Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se dostavil na středeční jednání senátu, aby horní komoře parlamentu vysvětlil vládní rozhodování v rámci zavádění protiepidemických opatření. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) ve svém emotivním projevu zmínila, že se jí vládní přístup nezamlouvá – zejména proto, že vůbec neprioritizuje návrat dětí do škol, ačkoli vláda tvrdí opak.
„Pro mě je rychlý, ale hlavně smysluplný návrat dětí do škol absolutní priorita. A stejně jako vy se řídím selským rozumem,“ psal na začátku dubna premiér Andrej Babiš na své sociální sítě. Podobnou věc pak zopakoval i o týden později ve svém pravidelném pořadu Čau, lidi.
Když pak ale ministr zdravotnictví Petr Arenberger, pod příslibem podobného postupu – tedy návratu dětí do škol – místo vzdělání preferoval otevření tribun první fotbalové ligy pro fanoušky, poštval proti sobě celou opozici, podle níž slova vlády popřel.
K rozhodnutí totiž došlo v čase, kdy se v České republice sice pozvolna hovoří o rozvolňování protiepidemických opatření, avšak žáci se stále nemohou výuky účastnit plnohodnotně. Starší ročníky dokonce jen distančně. Během jednání senátu se tak proti Arenbergerovi vymezila senátorka Miroslava Němcová.
„Takovou míru odtrženosti od reality si člověk nepředstavuje ani v nejtemnějším snu. Jestliže jste řekl, že školy jsou vaše hlavní priorita, tak jsem nadskočila třikrát na židli, protože školy jsou zavřené, až na pár drobných výjimek – u prvňáčků a prvního stupně, kde je umožněna rotační výuka. A vy tady klidně řeknete, že školy jsou naší prioritou,“ poznamenala na začátku projevu.
Opozice vládu kritizuje kvůli chaosu a neschopnosti dlouhodobě. Zpřístupňování fotbalových utkání však bere jako ignoraci. „Pro rodiče, pro pedagogy, pro studenty, pro žáky je to absolutně šílená situace. Nevěřím vládě, že je to její priorita. To by to muselo vypadat jinak. Nemohli bychom být zemí, která ty děti zavřela doma a vykašlala se na ně. To je prostě šílené, co tady předvádíte,“ vzkázala přítomnému Arenbergerovi s tím, že do školství vláda vnáší svými opatřeními zmatky.
Chaotická a nevěrohodná pravidla však mohou mít podle Němcové pro společnost ještě další negativní účinky. „Ta míra nedůvěry občana ve stát může vyústit v něco, co si snad ani vy nemůžete přát, obrovskou míru radikalizace lidí, kteří řeknou, tak na tohle už fakt kašleme a budeme si dělat věci po svém a nebudeme už poslouchat vůbec nic. Už teď se museli zařídit podle svého,“ upozornila senátorka.
Šéfa resortu zdravotnictví požádala, aby se jakožto vládní představitel „díval realisticky na svět kolem sebe“. Po výstupu dalších senátorů, kteří měli dotazy poukazující na tristní rozhodování vlády, se Arenberger pokusil situaci okolo otevřených fotbalových hřišť vysvětlit s tím, že jde o „pilotní projekt“, který nijak nesouvisí s rozvolňováním.
Zdůraznil také, že cítí tlak na otevírání dalších obchodů. „Vnímám váš pohled, prakticky plně se s ním ztotožňuji, ale pořád v sobě bojuji s tím, abychom neudělali stejnou chybu, která už se tady udělala dvakrát. A uvidíme, můžeme to ještě jednou zkusit a třeba to dopadne dobře,“ odpověděl senátorům.