Česko bude na armádu dávat dvě procenta HDP ročně, ke kterým se zavázalo, až po roce 2025. Do té doby není schopno peníze smysluplně utratit. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Obnovení debaty o vybudování americké radarové základny v Česku, o které mluvil spolupracovník nového prezidenta USA Rudy Giuliani, označil Sobotka za sci-fi. Umístění radaru by podle něj zhoršilo vztahy s Ruskem.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump mluvil ve volební kampani o tom, že USA by nemusely přijít na pomoc v případě ruské agrese těm státům, které nebudou plnit své rozpočtové povinnosti v rámci NATO.
To, že by Česko mohlo aliancí požadovanou úroveň výdajů na armádu dosáhnout v roce 2025, uvedl už dříve ministr obrany Martin Stropnický z Babišova hnutí ANO. Podle Sobotky by armáda dříve nebyla schopna tolik peněz utratit.
„Postupné navyšování dává smysl, jinak by se peníze přesouvaly do rezervního fondu. Nesouhlasím s tím, aby se nakupovalo za každou cenu,“ řekl Sobotka.
Podle poslankyně a bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové z ODS je ale tempo navyšování výdajů ČR na obranu pomalé a harmonogram vlády málo ambiciózní. Bezpečnostní hrozby totiž od období let 2008–2009 výrazně narostly, přičemž zlomové byly roky 2013–2014.
Giulianiho vyjádření bere Němcová naprosto vážně vzhledem k tomu, že tento politik je jedním z adeptů na funkci ministra spravedlnosti v nové Trumpově administrativě. „Těším se, že Miloš Zeman, který vyjádřil Donaldu Trumpovi podporu ve volební kampani, bude pozván do Oválné pracovny a tam bude podepsána nová smlouva o radaru,“ řekla Němcová.
Bývalý newyorský starosta Giuliani po Trumpově zvolení řekl: „Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku.“
„Tohle je sci-fi, které se nenaplní,“ reagoval Sobotka, jenž byl odpůrcem výstavby radaru. Podle něj by radar zhoršil vztahy s Ruskem. Pro Evropu je nyní podle Sobotky prioritou ukončení války v Sýrii, odkud do Evropy dlouhodobě míří uprchlíci. „Jde o to, jestli chce Trump vyeskalovat vztahy s Ruskem, nebo využít situace, kdy se mění prezident USA, a konečně se dohodnout o Sýrii,“ poznamenal premiér.
Naopak Němcová by obnovení debat o radaru uvítala. Právě za vlády ODS se o umístění radaru v Brdech intenzivně jednalo a ODS jej podporovala. Sbližování postojů s Ruskem nesmí mít charakter neustálých a jednostranných ústupků ruskému prezidentu Putinovi, zdůraznila Němcová.
Ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě a opatrně. „Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli,“ řekl v sobotu Babišův ministr obrany Stropnický Babišově Mladé frontě Dnes.