
Ruské bojové vozidlo. Ilustrační foto FOTO: ZSU / 68. lovecká brigáda / se souhlasem
FOTO: ZSU / 68. lovecká brigáda / se souhlasem

Ve své pravidelné analýze konstatuje Institut pro studium války ISW, že Putin rozhodl o nutnosti vytlačit ukrajinské jednotky z ruského území již do poloviny října. Navíc má být vytvořeno nárazníkové pásmo u hranic, aby se další podobné akce z ukrajinské strany nemohly opakovat. Experti ISW jsou však k takovému termínu více než skeptičtí. Rusko na podobné akce nemá prostředky ani schopnosti.
„Ruské úřady údajně pověřily ruské síly, aby do poloviny října 2024 vytlačily ukrajinské síly z Kurské oblasti a do konce října zřídily nárazníkovou zónu v ukrajinských pohraničních oblastech podél mezinárodní hranice s Ruskem na severovýchodě Ukrajiny. To jsou významné závazky, kterých ruská armáda velmi pravděpodobně nedosáhne v tak krátkém časovém období,“ píše zpráva analytiků ISW.
Ruské síly podle informací z místa v Kurské oblasti shromáždily přibližně 37 000 vojáků, kteří mají rozkaz Ukrajince do poloviny října vytlačit. „Ruské síly zahájily protiútoky na ukrajinském výběžku v Kurské oblasti, ale dosud nezahájily rozsáhlé bojové operace, které by naznačovaly koordinovanou protiofenzívu zaměřenou na úplné vytlačení ukrajinských sil z Kurské oblasti,“ popisuje současnou realitu ISW.
Podle expertů bude podobná operace vyžadovat přesun dalších jednotek z Ukrajiny do Kurské oblasti, případně vyslání zcela nových jednotek z ruského zázemí. Logicky pak budou tito muži a technika chybět na frontové linii na východě Ukrajiny.
Problémem pro případný útok v Kurské oblasti budou i obranná postavení, která v místě ukrajinské jednotky stihly vybudovat. „Ukrajinské síly nezískaly kontrolu nad všemi oblastmi v celém výběžku v Kurské oblasti, ale ukrajinské síly s největší pravděpodobností připravily pozice v některých oblastech výběžku, které budou představovat výzvu pro jakékoli koordinované ruské protiofenzívní úsilí,“ konstatuje ISW.
O vytvoření nárazníkové zóny v příhraničních oblastech Ukrajiny do konce října si podle ISW může Kreml nechat jen zdát, protože dříve by musel splnit prvotní úkol, tedy vytlačení jednotek z vlastního území. ISW připomíná obdobný rozkaz, kdy měly ruské jednotky vytvořit rovněž „nárazníkovou zónu“ na severu Charkovské oblasti. V květnu tuto operaci zahájily a od té doby dokázaly postoupit maximálně o 10 kilometrů, a to ještě za obrovských ztrát. Ukrajinský vpád do Kursku navíc snahy o vytvoření „nárazníku“ v Charkovské oblasti podle ISW takřka ukončil.
Analytici uvádějí, že jakákoliv protiofenzíva z ruské strany v Kurské oblasti následovaná ještě překročením hranic a vytvořením Kremlem požadovaného pásma by byla „masivním operačním úsilím, které by vyžadovalo značné přidělení lidských sil a materiálu“. Proti touze Kremlu navíc velení ruské armády „projevilo přání chránit prioritní ruskou útočnou operaci ve směru na Pokrovsk před operačními tlaky způsobenými vpádem Ukrajiny do Kurské oblasti“.
„Pokud by přesto k akci v Kurské oblasti došlo, zcela jistě by to znamenalo operační požadavky, které by ovlivnily již tak zhoršenou schopnost Ruska nasměrovat do postupu na Pokrovsk více živé síly a materiálu,“ zakončuje svoji analýzu situace v Kurské oblasti, a de facto i na dalších místech bojů ISW.