Na e-shopu FORUM i v létě nakupujete zajímavé knihy, které pak čtete na dovolené u moře, v horách, na chalupě nebo třeba prostě v posteli, když konečně najdete chvilku pro sebe. Je to vidět i na tom, že si knihy stále pořizujete, a tak vám přinášíme pár tipů na tituly, které jste v posledních týdnech nakupovali nejvíc.
Nevratné poškození
Zatímco ještě donedávna byla takzvaná genderová dysforie (identifikace jedince s jiným než se svým biologickým pohlavím) vzácným fenoménem, který se týkal téměř výhradně chlapců, v posledních deseti letech se jako „transgender“ po celém světě identifikuje stále více dospívajících dívek.
Americká novinářka Abigail Shrier se prostřednictvím šokujících statistik a příběhů ze skutečných rodin pokouší tento trend vysvětlit jako novodobou epidemii, která nemá nic společného se skutečnou genderovou dysforií, ale pramení zejména z křehkosti a pomíjivosti naší současné kultury. Autorka popisuje, jak „přiznání“ transgenderové orientace okamžitě zvyšuje společenský status dívek a jak je těžké vrátit se zpět, jakmile jednou udělají první krok k tranzici.
Vyprávěj mi o komunismu
Johana Hovorková a Pavel Šafr si v desetidílném podcastu povídali o každodenním životě před rokem 1989. Pavel Šafr tu dobu zažil, Johana Hovorková se ptá. Právě úmorná, nekonečná každodennost ukazuje, že šlo o režim, který kontroloval všechny aspekty života lidí. Ano, byla to totalita. Jak se projevovala v tom, co lidé jedli, na co se dívali v televizi, co četli v novinách? Jak komunisté změnili město, venkov a chování občanů? O tom všem je tato kniha doplněná o příběhy a vzpomínky, které napsali Jan Rejžek, Vladimír Just, Dan Hrubý, Karolína Němcová, Pavel Šmejkal, Petr Volf nebo Michal Klíma.
Z New Yorku do Brna
V Česku oblíbený spisovatel dokáže odkrývat nešvary dnešního světa jako málokdo, trefně, tvrdě, ale s vtipem a nadhledem. Léta jezdí po planetě z místa na místo a sleduje proměny společnosti. Děje se to skoro všude. V New Yorku, Berlíně, Sydney, Tel Avivu… Z kdysi tolerantních liberálů se stali uječení progresivisté, kteří nade vše milují diktovat ostatním, co mají dělat, jak mají žít a co si mají myslet. A taky o čem se smí mluvit, protože politická korektnost vládne době. Do toho se pak promítá jedna pravda stará tisíce let: Židé nejsou zrovna v oblibě. Proč tomu tak je? Odpovědi nejen na tuhle otázku hledá Tuvia Tenenbom nejen na Západě, ale i na hranicích s Gazou, v Saúdské Arábii či na Ukrajině. A samozřejmě i v Česku.
Za svobodnou Paříž
Strhující vyprávění o hrdinství, touze po svobodě a obětování se za správnou věc během bojů o Paříž za druhé světové války. Květen roku 1940. Hitlerova vojska vtrhla do Francie a svět byl znovu ohromen drzou, zničující bleskovou válkou, jež vyvrcholila dobytím Paříže. Napadená země se během několika týdnů zhroutila a její metropole, ono „město světel“ zaslíbené intelektuálům a umělcům, ctěné pro svou atmosféru bezstarostnosti a svobodomyslnosti, se ocitlo pod nacistickou nadvládou.
Okupanti rozpoutali teror, proti němuž se začal formovat vlastenecký odpor. Nacistům padlo za oběť více než sto dvacet tisíc Pařížanů, bezpočet dalších prošel věznicemi Gestapa a skončil v koncentračních táborech. Čím déle nepřítel držel město ve svých spárech, tím větší hrozba na jeho obyvatele doléhala. Zbývala jim jediná naděje: invaze do Normandie, mnoho měsíců intenzivně připravovaná Brity a Američany.
Izrael. Země, kterou nikdo nechápe
Izrael je geograficky malá země, která ale už celá desetiletí zůstává středobodem světové politiky a hýbe dějinami. Trvalá pozornost světových médií i veřejnosti rozdělila společnost na celé planetě na dva nesmiřitelné tábory. Jedni Izrael z duše nenávidí, druzí ho bezmezně milují. I když se zdá, že každý má na židovský stát vyhraněný názor, kolik lidí skutečně zná fakta?
Izraelská producentka a aktivistka Noa Tishbyová, která žije v USA, předkládá zbrusu nový a svěží pohled na zemi, jež rozděluje svět. Její neotřelý portrét Izraele nabízí originální vysvětlení mnoha nejasností a překroucených skutečností, vyvrací lži a polopravdy.
Je Izrael rasistický stát, nebo jediná demokracie a ostrůvek svobody na Blízkém východě? Kdo chce mír na Blízkém východě a kdo ne? Kdy se objevil palestinský národ? Proč je moderní nesnášet Izrael?