Brněnský krajský soud se na konci týdne překvapivě postavil za Finanční správu a podpořil její mimořádně tvrdý zátah proti dvěma papírnictvím. Ta úředníci nechali zavřít v roce 2017 kvůli tomu, že v prodejnách nenašli pokladny zapojené do systému EET. Rodina, která obchody provozuje 25 let, musela navíc zaplatit pokutu 65 tisíc. Prodejny zůstaly zavřené měsíc.
Podnikatelé při kontrole argumentovali tím, že pokladny mají objednané, ale přetížená firma jim zařízení zatím nedodala. I přesto úředníci přistoupili k tak tvrdému postihu, jakým je úplné uzavření prodejny, a vysoké pokutě, která může být pro nejednoho podnikatele likvidační. Nejsilnější je ale psychický dopad takového postihu.
Úředníci mají nyní takovou moc, že mohou bez většího „řešení“ okamžitě ukončit pětadvacetiletou činnost rodinného podniku. Jen proto, aby měli Babiš a Schillerová absolutní přehled o tom, zda taková rodina na prodaných propiskách a školních sešitech neokrádá tento stát. Nejde o nic jiného než o přehnaně iniciativní úředníky, kteří si zjevně užívají svoji moc. Evidentně se rozhodli naplnit touhu po exemplárním případu, tím, že zakážou papírnické rodině na měsíc pracovat, vydělávat a nedovolí, aby se starala sama o sebe.
Kontrolu, na jejímž konci byl takto tvrdý postih, úředníci provedli na konci srpna 2017, tedy po necelém půlroce od zavedení EET pro maloobchod. Přesto jim nestačilo podnikatele důrazně upozornit. Obě prodejny rodině uzavřeli na konci srpna a zůstaly uzavřeny po celé září. Tedy v době zahájení školního roku, který je pro papírnický obor tím nejdůležitějším v celém roce. Podnikatelé s tvrdým postihem nesouhlasili a obrátili se na soud. Ten v uplynulých dnech Finanční správu podpořil.
V roce 2013 Andrej Babiš získal početné množství hlasů od živnostníků. Sliboval jim, že bude líp. Tohle je to líp?