Delegace Spojených států amerických při OSN označila pokus Ruska stěžovat si v OSN na útlak pravoslavné církve na Ukrajině za cynický a připomněla, že je to právě Rusko, kdo ve velkém ničí náboženské objekty na Ukrajině.
„Vidíme, že Rusko si cynicky stěžuje na špatný přístup k Ukrajinské pravoslavné církvi na Ukrajině, přičemž se samo na okupovaných územích dopouští systematického náboženského útlaku,“ uvedl zástupce americké mise a poukázal i na nedávné zničení chrámu v samotném centru Oděsy.
„Rusko svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN poté, co zničilo historickou katedrálu Spasitele a Proměnění Páně v Oděse, která patří ukrajinské pravoslavné církvi,“ zdůraznil americký představitel a dodal, že škody, které ruští okupanti na Ukrajině na náboženských objektech a kostelech způsobili, jsou velmi dobře zdokumentovány. Podle poslední statistiky Ukrajinského institutu náboženské svobody bylo v důsledku ruské invaze poškozeno, vyrabováno, či dokonce zcela zničeno již 494 náboženských budov.
S ohledem na chování Ruska na Ukrajině nebylo na zasedání Rady bezpečnosti OSN povoleno vystoupit bývalému arcibiskupovi pravoslavné církve na Ukrajině Gideonovi, který během ruské invaze spolupracoval s okupačními úřady a následně uprchl do Ruska. Rusko se snažilo, aby mohl Gideon mluvit online, ale Velká Británie, která Radě bezpečnosti OSN v červenci předsedá, rozhodla, že povolí jen dva ze tří řečníků navržených Ruskem.
„Hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill vyjádřil otevřenou podporu Putinově nezákonné invazi, která Ukrajině přinesla tolik utrpení. Toto utrpení zahrnuje i nedávné zničení katedrály v Oděse,“ prohlásil britský zástupce v Radě bezpečnosti OSN James Kariuki.
Zástupce Ruské federace následně obvinil britské předsednictví ze zaujatosti.