Německá europoslankyně Viola von Cramon-Taubadelová vystoupila v úterý na plénu Evropského parlamentu velmi ostře k tématu střetu zájmů, a to zejména v souvislosti s českým premiérem Andrejem Babišem. V rozhovoru pro deník FORUM 24 kritizovala pomalý postup Evropské komise, která podle ní měla začít jednat již v letech 2014 a 2015. Zdůraznila také, že je nutné se bránit Babišovu očerňování auditorů Evropské komise a dalších představitelů evropských institucí.
Na plenárním zasedání Evropského parlamentu jste i vy hovořila o konfliktu zájmů. Myslíte si, že Evropská komise dělá dost pro to, aby tento problém vyřešila?
Evropská komise se v rámci určených pravidel drží dle mého názoru toho, co dělat může. Známky toho, že je něco špatně, se ale objevovaly již během rozpočtového absolutoria v roce 2014 a 2015. A pak byly potřeba další tři roky k tomu, aby se něco začalo řešit, až byl nakonec v lednu 2019 zahájen první audit. Myslím si, že to bylo opravdu příliš pozdě. Teď se bude dále postupovat ještě několik měsíců, protože se čeká na český překlad a vláda členského státu má dva měsíce na to, aby odpověděla, jaká přijala opatření. To je velmi, velmi pomalý proces. Pokud chceme mít rychlejší výsledky, myslím si, že musíme změnit některá pravidla.
Která pravidla a jak by se měla změnit?
Jakmile se objeví nějaké ukazatele střetu zájmů – a u pana Babiše tu byly už v letech 2014 a 2015 –, potřebujeme rychlejší řešení, rychlejší odpovědi, větší možnosti pro Evropský parlament, který stále ještě oficiálně neviděl žádné zprávy z auditů, jen verze, které unikly do médií. Pro náš Výbor pro rozpočtovou kontrolu je nutné získat více možností a kontrolních pravomocí, než nyní máme.
Jedním z dalších kroků bude mise europoslanců do České republiky, jak toto hodnotíte?
Je to dobrý nápad. Bude tu mnoho věcí, o nichž bude třeba diskutovat. Doufám, že díky tomu budeme mít více informací, než máme nyní. Budeme se ptát na to, kdo bude platit peníze, které bude Česká republika vracet. Budou to čeští občané? Nebo firmy, které je neoprávněně získaly? Důležité bude také vyřešit, co bude s budoucím vyplácením dotací a jak se vyrovnáme s rolí pana Babiše při vyjednávání o Víceletém finančním rámci, jelikož on lobbuje za své osobní výhody. Tohle všechno musíme brzo vyřešit.
Jak by se k tomu měl postavit Evropský parlament na svém příštím plenárním zasedání?
Jak jsem zmínila ve své řeči, máme mnoho problémů. Pan Babiš je nejznámější oligarcha, ale není jediný, jehož problémy musíme řešit, a to zejména v otázkách zemědělství a regionálního rozvoje. Hlavně se musíme dohodnout na tom, jak efektivněji budeme věci řešit kvůli zmiňovanému Víceletému finančnímu rámci. Na příštím jednání by se mohl probírat jak střet zájmů, tak právní stát, a je možné, že moji kolegové, kteří se tímto zabývají, připraví i usnesení.
Zelení jsou k panu Babišovi velmi kritičtí. Zajímáte se také o holding Agrofert a jeho působení v zemědělství a chování ke krajině?
Ano, samozřejmě. Ale hlavně – nemůžete řídit zemi a ve stejné chvíli hospodařit na tisících hektarů a dostávat peníze z prvního pilíře zemědělských fondů. O tom se musí mluvit, stejně jako o přístupu velkých firem obecně.
Velkým tématem je také zastropování dotací, což ale může Andrej Babiš na Evropské radě vetovat.
O to se velice zajímáme. Možnost vetovat celou věc je velmi problematická a nevidím jiný důvod, proč by to dělal, než jeho osobní zisk. My v Evropském parlamentu si myslíme, že je nutné změnit pravidla ohledně finančních zájmů a konfliktu zájmů, ale nejsem si jistá, jestli naši pozici sdílí Evropská rada. Uvidíme, jak daleko zajdou a jak velký bude společenský tlak. To bych velice ráda vzkázala české veřejnosti: Čím větší tlak přijde od občanské společnosti, z opozice a z médií v České republice, tím lépe. Je třeba, aby bylo patrné, že jsou tu lidé, kteří nejsou se současným stavem věcí spokojeni. Velmi nám to pomůže při jednání s Evropskou radou. Je prostě neakceptovatelné, aby tam rozhodovali lidé nějakým způsobem jen proto, aby pomohli svým vlastním zájmům. Představte si, že by paní Merkelová nebo někdo další seděl na Evropské radě a vyjednával podobným způsobem. To je nepředstavitelné. A v České republice jako by se na to nikdo neptal, což je problém.
Když hovoříte o tom, že je nutné, aby lidé dali najevo, pokud nejsou spokojeni, znamená to, že sledujete protesty, které v České republice probíhají?
Zajisté! Na posledním zasedání výboru jsme hovořili o tom, že jsou to statisíce Čechů. To je naprosto vypovídající, je to velmi důležité a samozřejmě to vnímáme.
Na plenárním zasedání se hovořilo také o ohrožení demokracie oligarchy a o tom, že Evropská unie je vlastně platí, čímž jim pomáhá upevňovat moc. Je Babiš ohrožením demokracie? A co by měla EU dělat?
Babiš je osoba, která je ještě nebezpečnější, protože je to nepolitická figura, on je byznysmen. Chce bohatnout a přeje si ve své zemi mít nepolitické uspořádání. Z Evropské unie toho hodně čerpá, a tak říká, že je proevropský, ale nyní, jak stoupá snaha EU zkoumat jeho střet zájmů, začal velmi temnou a špinavou antievropskou mediální kampaň. To je odporné. Měla by existovat mnohem větší snaha Evropské komise bránit evropské hodnoty v České republice. A to by mělo být úplně jasné. Stejně tak by tu měla být vůle usměrnit pana Babiše v tom, co říká, a to zejména v jím vlastněných médiích. My přece vnímáme, co říká o svém auditu, o auditorech nebo o vedení Evropské komise.
Když zmiňujete Babišova média – v roce 2017 proběhla debata o svobodě slova v České republice na půdě europarlamentu, momentálně se ale zdá, jako by toto téma nebylo tak důležité a sledované, nebo se pletu?
Přestože konstatujeme, že v některých ohledech je na tom hůře Maďarsko nebo Polsko, rozhodně to neznamená, že se nezajímáme o situaci v České republice. Naopak jsme současným děním velmi znepokojeni a všechno sledujeme, a to včetně některých domácích témat.