Německá krajně pravicová strana AfD podala žalobu proti dodávkám zbraní na Ukrajinu na příkaz Kremlu a za ruské peníze. The Insider a Spiegel prozkoumaly uniklou korespondenci propagandisty Vladimira Sergijenka: vyplývá z ní, že působil jako prostředník mezi Kremlem a krajně pravicovými poslanci, kteří dostávali z Moskvy texty svých projevů, lobbovali za kremelské iniciativy, a dokonce žalovali vlastní vládu. Sergijenko odvážel peníze do Německa částečně v hotovosti a částečně prostřednictvím jím kontrolované nevládní organizace.
Protože Sergijenko tráví většinu času v Berlíně, je zván, aby se vyjadřoval k tématům týkajícím se Německa na ruských státních kanálech, a dokonce je prezentován jako „německý politolog“. Propagandista rád fantazíruje: tvrdí, že Německo připravuje plán na zabití Zelenského, vypráví, jak Němci posílají Ukrajině „nacistický kód“ dodávkou 88 tanků, a někdy baví veřejnost tím, že se ve studiu pohádá s kolegou, který hraje roli „ukrajinského politologa“. AfD je zatím okrajovou krajně pravicovou stranou s 83 ze 736 křesel v parlamentu (pátá největší), ale na jaře se v průzkumech již dostala na druhé místo a předstihla dokonce i SPD (stranu, k níž patří kancléř Olaf Scholz).
„Oficiálně AfD své spojení s Kremlem nepřiznává, ale jak ukazuje hacknutá korespondence, poslanci této frakce se s Moskvou nejen koordinovali, ale dostávali přímé pokyny, a dokonce připravené šablony, kterými se poslušně řídili. Jedním z takových úkolů byla snaha zastavit vojenskou pomoc Ukrajině. Kreml doufal, že AfD může tyto dodávky zvrátit prostřednictvím právních kroků. Sergijenko měl za úkol vysvětlit poslancům AfD tuto myšlenku a zajistit jí právní podporu i financování, což se mu podařilo,“ píše web Theins.ru.
Prvního března Sergijenko vysvětluje svému pobočníkovi Alexejovi smysl žaloby: „Práce vlády bude ztížena. Tato situace je pro nás výhodná, protože tanky budou buď dodány mnohem později, než bylo plánováno, nebo bude stejně vydán soudní zákaz. K podpoře těchto akcí je zapotřebí: schválení, mediální podpora, finanční podpora. Poslanec Bundestagu uzavře smlouvu na přípravu žaloby. Parlamentní dotazy a odpovědi výzkumné služby Bundestagu se používají odděleně.“
Sergijenko také uvádí, na kolik tato akce přijde:
„Pravděpodobně 25 tisíc eur měsíčně (předběžně dva nebo tři měsíce na zvážení, pokud bude soudní zajištění, tj. zákaz doručování). Účtuje ji prestižní advokátní kancelář, která sdružuje několik specializovaných právníků. Další náklady na kurátorství a zastupování (cca 10 tisíc eur). Jména zúčastněných kolegů (poslanců Bundestagu) budou poskytnuta.“
Druhý den Sergijenko píše kurátorovi: „Podívejte se na návrh.“ Ten mu odpovídá: „Ano: Dobře. Hlásil jsem to včera, zatím jsem nedostal žádnou zpětnou vazbu.“ „Čekáme,“ odpovídá Sergijenko.
Poslance se povedlo zpracovat. Dne 5. července podala parlamentní frakce AfD žalobu na úřady ke Spolkovému ústavnímu soudu, řízení probíhá v Karlsruhe ve věci č. 2 BvE 5/23. Formální záminkou k žalobě je, že dodávky zbraní nebyly odsouhlaseny Spolkovým sněmem, ačkoli to žádný německý zákon nevyžaduje. Sergijenko měl připravené i další dokumenty, například dopis papeži od politika z AfD.
Sergijenko obdržel přímé finanční prostředky z Moskvy, což potvrzuje další korespondence, kde se kurátor ptá: „Můžeme převést na německou neziskovou organizaci? Potřebujete podrobnosti?“ Sergijenko odpovídá: „Ano, můžeme převést na německou nevládní organizaci. Zjistím to teď u auditora.“
V dubnu zadrželi Sergijenka celníci a našli u něj 9 000 eur v hotovosti (o něco méně než maximální povolená částka 10 000 eur). V červnu byl na hranicích kontrolován znovu a opět měl u sebe 9 000 eur.
The Insider připomíná, že tento způsob financování je velmi podobný případu krajně pravicové italské Ligy severu, která byla také financována Kremlem. Jak se serveru The Insider podařilo zjistit, již v roce 2019 Gianluca Savoini a Claudio D’Amico, pomocníci lídra strany Mattea Salviniho, létali do Moskvy každý měsíc po dobu několika let „kyvadlovým“ způsobem, někdy jen na několik hodin.
O úzkých vazbách AfD a Kremlu se v médiích již hovořilo. Například poslanec Markus Frohnmaier neustále cestoval na okupovaný Krym a Donbas a navštěvoval Moskvu, kde vystupoval na nejrůznějších prokremelských konferencích, a dokonce se oženil s novinářkou z listu Izvestija. To ale není nelegální, ale financování soudního procesu s cílem přerušit dodávky zbraní na Ukrajinu už mohou znamenat vyšetřování a trestní řízení.
Sergijenko může mít ještě jeden problém. Narodil se ve Lvově a byl občanem Ukrajiny, ale loni získal německé občanství, protože už žil v Německu mnoho let. Tvrdil, že byl na Ukrajině pronásledován. To mu Německo neuznalo, ale občanství dostal. Z hacknuté korespondence se ovšem zjistilo, že je držitelem ruského pasu, což před německými úřady zatajil. To je podle německých zákonů trestný čin.