V roce 2002 Boris Němcov řekl v místnosti plné vysoce postavených Čečenců, že severní Kavkazská republika potřebuje jiný typ řízení. To, co Čečensko potřebuje, není systém pravomocí jednoho člověka, ale parlament založený na konsensu.
„Když jsem odešel z místnosti, přišel ke mně člověk s bezbarvými očima a řekl, že bych měl být za takovou řeč zabit,“ píše charizmatický bývalý místopředseda vlády ve své knize Vyznání rebela. Jednalo se o Ramzana Kadyrova, syna Achmada Kadyrova, tehdejšího prezidenta Čečenska, který po letech brutální války uzavřel spojenectví s Moskvou. (Tuto historku zmiňuje server The Moscow Times.)
„Čečenci kolem nás spěchali ujistit, že Ramzan žertoval,“ píše Němcov, který se stal jedním z nejsilnějších kritiků Kremlu. „Ale v jeho očích jsem neviděl žádný smích. Viděl jsem nenávist.“ Na zbývající čas v Čečensku bylo Němcovovi přiděleno to, co Ramzanův otec označil za „obrovský“ bezpečnostní tým.
O třináct let později je Němcov mrtvý. Byl zastřelen při večerní procházce nedaleko Kremlu a z vraždy je obviněna skupina Čečenců.
Moskevský vojenský soud má dnes (čtvrtek) rozhodnout o výši trestu pro pětici Čečenců, které porota na konci června shledala vinnými z Němcovovy vraždy. Prokurátorka navrhla ve středu doživotí pro hlavního vykonavatele činu Zaura Dadajeva a pro čtyři spolupachatele žádá od 17 do 23 let vězení.
Je to jako vždycky. Když v Rusku zavraždí nějakou politicky nepohodlnou osobu, chytnou pak nějaké Čečence, kteří to provedli. Kdo je ale najal, to už se nikdy nedozvíme. Podle obžaloby pětice mužů politika zabila kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 milionů rublů (dnes téměř šest milionů korun). Kdo vraždu objednal, se ale nevypátralo.
Anzor Gubašev by si podle prokurátorky měl odpykat 23 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 21 let, Tamerlan Eskerchanov 19 let a Chamzat Bachajev 17 let odnětí svobody. Pětice Čečenců se během vyšetřování k činu přiznala, u soudu však své výpovědi označila za vynucené. Pozůstalí po Němcovovi ve středu u soudu znovu vyjádřili pochyby o prokázání viny Bachajeva.
To první, co mnoho lidí napadlo, je, že za vraždou může stát Kreml. Pro něj byl Němcov samozřejmě nepohodlný, ale je otázka, zda by režim, i když se jinak neštítí skoro ničeho, udělal takovou věc, která na Rusko vrhá špatné světlo. Pak je tu mnoho dalších variant. Může to být Kadyrovova msta. O ní mohly ruské orgány vědět a prostě jí jen nezabránit. Kadyrov je oddaný Putinův člověk na špinavou práci. Nebo o vraždě orgány předem nevěděly, ale nebude se dál příliš pátrat, kdo dal zadání.
Jedno je jisté, ať už by byl zadavatelem Kreml, nebo by to byl samostatný čin čečenského vládce, je to Putin, kdo ho tam dosadil a drží u moci a za jeho řádění v Čečensku i Rusku má tak odpovědnost. Na druhou stranu, když už si nechal vyrůst takového „přítele“, jen těžko by se ho teď asi zbavoval bez rizika další války. To už je osud autoritativních režimů, je to samá slepá ulička.