Ruské jednotky se už několik měsíců snaží dobýt Bachmut. Ukrajinské jednotky však město stále brání. V posledních dnech ovšem prosakují zprávy o tom, že velení ukrajinské armády uvažuje o stažení svých jednotek, aby nedocházelo ke zbytečným úmrtím a zraněním. Bachmut totiž nemá příliš strategickou polohu. Jde spíše o symbol.
Ruská armáda se snaží Bachmut obklíčit a po více než půl roce bojů jej konečně dobýt. V 21. století se v okolí Bachmutu odehrává něco, co lze s trochou nadsázky přirovnat k pozičním a zákopovým bojům první světové války. I ono přirovnání k „mlýnku na maso“, jak se říkalo bojům u Verdunu, v případě Bachmutu platí. Ztráty na obou stranách jsou totiž vskutku astronomické.
Rusové v druhé polovině loňského roku ztratili rozsáhlé území v okolí, ale následně doplnili své řídnoucí stavy statisíci mužů povolaných na základě Putinovy částečné mobilizace.
Rusové se k Bachmutu tlačí z jihu a ze severu, západní část je ještě v držení Ukrajiny. I proto velení ukrajinské armády uvažuje o tom, že z města stáhne všechny své bojovníky, aby zabránilo zbytečným ztrátám mezi vojáky.
Uvnitř města, které před válkou mělo přibližně 70 000 obyvatel, stále několik tisíc lidí přežívá. Podobná je situace i v blízkých obcích, které u Bachmutu leží a které se Rusové snaží rovněž dobýt.
Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném úterním poselství prohlásil, že bitva o Bachmut je nejtěžší, ale zároveň i zásadní. „Rusko obecně nebere lidi v úvahu a posílá je v neustálých vlnách proti našim pozicím, intenzita bojů se jen zvyšuje,“ popsal tradiční postup ruských jednotek Zelenskyj. Město je navíc prakticky totálně zničeno. „Nepřítel postupně ničí vše, co lze použít k ochraně našich pozic, k posílení a obraně,“ řekl prezident.
Rusům se v posledních dnech podařilo vrazit klín mezi Jahidne a Berchivku, tedy dvě osady ležící severně od Bachmutu, což podle ukrajinského velení představuje jasnou hrozbu a znamená to průlom na severním křídle obrany Bachmutu.
I tak se však obránci Bachmutu stále drží. Podle analytiků je totiž evidentně jedním z cílů, kterých chce ukrajinské velení dosáhnout, co největší oslabení ruských jednotek, než dorazí slíbené moderní zbraně ze Západu a než bude moci Ukrajina podniknout rozsáhlý protiútok.
Jak plyne z analytické zprávy Institutu pro výzkum války ISW, útočí Rusové zatím neúspěšně na Orechovo-Vasiljevku, Časiv Jar a obce Bila Hora. Stejně tak jsou neúspěšné pokusy o dobytí Kamenky, Avdějevky či Pervomajského a dalších míst.
Olexandr Rodňanskyj, poradce prezidenta Zelenského, prohlásil, že by se ukrajinské síly mohly v případě potřeby „strategicky stáhnout“ z Bachmutu. „Rusko se ho právě teď snaží obklíčit a používá k tomu své nejlepší jednotky, zřejmě ty nejlépe vycvičené a nejzkušenější,“ poznamenal Rodnňjanskyj. Podle něj je však na armádě, kdy k případnému stažení dojde.
Většina analytiků se domnívá, že i když Kreml získá Bachmut, nepodaří se mu dosáhnout hranice Doněcké provincie. Ruská armáda se totiž potýká se značnými logistickými potížemi a nedostatkem pěchoty. Západně od Bachmutu navíc vybudovala Ukrajina impozantní obranný systém a zákopovou síť. Nachází se před městskou aglomerací, která zahrnuje Kramatorsk a Slovjansk, který byl krátce obsazen Rusy v létě 2014.
Potíže v bojích nejen v okolí Bachmutu však začíná oběma stranám přinášet rasputica, tedy bahno, které vzniklo po rozmrznutí půdy. Hluboké bahenní „závěje“ totiž ztěžují či takřka zcela vylučují pohyb obrněné techniky a značné problémy způsobují i obyčejným pěšákům.