Jan Grolich (KDU-ČSL) se po podzimních volbách stal hejtmanem Jihomoravského kraje. V této klíčové funkci v současnosti řeší, aby se v kraji dařila plnit očkovací strategie. O tom, jak těžký úkol to může být, promluvil v rozhovoru pro deník FORUM 24.
„Kraje vedou jiná čísla než ministerstvo. My jsme v tom ještě specifičtí, protože držíme celostátní rezervu, a když z ní něco vydáme jinému kraji, tak se to nikde nezobrazí – jen u toho kraje, který to vyočkoval. Čím víc vydáváme rezervu někam jinam, tím hůř jsme na tom pak s vyočkováním. Přijde mi to úplně absurdní,“ upozorňuje hejtman na problém s daty o očkování. Trpí kraj nedostatkem vakcín? V jakém tempu se daří očkovat? A odlehčuje se nemocnicím v kraji?
Pane hejtmane, je ve vašem kraji dostatek vakcín?
Není. Situace z úterního večera je taková, že jsme měli naplánované rozdělení vakcíny Pfizer pro všechna naše očkovací místa a koordinátor to musel večer všechno překopat, protože se ozvalo ministerstvo, že potřebuje nějaké množství vakcín někam jinam. Bude se tak rozdávat míň vakcín, než se plánovalo, a vzhledem k tomu, že už to bylo naplánované a měli jsme otevřené nějaké termíny, tak nám to bude dělat celkem velký problém. V distribuci jsou zmatky. U Pfizeru to byl ale výjimečný případ, ten se dá celkem plánovat, a to je to stěžejní, protože zatím jde o drtivou většinu té vakcíny.
U ostatních vakcín to tak není?
U AstraZenecy a Moderny jsou úplně totální zmatky a nedá se to plánovat. Nevíme, kolik, kdy a čeho přijde. U Moderny se necháváme vyloženě překvapit, u AstraZenecy jsou vždycky nějaké přísliby, a ty se potom většinou sníží. Uvidíme, jak to bude dál.
Takže to není tak, že by vám leželo na skladě větší množství vakcín? Reaguji na úterní tweet pana lidoveckého předsedy Mariana Jurečky, který psal, že vláda nechává na skladu v rámci republiky ležet čtvrt milionu vakcín.
Tak to mu asi zavolám. Ono to vždycky bude tak, že když vám přijde vakcína v úterý, ve středu, tak když to jde nejrychleji, tak ve čtvrtek, v pátek se distribuuje a od pátku nejdřív je možné ji fakticky očkovat.
My očkujeme od pondělí, protože je důležité plánovat a podle mě je lepší, aby vakcína ležela déle na skladu, abychom měli jistotu, že vakcínu máme, aby nedocházelo k tomu, že za měsíc nebudeme mít vakcínu na přeočkování. Ve čtvrtky to bývá téma a novináři se na to ptají, ale to se vždycky jen potká ve skladu dávka z minulého týdne, která se ve čtvrtek, v pátek doočkuje, s novou dávkou, takže to vypadá, že je tam toho hodně.
V jakém tempu se vám tedy daří očkovat?
To, co dostaneme jeden týden, jsme do konce druhého týdne schopni očkovat. Jsme připraveni v bezproblémovém režimu očkovat deset tisíc lidí za den. A kapacity máme vystavěné i na mnohem větší počet. Máme připravených přes 500 praktických lékařů, ale nemáme jim co dát. AstraZenecy je tak málo, že jsme museli nachystat systém, abychom mohli dávat i Modernu, kterou dostane 80 praktiků po padesáti kusech.
Mohl byste popsat, na jaké bázi nyní funguje spolupráce mezi vládou a kraji?
Je tam spousta prostoru, kde by se to dalo zlepšit. Já už to držím v rovině, že se na těch setkáních nechci dohadovat o tom, jestli u nás vykazují správně, že je očkovaných vakcín 85 procent, anebo jestli to je 90 procent. Pro mě je důležité, že vím, že do konce týdne to vyočkujeme.
Čeho se tyto debaty týkají?
Debaty se často motají kolem toho, jestli na tom jsme procentuálně dobře ve vyočkování dávek, a těchhle debat já už se odmítám účastnit, protože nám ta čísla haprují. Kraje vedou jiná čísla než ministerstvo. My jsme v tom ještě specifičtí, protože držíme celostátní rezervu, a když z ní něco vydáme jinému kraji, tak se to nikde nezobrazí – jen u toho kraje, který to vyočkoval. Čím víc vydáváme rezervu někam jinam, tím hůř jsme na tom pak s vyočkováním. Přijde mi to úplně absurdní. Snažím se spíš v té debatě hledat, v čem by nám mohli pomoci. A tam potom ta pomoc většinou přijde.
Ale dokázal bych si to představit tak, že by to mohlo být pružnější. Mně přijde, že se něco vymyslí, oznámí se to, vyvolá se očekávání a pak se hledá řešení. Typický příklad je, že nám v úterý oznamovali, jakým způsobem by se dali začít očkovat chroničtí pacienti. S tím, že budou indikováni přes speciální PIN ambulantními lékaři. Než skončil hovor s námi, tak už to bylo v médiích, přitom v rámci našeho rozhovoru uváděli, že ti ambulantní lékaři dostanou PIN nejdřív tento pátek. Takže oni to vykopnou v úterý, ten systém ještě vůbec není dokončený, ambulantní specialisté o tom vůbec nevědí, a teprve potom se dokončuje řešení. A víme, jak to je, vždycky to má nějaké vady.
Jak hodnotíte práci premiéra ve věci naplňování vakcinační strategie?
Podle strategie se vůbec nejede. Na začátku března nám poslali aktualizovanou strategii. V ní bylo uvedeno, že první fáze kampaně bude únor/březen, přitom žádná kampaň objektivně není, a oni to v té strategii i přesto nechávají. Jsou to dílčí věci, ale je to naprosto živý dokument a podle mě se podle něj fakticky moc nepostupuje. Ta strategie je jen papír pro papír, aby to existovalo, ale každý týden se řeší výjimky, každý týden se řeší ten postup úplně ad hoc a nikdo se zpětně do těch papírů nedívá. Změní se názor, tak se prostě jede podle toho názoru.
Vy jste ve funkci hejtmana od listopadu 2020, a tím pádem jste téměř rovnou sklouzl k naplňování očkovací strategie. Co pro vás bylo za toho uplynulého zhruba čtvrt roku nejnáročnější?
Bylo to ještě těsně před nástupem. Když jsem začal chodit jako nezvolený hejtman na náslechy na krizové štáby a slyšel jsem každý týden ta prezentovaná data, tak jsem z těch čísel poprvé zažíval šoky. Časem si na to člověk musí zvyknout a je k tomu imunní, ale tehdy to byl ten nejhorší moment.
Minulý týden jste napsal, že jste „smutnik“ ze současné situace s ruskou vakcínou Sputnik a že ve vašem kraji se vakcínami bez registrace Evropské lékové agentury očkovat nebude. Co podle vás znamená to vytváření tlaku prezidenta Miloše Zemana?
Je potřeba to očkování naprosto odpolitizovat. Mně je v podstatě úplně jedno, jestli ta vakcína je z Velké Británie, z USA nebo z Ruska. Když důvěryhodné instituce řeknou, že Sputnik je v pořádku, stát ho nakoupí, tak my s ním budeme očkovat.
Co mně vadí je, že pan prezident zaujal přístup, že je mu jedno, co říkají klíčové instituce, a že dokud tam budou lidi, kteří budou říkat „Sputnik ne“, tak je chce vyhazovat tak dlouho, dokud tam nebudou jen lidi, kteří řeknou „Sputnik ano“. Máme odborníky, a ti mají říkat, čím se bude očkovat. Ne prezident, ne premiér, ne hejtman.
Měl by podle vás pokračovat nouzový stav?
Data jsou taková, že není možné, aby se nouzový stav ukončoval. Když jsme jakožto hejtmani museli žádat o nový nouzový stav, tak ta situace byla ještě zdaleka lepší než dnes, takže dnes není důvod na tom cokoliv měnit.
V jakém stavu jsou momentálně nemocnice v Jihomoravském kraji? Odlehčuje se jim? A v jakém stupni závažnosti je momentálně epidemie?
Jsme pořád na nejvyšších možných číslech. Nejdůležitější jsou volná lůžka pro covidové pacienty. Nemocnice je ráda, když má jedno volné JIPkové lůžko, ale toto se mění z hodiny na hodinu. Můžete přivézt nového pacienta, který má poměrně stabilní stav, a ten se z hodiny na hodinu může zhoršit natolik, že musí jít na JIPku.
Z JIPkového lůžka se pak lidé dostávají taky takhle rychle – na rovinu – spíše tak, že zemřou. My nejsme schopni ty kapacity už navyšovat. Některá nemocnice by třeba měla kapacity prostorově, ale ne personálně, aby to pokryla. Jsme na hraně a víme, že tenhle týden celý budeme na hraně. Moc doufáme v to, že se začnou projevovat přísnější opatření a že to začne aspoň mírně klesat. Zatím to ale vypadá, že to začalo stagnovat. A to není dobré.