Ukrajinské partizánské hnutí Ateš zaznamenalo příchod nových skupin ruského personálu na nelegálně okupovaný poloostrov Krym. Partizánské hnutí to v neděli oznámilo na komunikační platformě Telegram. Personál na okupované území pravidelně podle hnutí přijíždí vlaky a nákladními vozidly.
Partizáni zaznamenali vozidla Kamaz, Ural a personál na železniční stanici ve městě Džankoj na severu Krymského poloostrova. Hnutí na Telegramu rovněž poznamenalo, že personál okupantů přijíždí stále pravidelněji. Z toho prý vyplývá, že Rusko bojuje se stálým nedostatkem personálu, což svědčí o ztrátách na frontě.
Už dříve ukrajinské Národní centrum odporu psalo, že na územích, které okupuje Rusko, je přibližně 35 tisíc příslušníků Národní gardy Ruské federace. Ta je přímo podřízena ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a není součástí Ozbrojených sil Ruské federace. Příslušníci jsou kromě služebních vozidel a obrněných transportérů vyzbrojeni tanky, dělostřeleckými systémy a vrtulníky. Tyto zbraně používají k potlačení odporu na okupovaných územích.
Národní garda Ruské federace je po ruských ozbrojených silách druhou nejdůležitější složkou okupačních sil. Mezi její povinnosti patří mimo jiné provádění filtrační činnosti mezi civilním obyvatelstvem a identifikace členů ukrajinského odbojového hnutí.
Podle údajů ukrajinského Národního centra odporu, které poskytl ukrajinský odboj na okupovaných územích k lednu 2024, rozmístilo Rusko na Ukrajině přibližně 35 tisíc příslušníků Národní gardy.
„Polovinu z nich tvoří pravidelné formace, které jsou strukturovány do brigády, 5 praporních taktických skupin a 44 taktických skupin. Zbytek tvoří více než 100 konsolidovaných jednotek, které jsou na základě rotace přiváženy z území Ruské federace. Konsolidované jednotky jsou tvořeny příslušníky pořádkové policie a SOBR (Speciální jednotka rychlého nasazení, pozn. red.),“ napsalhnutí odporu.
Tyto jednotky jsou údajně kromě služebních vozidel a obrněných transportérů vyzbrojeny tanky, dělostřeleckými systémy a vrtulníky. Tyto zbraně mají Rusové na okupovaných územích používat k potlačení odporu. Jednotky se rovněž podílely na střežení volebních místností během referend v září 2022 a voleb v září 2023 a pravděpodobně budou vyvíjet nátlak na civilní obyvatelstvo v rámci příprav na ruské prezidentské volby v březnu 2024.
„Spolu s tím, že obecně tyto jednotky na území samotné Ruské federace odpovídají za zachování vládnoucího režimu Putina a jeho okolí, lze tvrdit, že Putinova Rosgvardija (ruský název pro Národní gardu Ruské federace, pozn. red.) je ruskou obdobou gestapa Třetí říše,“ napsalo Národní centrum odporu.
Kromě provádění skutečných bojových operací proti civilnímu obyvatelstvu se důstojníci Rosgvardije aktivně podílejí na propagandistické činnosti ve vzdělávacích institucích. Hrají také roli v projekci síly a neustále hlídají okupované osady.
Národní garda Ruské federace posiluje své zdroje a personál v důsledku otřesů na ruské vnitřní bezpečnostní scéně způsobených válkou na Ukrajině, napsala ve své pravidelné zprávě o průběhu války na Ukrajině britská rozvědka. Od loňského října podle ní přešly pod Rosgvardiji prvky Wagnerovy skupiny. V lednu je následoval i prapor Vostok Doněcké lidové republiky.