Energetická krize a s ní spojené zdražování životních nákladů řeší celá Evropa. Závislost na ruském plynu se ukazuje jako velký problém, a tak se třeba v Německu rozhodli přistoupit k výraznému omezení spotřeby. Občané to pociťují nejen v domácnostech, ale třeba také v centrech mnoha měst. Češi se začali chystat na nepříjemnou zimu také, šetří ovšem jinak.
Podle veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle si Němci velmi rychle uvědomili, jak citelné bude zdražování energií, které je letos potká. Kolik eur navíc budou muset vydat ze svého domácího rozpočtu, se naši západní sousedé dozvěděli nedávno. Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka se bude jednat o „několik set eur“ na domácnost ročně navíc.
Na to pochopitelně lidé zareagovali. Kromě toho, že stoupl prodej elektrických přímotopů, které mají nahradit nedostatkový plyn, začali lidé šetřit i jinde. Němci dbají Habeckovy rady a sprchují se kratší dobu a studenější vodou. Díky tomu se zvýšil prodej úsporných sprchových hlavic či koupelnových baterií.
Šetří se i při nabíjení počítačů a mobilních telefonů, místo teplé večeře si Němci často raději dají vydatnou studenou svačinu.
Češi se podle průzkumu pro Generali Investments vydávají stejnou cestou a téměř 70 procent jich šetří na energiích a vodě. Lidé si dávají pozor na zbytečně rozsvícená světla, často i investovali do úsporných zařízení kontrolujících spotřebu elektřiny v domácnosti.
Skoro 60 procent Čechů se navíc uskromnilo při nákupu potravin. Restauratéři zase hlásí, že jim po covidových problémech začínají další. Návštěvu restaurace totiž v dnešní nesnadné situaci omezí téměř polovina Čechů.
V Německu navíc přistoupila k šetření i některá velká města. Například Hannover či Kolín nad Rýnem už neosvětlují historické památky ve městě. Do tmy se tak v noci zahalila i katedrála svatého Petra v Kolíně nad Rýnem, nejnavštěvovanější turistická atrakce v Německu.
„Zatím není důvod k panice, ale musíme se připravit i na akutní stav nouze,“ vysvětlila Andrea Blomeová, která vede kolínský krizový tým pro energetiku. „Samozřejmě nyní šetříme především elektřinou, protože v létě není po teple taková poptávka. Nyní se tedy soustředíme na osvětlení. Je do něj zahrnut fotbalový stadion, katedrála, historická radnice a mosty přes Rýn. Veškeré jejich osvětlení se vypíná v jedenáct hodin večer,“ dodala.
Berlín zase přestal osvětlovat Braniborskou bránu či vítězný sloup. Španělsko, Itálie a Řecko ve veřejných budovách zredukovali klimatizaci. Paříž pokutuje podniky, v nichž jsou otevřená okna a dveře v momentě, kdy běží klimatizace.
Praha zatím nic podobného nechystá. „Město instalovalo 10 tisíc LED žárovek do veřejného osvětlení. V rámci jednotlivých městských organizací plánujeme zatím snížení vytápěcí teploty, v současnosti jsme uvažovali o 21 stupních, někde to bude pravděpodobně ještě méně,“ řekl na začátku srpna radní za Spojené síly pro Prahu Jan Chabr s tím, že elektřiny má Česká republika dost.