Studie, kterou zveřejnil nezávislý institut CeMAS, je věnována vnímání proruských konspirací a šíření dezinformací v německé společnosti. Výsledky ukazují, že se situace v Německu zhoršuje a že i v tomto bodě stále přetrvávají rozdíly ve vnímání mezi „starými“ spolkovými zeměmi a zeměmi bývalé Německé demokratické republiky, přestože ke sjednocení země došlo již v roce 1990.
Průzkum CeMAS zpochybňuje tvrzení, že německá společnost jako celek podporuje Ukrajinu. V červenci letošního roku se v průzkumu pro podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem vyslovilo 70 % Němců. Ovšem současný průzkum ukazuje, že na otázku „Souhlasíte s tím, že NATO provokovalo Rusko tak dlouho, až muselo vstoupit do války?“ odpovědělo 19 % respondentů kladně a dalších 21 % uvedlo, že s tímto názorem částečně souhlasí. V případě, že byly počítány jen země bývalého východního Německa, je číslo ještě vyšší a dosahuje 59 %.
V jiné otázce se 44 % Němců domnívá přímo nebo aspoň částečně, že Putin je bojovníkem proti tajnému společenství, které vládne světu, a 35 % Němců je ochotno souhlasit s tím, že Ukrajina nemůže mít vlastní územní nároky, protože je historicky součástí Ruska.
Průzkum se stejnými otázkami proběhl již v dubnu – a tehdy byla čísla výrazně odlišná. Názor, že ruskou agresivní invazi způsobily provokace ze strany NATO, tehdy podporovalo jen 29 % dotázaných a Putina považovalo za bojovníka proti celosvětovému spiknutí 32 % Němců.
Nyní třetina dotázaných dokonce souhlasí s tím, že informace o amerických laboratořích na Ukrajině, ve kterých se vyrábějí biologické zbraně, jsou alespoň zčásti pravdivé, a každý desátý Němec navíc věří, že cílem války je odstranit fašistickou vládu v Kyjevě.
S konspiračními teoriemi o válce na Ukrajině podle výzkumníků souhlasí téměř polovina (48 %) voličů krajně pravicové AfD. V závěsu pak následují voliči levicových stran (32 %). Méně ruské propagandě věří voliči CDU a SPD (16 %), FDP (13 %) a nejméně Rusům sedají na vějičku Zelení (3 %).
Autoři průzkumu tak docházejí k závěru, že v Německu získává stále silnější podporu proruská propaganda, která je součástí hybridní války vedené z Kremlu. Proruské nálady se navíc v německé společnosti začaly šířit již před 24. únorem mezi popírači covidu a odpůrci očkování. Právě tyto struktury jsou hybnou silou proruských shromáždění, která se letos na podzim konají především na východě Německa. A německé tajné služby se domnívají, že s růstem cen energií a tepla se tato shromáždění v zimě rozšíří masivně po celém Německu.
Německo se snaží této hybridní propagandě vzdorovat blokováním kanálů, kde může být šířena. Vysílání ruské televize v němčině bylo odstraněno ze satelitního vysílání a je blokováno i na internetu, kanály, které v němčině podporují ruskou agresi, jsou rovněž blokovány.
Podle autorů průzkumu nelze ruské dezinformace chápat pouze jako informační nebo bezpečnostní problém. „Je to útok na demokracii jako takovou,“ zakončili interpretaci zjištěných údajů.