
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Nejbohatší člověk planety pokačuje ve své podpoře německé AfD v předčasných parlamentních volbách. Přes video vystoupil na jejím setkání s voliči a prohlásil, že mladí Němci se nemají cítit vinní za činy, kterých se dopustili jejich prarodiče během druhé světové války. Lze samozřejmě souhlasit, že dnes narození Němci nenesou žádnou vinu za to, co se tehdy stalo. Stejně tak se ale nijak nepodíleli na žádných historických úspěších Německa. Mají tedy analogicky přestat cítit jistou hrdost třeba na Goetheho?
Elon Musk samozřejmě nic takového neříká. Naopak podporuje stranu, která se ve svém programu odvolává na bohatou historii německé kultury a myšlení. Na tom samozřejmě per se není vůbec nic špatného. Jenže dějiny nejsou samoobsluha, v níž si můžeme vybrat jen to, co se nám líbí. Není možné se chlubit Kantem a zároveň se neznat k Hitlerovi.
Historická vina není osobní vina
V tomto kontextu je samozřejmě vyjádření o tom, že Němci se mají zbavit pocitu viny, naprosto absurdní a nebezpečné. Plně ale zapadá do nacionalistického vnímání dějin, které v každém národě a státě na světě určitá skupina lidí prosazuje. Zatímco výjimečné výkony se akcentují, zločiny se částečně popírají, ospravedlňují, a když to nejde, tak se o nich aspoň mlčí.
Nikdo po Němcích nechce, aby se cítili osobně odpovědní za to, co jejich předkové způsobili. Jejich zločiny by ale měly zůstat součástí německé historické paměti. Jinak hrozí větší riziko, že budou nové generace opakovat chyby toho pokolení, které propadlo Hitlerovi a bylo ochotno ho následovat až k masovému vraždění.
Hajlování jako nová norma
Pro Muska nejde ale zdaleka o první mírně řečeno kontroverzní vyjádření v tomto ohledu. V listopadu 2023 na své sociální síti sdílel příspěvek, který tvrdil, že Židé propagují nenávist k bělochům. Doprovodil ho komentářem, v němž autorovi pochvalně napsal, že „řekl skutečnou pravdu“. V září loňského roku se slovy „velice zajímavé“ sdílel rozhovor Tuckera Carlsona s popíračem holocaustu Darylem Cooperem.
Nedávno pak Musk pozdravil Trumpovy příznivce po inauguraci stylem, který mnohým připomněl nacistický pozdrav. Část z nich to komentovala se zděšením, druhá část naopak s nadšením. Hádejte, proti kterým se Musk vymezil. V kontextu jeho vyjádření je vlastně úplně jedno, zda to byl úmysl, nemotornost, či třeba trollení.