
Někteří Ukrajinci dokonce utrácejí celoživotní úspory, aby získali například falešná zdravotní potvrzení a válce se vyhnuli. Ti, kteří riskují své životy na frontě, tento přístup odsuzují a považují za zradu.
Devětatřicetiletý muž z Oděsy na vojenském kontrolním stanovišti předložil potvrzení o tom, že má vážné poranění páteře, čímž byl zproštěn povinnosti vojenské služby a zákazu opustit zemi. Poté tedy Ukrajinu v dubnu opustil a nyní žije v Evropě.
Falešné zdravotní potvrzení získal během dvou týdnů a mělo ho stát pět tisíc dolarů (110 tisíc korun). „Věděl jsem, že neexistuje způsob, jak bych mohl sedět v zákopu, a tak jsem vzal své úspory a kontaktoval ‚podfukáře‘,“ uvedl muž, který žádal o zachování anonymity s tím, že každý ví, kde je najít. Poté, co zaplatil v hotovosti, byl poslán do nemocnice na magnetickou rezonanci páteře, kde získal lékařskou zprávu s falešnými údaji o svém zdravotním stavu. „Měl jsem pocit, že v každé fázi cesty lidé věděli, co se děje,“ řekl a stejné to podle něj bylo i následně na vojenském kontrolním stanovišti. „Poznal jsem, že přesně vědí, co se děje, a nebylo to poprvé. Ale nebyli schopni nijak zakročit, tak mi zamávali,“ popsal svou zkušenost.