Zemědělci ve čtvrtek opět přijeli protestovat s traktory a další technikou do Prahy. Před Úřadem vlády na nábřeží Edvarda Beneše jeden z nich vysypal hnůj, kvůli čemuž byl policií zajištěn. Následně policisté vyhlásili nulovou toleranci a všechny přestupky kontrolovali. Spolek My zemědělci, který pořádal už protest v únoru, vyzval své příznivce, ať posílají peníze na zaplacení pokut a právní zastoupení.
Policisté na sociální síti X hned ráno uvedli, že zemědělci na nábřeží Edvarda Beneše vysypali hnůj a zkomplikovali tím městskou hromadnou dopravu. „Situace komplikuje i individuální dopravu. Věc řeší policisté a vyzýváme motoristy, aby se oblasti vyhnuli,“ napsali. Následně dodali, že řidiče, který hnůj na silnici vysypal, policisté zajistili a je podezřelý z několika přestupků.
Tento čin odsoudil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) i předseda zemědělského výboru sněmovny Michal Kučera (TOP 09). „Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji,“ vzkázal na sociální síti X Výborný.
„Vysypat hnůj před Úřad vlády je fakt „zaručený “ způsob, jak změnit názor veřejnosti na dotování zemědělců z veřejných peněz,“ přidal se Kučera.
„To opravdu není v silách Policie ČR tomuhle zabránit? Následné pokuty už nikomu nepomohou,“ upozornil potom bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Policie poté oznámila, že zemědělci se nedrželi dohodnutého postupu, a vyhlásila nulovou toleranci vůči protestujícím. Ihned například začala řešit případ traktoristy, který za jízdy držel v ruce mobilní telefon.
Spolek My zemědělci následně oznámil, že vybírá příspěvky, za které následně zaplatí pokuty, které během protestu zemědělci dostali. „Přátelé, vy, kdo můžete, podpořte naše statečné zemědělce. Policie vyhlásila nulovou toleranci a ti kluci, co teď v Praze bojují za nás všechny, budou platit pokuty,“ napsal na Facebooku.
Na výzvu na sociální síti X potom reagovala senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Můžu platit kyblíkem hnoje?“ rýpla si.
Na svém webu potom spolek vyzval policisty, aby neposlouchali své nadřízené a „nechovali se jako gestapo“. „Vyzýváme především řadové policisty, aby pamatovali na to, že zemědělci bojují i za ně. Dívejte se jinam, plňte rozkazy nadřízených liknavě a neochotně. Zemědělci nejsou vaši nepřátelé, a když svléknete uniformu, máte stejné problémy jako oni. Buďte s námi, neposlouchejte své nadřízené, kteří se chovají jako v té nejhorší totalitě,“ napsal.
My zemědělci organizovali už protest 19. února, od kterého se ale velké zemědělské organizace distancovaly. Jak dříve napsal deník FORUM 24, spolek na sociálních sítích sdílí názory proruského dezinformátora vystupujícího pod označením Vidlák, který je bývalým zaměstnancem Agrofertu a v současné době bojuje se svým kolegou z proruské scény Vrabelem. Na stránce se objevují také názory poslankyně ANO Margity Balaštíkové. Třetím, kdo za iniciativu My zemědělci šíří své názory, je Zdeněk Jandejsek, jeden z největších zemědělců v ČR ovládající holding Rabbit, který spolupracoval s hnutím Trikolora.