Představitelé německé opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) navrhli sociálnědemokratickému kancléři Olafu Scholzovi, aby po neúspěchu v eurovolbách požádal parlament o důvěru. Scholze se již zastala spolupředsedkyně sociální demokracie (SPD) Saskia Eskenová, podle které by měl zůstat v čele německé vlády. Kancléřova SPD skončila podle prognóz třetí za konzervativní unií CDU/CSU a za pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD).
„Kancléř si musí položit otázku, co se tady děje. Má slabých 14 procent a my jsme dvakrát tak silnější než SPD. Musí si položit otázku, zda skutečně dělá politiku pro lidi. Jinak musí ustoupit z cesty například tím, že požádá o důvěru,“ prohlásil generální tajemník CDU Carsten Linnemann.
Podobně v televizi ARD hovořil místopředseda poslanecké frakce CDU Jens Spahn. „Co se ještě musí stát? Jak silná facka to musí být, než vládní koalice a Olaf Scholz pochopí, že takto už nelze pokračovat? Občané tuto politiku nechtějí,“ řekl Spahn. Poznamenal, že kancléř by měl Spolkový sněm požádat o důvěru.
Podle Eskenové kancléř zůstává v čele vlády SPD, Zelených a liberálních svobodných demokratů. „Má naši plnou důvěru. SPD stojí při sobě,“ postavila se spolupředsedkyně sociálních demokratů za Scholze.
Ke změně politiky už kancléře mezitím vyzval šéf CDU Friedrich Merz. Podle bavorského premiéra Markuse Södera, který je zároveň šéfem Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sestry CDU, voliči svým hlasováním Scholzovu vládu prakticky odvolali.
Návrh předčasných voleb zmiňují i některá německá média včetně bulvárního deníku Bild, který je nejprodávanějším listem v Německu.