Ruská vakcína Sputnik V není jen léčivo jako každé jiné. Není to ani jen zboží, ale také součást propagandy. Proto si světová média všímají, jak to s nasazením Sputniku V v různých zemích dopadá. Teď se pozornost upřela i na sousední Slovensko, kde kolem vakcíny vypukla nebývalá bouře.
Německý Spiegel.de (Manager-magazin.de) píše: „Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv vyjádřil pochybnosti o bezpečnosti šarže ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V dodané do Bratislavy. Šarže neměla ‚stejné vlastnosti a charakteristiky‘ jako šarže, jejichž výsledky klinických testů byly zveřejněny ve vědeckém časopise ‚The Lancet‘, vysvětlil orgán ve čtvrtek ve zprávě. ‚Pouze její název ji spojuje s vakcínami Sputnik V, které se používají ve zhruba 40 zemích světa.‘ Není možné dospět k závěru o účinnosti a bezpečnosti u lidí pouze na základě laboratorních testů, vysvětlil úřad. Výrobce neodpověděl na opakované žádosti o poskytnutí údajů o složení prvních 200 000 dávek dovezených na Slovensko.“
Pak server líčí, jak spor o ruskou vakcínu vedl minulý týden k rezignaci premiéra Igora Matoviče. Kromě chyb v krizovém řízení v době koronaviru byl také obviněn z kvapného nákupu Sputniku. Zároveň však nařídil, že skutečné používání by mělo začít až po kladném vyhodnocení ze strany SUKL. Proto nebyla vakcína použita.
„V zemích bývalého sovětského bloku vyvolává vakcína rozkol. Někteří lidé ji považují za cenný nástroj v boji proti pandemii, jiní za nástroj propagandy Kremlu. Matovič, který byl do 31. března slovenským premiérem a nyní je ministrem financí, kritizoval negativní mediální zprávy na svém Facebooku jako zlovolné spiknutí. Někdo se zjevně snaží ‚z geopolitických důvodů‘ zabránit Sputniku V, aby pomáhal zachraňovat životy na Slovensku, napsal konzervativně-populistický politik. Ve čtvrtek překvapivě odjel do Moskvy, aby si promluvil se šéfem ruské marketingové agentury, uvedl na Facebooku.“
Podle ruských zdrojů byla slovenská vláda požádána, aby poslala vakcínu do laboratoře k testování. V úterý pak byla země vyzvána, aby vrátila vakcínu z důvodu ‚mnohonásobného porušení smlouvy‘, aby mohla být použita v jiných zemích. Tak to napsal na Twitteru státní Fond pro přímé investice RDIF. „Vakcíny by měly zachraňovat životy a neměly by být používány pro geopolitické a vnitřní politické boje.“
Eurokomisař Thierry Breton vidí ostatně nasazení Sputniku V v Evropě tak jako tak jako marginální záležitost: „Jsem přesvědčen, že Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA bude Sputnik V zkoumat a řádně hodnotit, ale schválení by neznamenalo, že by vakcína mohla být vyrobena v dostatečném množství. Za normálních okolností trvá mnoho měsíců, než je možné odpovídající výrobu rozjet. Pro náš záměr nechat v létě očkovat všechny Evropany přichází Sputnik V jednoduše příliš pozdě.“