Politická strana Alternativa pro Německo (AfD) je sice otevřena spolupráci s uskupením Patriots for Europe (Patrioti pro Evropu), jehož vznik dnes ve Vídni oznámili představitelé českého hnutí ANO, maďarské strany Fidesz a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), ale ne v krátkodobém horizontu.
Mluvčí spolupředsedkyně AfD Alice Weidelové v neděli na okraj stranického sjezdu v Essenu poznamenal, že se po dnešku nabízejí „nové možnosti spolupráce s ostatními stranami“, AfD ale zatím o svém budoucím členství v některé z frakcí Evropského parlamentu (EP) nerozhodla.
Sama Weidelová v dnešním rozhovoru na stanici ARD uvedla, že strana by se mohla k novému uskupení připojit později. „V krátkodobém horizontu se nepřipojíme, ale kdo ví, co budeme dělat ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ citovala ji agentura APA. Dnes oznámený vznik uskupení však označila za věc „zcela velkolepou“.
Pravicově populistická AfD byla původně součástí europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID), z níž ale byla kvůli příliš radikálním postojům některých svých představitelů v květnu vyloučena. AfD dnes své členství v ID ukončila i formálně.
Představitelé ANO, Fidesz a Svobodných věří, že se k jejich alianci, která se chce zaměřit na boj s migrací či revizi Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), přidají i další uskupení. Aby se totiž mohla stát novou frakcí v EP, musí v ní být europoslanci alespoň ze sedmi různých zemí EU. A to zatím nejsou.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v pořadu Partie na CNN Prima News řekla, že zúčastněné strany spojuje národní suverenita a žádná z nich nechce vystupovat z EU. Ohledně splnění podmínky nejméně 23 členů a sedmi států řekla, že předpokládá postupné zapojování dalších stran. „Bude to otázka dalšího vývoje,“ dodala.
Hnutí ANO směřuje do této frakce, protože je pro něj důležitější důkladná revize Green Dealu a boj proti migraci, uvedla Schillerová.
„V Evropském parlamentu má v budoucnu vzniknout nová krajně pravicová parlamentní skupina,“ poznamenává ke snahám trojice stran server ARD. „Hrozí tak další roztříštění pravicových sil v Evropském parlamentu,“ míní server, podle něhož by se součástí nové aliance mohly stát například italská Liga vicepremiéra Mattea Salviniho nebo nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse.
Salvini podobně jako Weidelová vznik uskupení vítá. „Vítáme dnešní prohlášení lídrů ostatních stran, že jsou připraveni (spolupracovat),“ uvedl podle agentury APA Salvini. Dodal, že jeho strana roky pracovala na vytvoření aliance, která by byla co nejsilnější, vlastenecká a soudržná.
Také server listu Die Welt označuje novou alianci za krajně pravicovou a všímá si především role maďarského premiéra Viktora Orbána. „Maďarský premiér je v EU považován za zdroj neklidu. Orbán se opakovaně dostával do střetu s ostatními členskými státy a blokoval důležitá hlasování. Naposledy se tak stalo v případě podpory pro Ruskem napadenou Ukrajinu,“ napsal web.