Zavražděný ruský opoziční politik Boris Němcov poskytl loni v dubnu interview novinářce Jeleně Masjukové z listu Novaja Gazeta. Rozhovor tehdy nevyšel. V tyto dny ho server listu publikoval. To, co Němcov říká, můžeme považovat za jakýsi jeho nezamýšlený testament.
Z delšího rozhovoru můžeme zmínit aspoň některé části. Němcov na úvod charakterizuje režim, který dnes v Rusku vládne.
„V jakékoliv zemi s totalitní diktaturou je nesouhlas zločinem a jakýkoliv disident je nepřítel, zrádce, „pátá kolona“ a tak dále. To vše opět potvrzuje, že došlo k rozsáhlému obratu. To se stalo v březnu, to znamená docela nedávno, před měsícem (rozhovor byl zaznamenán v dubnu 2014 pozn. red.). Jestliže, řekněme, před březnem, bylo Rusko příkladná gangsterská policejní autokracie, to znamená autoritativní zlodějsky zkorumpovaná země, pak po březnu se stalo diktaturou zlodějů. Rozdíl je v tom, že v autoritářském režimu jsou předmětem pronásledování jen političtí aktivisté a opozice, kteří vyzývají moc. Za diktatury jsou předmětem represí všichni rebelové: opozičníci, aktivisté občanské společnosti, aktivisté v oblasti lidských práv, hudebníci, publicisté a novinářů, prostě všichni. Tato fáze politického přechodu proběhla právě v březnu v době připojení Krymu. Nyní žijeme v této realitě. A v této realitě musíme přehodnotit svou strategii, taktiku a osobní chování.“
Nová realita
Podle Němcova už Rusko žije v nové realitě, kde už není čas na volby ani na jejich simulaci. Takto už nejsou žádné volby v Bělorusku, Kazachstánu. Putin a Lukašenko jsou poslední dva diktátoři. To, že Rusko bylo vykopnuto z Rady Evropy, má dopad na domácí politickou situaci. Putinův a Lukašenkův režim jsou jako dvojčata.
V takové situaci je třeba zvolit novou strategii, která se zaměří na otázku lidských práv, protože represemi nebudou trpět jen političtí aktivisté. Je třeba více informovat o povaze režimu a jeho zkorumpovanosti a je třeba sjednotit opozici.
Novinářka mu položila otázku, co bylo cílem anexe Krymu. Podle Němcova to byly jen záminky. Putin přišel s farizejským argumentem, že tam přišel, aby chránil Rusy. Přitom tam Rusy nikdo neobtěžoval, všechny školy byly ruské, kromě čtyř ukrajinských, nikdy tam nebyl problém s ruským jazykem, Rusové tam vždycky byli u moci. „Musíme se teď na celou akci podívat z jiného úhlu. Posílilo to Putinovu moc – právě teď, právě dnes, právě tady, nebo ne? Odpovědí je že, že anexe Krymu posílila Putinovu moc, tak to udělal. On však, ačkoliv to není žádný Sokrates nebo Spinoza, nicméně má enormní množství informací, si je dobře vědom, že strategicky vede zemi do hluboké krize a nebude z ní žádná jednoduchá cesta ven.“
Putin chce Rusko dál od Evropy
Tato krize je také teritoriální krizí, je třeba vzít v úvahu, že teritoriální nároky vůči Rusku může vznést Čína. Tam nejde o nějaký Krym, tam jde o Sibiř a Dálný východ. Polovina HDP Ruska a ještě více je dána exportem surového materiálu. Doteď se tento surový materiál vyvážel především do Evropy. Takže zdroj blahobytu občanů byl v Evropě. Putin ale dobrovolně, i když dobře znal reakci Evropy, vybudoval železnou oponu. Chce, aby Rusko bylo vyhnáno z Evropy. Dál od Evropy. Děje se tak podle Němcova krok za krokem. Říká, že když se Evropa zatvrdí, bude jednat. Nebudou to pouze sankce. Bude to vytlačení Gazpromu a dalších energetických společností z trhu.
Evropa má různé alternativy, jako součást svého energetického programu demonopolizace se tu objeví řada dalších soutěžících, jako je Katar, Norsko, Alžír, Amerika. Jsou tu sankce proti Íránu, mohou tlačit Saúdskou Arábii, aby zvýšila produkci ropy. Evropané mají mnoho nástrojů, jak na Rusko zatlačit a oni zatlačí. Rusko se tak bude muset obrátit se svým exportem na Čínu, ta ovšem bude ropu odebírat za mnohem nižší cenu. Navíc bude muset Rusko vybudovat ropovod, který bude dražší než olympijské hry v Soči. Vystaví ho Putinův přítel Rothenberg (Boris Romanovič Rothenberg je ruský podnikatel), jehož ceny jsou pětkrát až šestkrát vyšší než průměrné evropské a světové ceny. To bude další dodatečná loupež.
Za každou cenu
Ekonomicky se všechno zhorší, ale Putin je rozhodnut posílit svou moc za každou cenu, i kdyby měl jít proti zájmům své země. Proti nim také jde. Neřídí se realitou, ale svým obrazem, jak ho líčí televize, která ho zobrazuje jako zachránce a sjednotitele ruských území. Ve skutečnosti se jednou ukáže, že Putin zájmy Ruska zrazoval. Aby se udržel u moci, potřebuje stále vyhledávat vnitřní a vnější nepřátele. Proto mluví o zrádcích národa, páté koloně a prohnilém Západu. Stejné pojmy používal Hitler, což možná Putin neví, takže je to takový krutý historický žert.
Na otázku, jestli se cítí být ohrožen, když neopustil zemi, jak to učinili jiní lidé z opozice, dokonce je dál aktivní, řekl: „Musíte pochopit, že mě takovým způsobem neumlčí, prostě nebudou schopni. Strávil jsem celý svůj život tím, že to dělám. Najednou bych měl mlčet? Takhle to nedopadne. Aspoň ne se mnou. Musím ale vzít v úvahu, že oni jsou schopni všeho – to je jisté.“
Ruská policie mezitím na konci týdne zadržela několik lidí z Čečenska, o kterých prohlašuje, že je podezírá ze spáchání Němcovovy vraždy.