V posledních dnech a týdnech se množí informace o tom, jak Finanční správa přitvrzuje vůči živnostníkům a malým podnikatelům. Za porušení zákona o evidenci tržeb, tedy za porušení podmínek EET začínají padat tvrdé tresty. Nejen desetitisícové pokuty, ale dokonce už i zavírání provozoven.
Jistě se najde mnoho lidí, kteří budou moralizovat a říkat, že přece zákon je zákon, ten se musí dodržovat, tak co by vlastně ti podnikatelé chtěli, že. Tady je možné připomenout rasové zákony nacistů, pendrekový zákon komunistů a jiné a jiné zákony, které taky ve své době platily a jistě bychom je neoznačili za hodné dodržování. Zůstanu však u našeho malého českého zákona č. 112 /2016 Sb., zákona o evidenci tržeb.
Nejprve je nutné říci, že zákon o evidenci tržeb zavedl řadu zcela nových povinností, které před jeho platností neexistovaly. Podnikatel je podle něj povinen registrovat se, vyvěsit oznámení, umístit oznámení na web, evidovat své provozovny, napojit se na systém EET, evidovat každou tržbu a vydávat o tom účtenky, a především je povinen(!) nakoupit zařízení, které mu umožní posílat státu informace o tom, kdy a jaké tržby přijal. Porušení či neplnění těchto povinností pak stát trestá pokutami až do výše 500.000 Kč, nebo dokonce zavřením provozovny.
Za devět měsíců fungování EET provedla finanční správa více než 55.000 kontrol. Tyto kontroly nebyly zaměřeny na to, zda je podnikatel poctivý, tyto kontroly se zabývaly pouze a jedině tím, zda podnikatel dodržuje podmínky, které stanovil nový zákon o evidenci tržeb. Stát vybral od podnikatelů a živnostníků více než 15 milionů korun na pokutách, především za bagatelní přestupky, jako jsou nevyvěšení oznámení o EET v provozovně, chybějící informace na webu podnikatele apod. Tedy žádný podvod, prokázané krácení daní či zatajování tržeb. Jen nesplnění podmínek, které s tím nijak nesouvisejí.
Někteří podnikatelé dostali pokuty i za to, že nevydávali účtenky, nebo si dokonce nepořídili zařízení pro provoz EET. Finanční správa a některá média vyvolávají ve veřejnosti dojem, že takoví podnikatelé jsou div ne zločinci. Trest smrti! Pokuta 150.000 Kč (nejvyšší zatím udělená pokuta), zavření provozovny, tak se na ně musí!
Co však podnikatelé, kteří nevydávali EET účtenky nebo si nepořídili elektronickou pokladnu, vlastně spáchali? Podváděli? Krátili daně? Zatajovali tržby? Byli z něčeho takového usvědčeni, že jim stát napálil likvidační pokuty, nebo dokonce zavřel provozovnu? Ne, z žádných podvodů ani krádeží je nikdo neusvědčil. Jen nesplnili nesmyslné a samoúčelné podmínky jednoho zcela účelového zákona.
A tak tady máme zcela novou situaci. Stát tvrdě trestá své občany za chování, které nemá žádnou společenskou nebezpečnost. Stát pokutuje své občany za předpoklad, že by mohli podvádět, protože nevyvěsili papír s oznámením. Stát zavírá provozovny svým občanům-podnikatelům proto, že si nekoupili zařízení, které nechtějí a nepotřebují.
Stát provedl 55.000 kontrol a vydělal 15 milionů na pokutách, aniž by jediného kontrolovaného podnikatele usvědčil z krácení tržeb či daňového úniku!
Nekradl, nepodváděl, nekrátil tržby, a přesto byl tvrdě potrestán. Stát nařídil zákonem podnikateli podmínky, které nesouvisejí s jeho podnikáním, a jejich porušování pak trestá. Stát neprokazuje, že podnikatel podváděl, státní kontrola jen kontroluje dodržování zbytečných a nesmyslných podmínek. To je státní zvůle zcela zjevně namířená proti malému podnikání.