Nelítostná vlna veder se nadále valí napříč jižní a střední Evropou. Teploty ve Španělsku dosahují až 44 °C, v Řecku a Chorvatsku vedra způsobují lesní požáry, a vlády tak důrazně apelují na lidi, aby dbali zvláštní opatrnosti. Vedra se totiž budou ještě zhoršovat.
Ve Španělsku státní meteorologická agentura Aemet informovala o tom, že teploty mohly v pátek dosáhnout 40 °C a v oblastech Andalusie, v údolí řeky Ebro a ve vnitrozemí Mallorky dokonce 44 °C. Vysoké teploty způsobuje „velmi horký, suchý a prašný vzduch“ ze severní Afriky a měly by se udržet i v sobotu.
„Dnes zůstane obloha plná písku ze Sahary, zejména na jihovýchodě poloostrova, v Ceutě, Melille, na Baleárách a na východních Kanárech,“ uvedl Luis Bañon, mluvčí agentury Aemet.
Španělské ministerstvo zdravotnictví v reakci na nejteplejší den v této vlně veder vydalo pro některé části země výstrahy a vyzvalo lidi, aby vysoké teploty zohlednili a přijali všechna nezbytná opatření. „Pokud jde o vedro: chraňte se; hydratujte se; osvěžte se a postarejte se o zranitelnější lidi,“ varoval poslanec Héctor Tejero z ministerstva zdravotnictví. „Nemluvíme o ledních medvědech a všech těch věcech, mluvíme o něčem, co ovlivňuje vaše zdraví,“ zdůraznil.
„Vedro zabíjí 3000 lidí ročně a bude se to zhoršovat. Ale zatímco vystavení extrémnímu horku poroste, můžeme se mu také přizpůsobit… Přestože je ve Španělsku tepleji než před 20 lety, umírá méně lidí, protože domy jsou lépe přizpůsobené, máme klimatizaci a protože se lidé učí horkům přizpůsobovat,“ řekl.
V Řecku tento týden způsobila druhá vlna veder horké a suché větry, lesní požáry a teploty, které se vyšplhaly až na 43 °C. Hasiči ve čtvrtek bojovali se dvěma velkými požáry, jedním u vesnice na okraji města Soluň na severu země, kde poškodil několik domů, a s požárem křovin na ostrově Kea nedaleko Athén, odkud záchranné služby nařídily evakuaci.
„Apelujeme na veřejnost, aby byla obzvláště opatrná, protože v příštích dnech bude velmi vysoké riziko vypuknutí vážných lesních požárů,“ uvedl mluvčí řecké vlády Pavlos Marinakis. „I jedna jiskra může způsobit velkou katastrofu,“ podotkl.
V Řecku by se mohlo jednat o nejdelší zaznamenanou vlnu veder v zemi.
V Athénách úřady uzavřely všechna archeologická naleziště a omezily venkovní práce. Vláda některým podnikům nařídila, aby své zaměstnance tento týden nenechávaly vykonávat náročnější práce venku, a to konkrétně od poledne do páté odpolední, protože se očekává, že teploty v některých částech země dosáhnou 42 °C.
Itálie zařadila do nejvyššího stupně pohotovosti už 17 měst, a to zejména ve středních a jižních oblastech. Intenzivní horka mají pokračovat minimálně do konce týdne, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví.
V Chorvatsku v blízkosti oblíbeného pobřežního letoviska Trogir desítky hasičů, záchranářů a tři vodní bombardovací letadla ve čtvrtek bojovaly s lesním požárem. „Domům a turistům nehrozí žádné ohrožení,“ informoval hlavní velitel hasičů Slavko Tučakovič.
Chorvatsko i zbytek Balkánu zasáhla tento měsíc vlna veder a teploty přesahovaly 37 °C. Srbská státní energetická společnost v úterý oznámila rekordní spotřebu kvůli používání klimatizace.