Na obnově Ruskem prakticky zcela zničeného ukrajinského města Mariupol se podílejí i německé firmy, zjistil politický magazín Monitor německé veřejnoprávní televize ARD. Rekonstrukce jihoukrajinského města, které mělo před válkou přes 400 000 obyvatel, přitom hraje zásadní roli v ruské válečné propagandě.
Bitva o Mariupol byla jednou z nejhorších od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Zemřely při ní desítky tisíc obyvatel, další v obléhaném městě trpěli. „Z velkoměsta se stala úplná ruina,“ uvedla německá televize ARD.
Ruská vláda prezidenta Vladimira Putina po obsazení přístavního města přišla s plánem výstavby „nového“ a už zcela poruštěného Mariupolu. Pro Putina je projekt tak důležitý, že do města loni zavítal osobně, aby se přesvědčil o pokroku ve výstavbě. „Znovu postavíme byty, školy, nemocnice, divadla a muzea,“ řekl tehdy.
Fotografie a videa z místa ukazují, že se na obnově Ruskem zničeného města podílejí i německé firmy, z nichž nejvíce je vidět výrobce stavebních materiálů – firma Knauf.
Společník firmy Nikolaus Knauf byl přes 20 let honorárním konzulem Ruska a funkci si ponechal i po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Sankce přijaté tehdy vůči Rusku označoval za „hrozné“. Po začátku války na Ukrajině se čestné funkce sice vzdal, v Rusku ale nadále zaměstnává přes 4000 lidí.
Firma podle ARD na většinu otázek novinářů neodpověděla, vzkázala jen, že odsuzuje ruskou agresi vůči Ukrajině a dodržuje všechny protiruské sankce Evropské unie. V Rusky prý vyrábí výhradně pro ruský trh.
Angažmá německých firem na obnově Mariupolu kritizoval například křesťanský demokrat ze zahraničního výboru spolkového sněmu Roderich Kiesewetter, podle něhož Knauf svou činností upevňuje ruskou moc na okupovaných územích.