
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) FOTO: ČTK / Šálek Václav
FOTO: ČTK / Šálek Václav

Bavorský ministr životního prostředí Thorsten Glauber potvrdil, že se postará o zhruba 500 tun odpadu, který byl do České republiky dovezen nelegálně. I kdyby toho firma, která je za odpad zodpovědná, nebyla schopna, německý stát se zaručil, že odpad zmizí.
Po jednání s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) jej jeho bavorský protějšek Thorsten Glauber ujistil, že se o odpad v Jiříkově a Brně – Horních Heršpicích postará.
„Ministr Glauber mi dal jasné záruky, že nejpozději do deseti týdnů bude odpad odvezen zpět do Bavorska. Jsme plně k dispozici bavorským úřadům, aby se situace vyřešila rychle,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Díky již probíhajícímu řízení jsou nyní vytvořeny podmínky pro navrácení tohoto odpadu zpět do Bavorska. Záležitost by tak měla být vyřešena v následujících osmi až přibližně deseti týdnech,“ uvedl ministr životního prostředí v Bavorsku Thorsten Glauber.
Německý stát přikázal firmě Roth International, aby odpad z České republiky odvezla a řádně zlikvidovala. Firma se mezitím ocitla v insolvenčním řízení, ale tisková mluvčí ministerstva životního Veronika Krejčí ujistila, že to na věci nic nemění, protože v rozhodnutí je zohledněna i takzvaná náhradní realizace (vykonání). Likvidaci odpadu tak zajistí stát.
„V tomto případě by odvoz a likvidaci odpadu zajistil Svobodný stát Bavorsko,“ potvrdil Glauber.
Jiříkovský případ není ojedinělý, problém s dováženým německým odpadem se v posledních letech zvětšuje. Podle novinářů Michaela Billiga a Mariuse Münstermanna, kteří za zpracovní tématu obdrželi v roce 2003 Česko-německou novinářskou cenu, se jedná o desetitisíce tun odpadků. Za posledních dvacet let se objem dováženého odpadu zpětinásobil. Někdy jde o legální obchod, když se odpad posílá k recyklaci nebo spálení, jindy ale zůstane jen tak ležet.