Některé důležité události proběhly před nějakou dobu našimi médii a výsledek byl typicky český. Nestalo se nic. Typickou ukázkou je problém konfliktu zájmů, který v sobě ztělesňuje šéf politické strany, ministr financí, podnikatel v mnoha oblastech a majitel dvou významných českých novin. Je jím Andrej Babiš. To, co se povedlo jemu, by tak snadno neprošlo dříve u nás v minulosti žádnému jinému politikovi a dalším v současnosti ani ve světě. Pokud jde tedy o ty části světa, které se považují za vyspělé, nebo chtějí s vyspělým světem udržovat průhledné a přímé vztahy.
O co jde konkrétně? Šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová (německá CDU) se vyjádřila ostře a dost nediplomaticky o poměrech v Česku. Jde o to, že ministr financí Andrej Babiš podniká, přijímá dotace a přitom o nich současně spolurozhoduje na svém ministerstvu. Tématu se více věnoval především server Echo 24 a potom dvěma rozhovory Česká televize, jinak se jím naše média zabývala jen okrajově ve stručném zpravodajství.
Na problém upozornila Grässleová v březnu při své návštěvě v Česku, kde byla jako zástupkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. K tématu se podrobněji vrátila v říjnu 2014 pro server Echo 24. Tehdy řekla: „V některých ohledech považuji situaci u vás nadále za znepokojivou. Na otázky, které jsme zformulovali při naší březnové návštěvě, jsme nedostali uspokojivé odpovědi. Mám tu na mysli například střet zájmů u vašeho ministra financí, jehož firmy dostávají evropské dotace.“
Europoslankyně má na mysli evropské dotace za 71 milionů korun do Babišových firem. Agrofert si ale přišel na ještě vyšší peníze. Jen na louky, pastviny a pole dostává 600 milionů ročně. Babiš je příjemcem příjemných částek i v chemickém průmyslu – v šestiletém rozpočtu EU dostaly Babišovy továrny od EU 600 milionů korun a další stovky milionů v jiných programech.
Jednou větou se dá problém pojmenovat: Střet zájmů našeho ministra financí, jehož firmy dostávají evropské dotace. Ingeborg Grässleová tento konflikt zájmů považuje za zásadní. Nejsme v tom ovšem sami, podobný problém spojení ekonomické a politické moci mají i jiné země.
Grässleová pro Echo 24 řekla, že se bude „snažit prosadit celounijní řešení“, aby politici v členských zemích, kteří se účastní rozhodování o dotacích, respektive sami kontrolují kontrolní systémy na dotace, peníze z evropských fondů vůbec nesměli přijímat. „Je naprosto nepřijatelné, aby se na kontrolní cestě mohli vyskytovat politici, kteří sami mají firmy inkasující unijní peníze. Takové praktiky představují riziko pro celou Evropskou unii, podkopává to důvěru v kontrolní orgány Unie, už takhle nízkou. Lidi si budou myslet, že už je možné všechno… Bylo by mi milejší, kdyby český ministr financí předal po dobu svého působení v politice své firmy nějakému svěřeneckému fondu. Bylo by to dobré i pro Českou republiku. Jak může Česká republika s takovým stavem věcí žít?“
Jak vidíme, tak můžeme, protože to nikomu nepřijde zvláštní. Občanům, většině politiků a ani médiím.
Grässleová komentovala i to, že Babiš skoupil část českého tisku. Konstatovala, že když už není možná svoboda tisku, je to ohrožení svobody jako takové. Když navíc Unie ještě posílá část peněz do médií na propagaci evropských programů, tak tím tyto lidi ještě podporuje. K tomu došlo v Bulharsku a v České republice.
„Já pana Babiše neznám, těším se na setkání s ním, ale fakt je, že každému africkému státu by byla zastavena rozvojová pomoc, pokud by provozoval takový systém, a pokud by tam byly možné takové věci jako u vás,“ říká.
V jejím rodném Německu, jak sama říká, by nebylo možné, aby ministr financí současně ovládal firmu s dotačními tituly. Pokud tam dochází k aférám, tak jde většinou o to, že politik něco přihraje svým známým. U Babiše jde ale o systémový problém.
Moc se toho nepíše
Jak se o této záležitosti u nás informovalo? Server iDnes 27. 3. 2014 zmiňuje kritiku Grässleové: „Předseda výboru Geier řekl, že jde o soukromý názor německé europoslankyně. České ministerstvo financí podle něj členům výboru vysvětlilo, že případ Babiš není v rozporu s platnými pravidly v Česku, a výbor sám není oprávněn dávat Česku nějaké rady, jak má v této záležitosti postupovat.“
Tyden.cz evropskou kontrolu zmiňuje, ale pouze v souvislosti s podvody ohledně dotací, o Babišovi nic nepíše. Podrobně to tentýž den ale zmiňuje server stanice Nova tn.cz: „‘S velkou obavou sledujeme střet zájmů ve vládě,‘ prohlásila Grässleová na tiskové konferenci. Už v minulosti byl podle ní takový konflikt zájmů u nejmenovaného bývalého ministra dopravy, jehož firmy podle poslankyně profitovaly z evropských projektů na rozvoj Vltavy. ‚Teď je na ministerstvu financí,‘ uvedla zákonodárkyně. Pokud se nevyřeší, ‚budeme mít podle mého názoru obtížnou spolupráci s Českou republikou‘.“
7. března o věci také referují reflex.cz, e15, novinky.cz, denik.cz a ČT 24. Na ČT 24 je rozhovor s Babišem a eurokomisařkou z jeho strany ANO Věrou Jourovou. Celý text rozhovoru zde:
Sám Babiš o tom ještě hovořil tentýž den v Interview ČT24 s Danielou Drtinovou. Přepis příslušné části rozhovoru zde:
Na serveru ct24.cz se objevuje 31. 3. 2013 další kritická připomínka: „Ministr financí Andrej Babiš získal ve sporu o možný střet zájmu v souvislosti s vlastněním koncernu Agrofert dalšího spojence. Postavil se za něj šéf europarlamentní frakce liberálů a demokratů Guy Verhofstadt. Reagoval tak na kritiku své kolegyně z rozpočtového výboru Ingeborg Grässleové, podle které může současné Babišovo postavení snížit důvěru europarlamentu v českou vládu. Podle Verhofstadta jde o politicky pokřivené a nepodložené výroky. Právě jeho frakce by přitom v Evropském parlamentu s hnutím ANO mohla spolupracovat. Sám Babiš tvrdí, že ukončil v Agrofertu veškerou aktivní činnost a je pouze majitelem.“
Marek Wollner v pořadu Reportéři ČT 14. 7. podrobně rozebíral s dalšími reportéry Babišovo ekonomické imperoum a jeho střety zájmů:
Marek Wollner, moderátor: „Andrej Babiš nesnáší cenzuru v médiích, aspoň to říká. Ale pokud se novináři zajímají o něho, svoboda médií mu moc příjemná není. Přestože náš pořad měl na politiky vždy stejný metr a naše reportáž dokonce vedla k pádu Topolánkovy vlády, jsme podle ministra financí součástí Matrixu, který mocné chránil. Je to ale jinak. Andrej Babiš je politik, a to velmi mocný politik, i když se pořád tváří, že jím není. Navíc je jakožto majitel jedné z největších firem u nás v permanentním střetu zájmů. Tento obecný právní termín jsme se pokusili přepočítat na konkrétní čísla. Natáčel Michael Fiala.“
Michael FIALA, redaktor: „Dosud nikdy u nás nezískal tak vysoké ústavní funkce, jako je post prvního místopředsedy vlády a ministra financí, člověk, který je jedním z nejvýznamnějších podnikatelů v zemi. Na to, že jde o střet zájmů, upozorňoval kdekdo, nejvýznamnější kritičkou se stala německá europoslankyně z výboru pro rozpočtovou kontrolu.“
Ingeborg Grässleová, členka výboru pro rozpočtovou kontrolu EP (EPP): „S velkou obavou sledujeme střet zájmů ve vládě. Pokud se nevyřeší, budeme mít podle mého názoru obtížnou spolupráci s Českou republikou.“
Andrej Babiš, ministr financí, majitel skupiny Agrofert, 1. místopředseda vlády (ANO): „Je to její soukromý názor. Mě to mrzí, protože právě my jsme šli do toho, abysme v tom udělali jako pořádek. Já určitě žádný střet zájmů nemám.“
(Pořad můžete sledovat ZDE, o Babišovi od 12 minuty, 30. vteřiny.)
Ticho po pěšině
Na aktualne.cz 4. 9. 2014 píše o Babišovi Karel Hvížďala: „Problém s Babišem má i Evropská unie, jak sdělila Ingebord Grässleová, která ho dokonce vyzvala, aby se svých podnikatelských aktivit vzdal. To Babiš samozřejmě odmítá, protože se cítí být především podnikatelem, pravidla je zvyklý určovat sám.“
V médiích se jako jediný politik přímo vyjádřil 22. 1. 2014 v Českokrumlovském deníku senátor Tomáš Jirsa: „Myslím, že to dobře charakterizovala předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která řekla, že kdyby v kterékoli africké zemi byl místopředseda vlády a ministr financí největším příjemcem evropských dotací, Evropská komise by okamžitě finanční pomoc zastavila. Všichni to vědí, že vicepremiér Andrej Babiš je v každodenním střetu zájmů; vždyť proto koupil média, aby ho v této pozici chránila. Když Babišova firma vyhraje státní miliardový tendr, ať již na lesní práce, dodávku bionafty či potravinových zásob, nikdo to nekomentuje. Vicepremiér nám denně ukazuje, jak se řídí stát jako firma – jeho firma.“
Názorové stránky MF Dnes, kterou Babiš vlastní, Grässleovou zmiňují jen v komentáři Petra Holuba 1. 4. 2014, kde ji zmiňuje v souvislosti s kritikou zacházení s eurodotacemi a jinak jen píše: „Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se přidal k europoslancům a varoval před střetem zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jako majitel firmy Agrofert patří k příjemcům dotací, jako ministr financí je pověřen jejich kontrolou. V podtextu zaznívá, že problémy s dotacemi nebyly, dokud finance řídil Miroslav Kalousek (TOP 09).“ Jinak na komentářích nic.
Kateřina Eliášová v Lidových novinách píše 9. 4. 2014 na straně 1: „Členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová například koncem března prohlásila, že Andrej Babiš v čele ministerstva financí představuje vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci EU s Českou republikou. Babišovy firmy čerpaly v minulosti dotace, ministerstvo financí je přitom dozorovým kontrolním orgánem nad čerpáním dotací. ‚Během vyjednávání s Evropskou komisí to nebyl problém, ani jednou to nebylo téma. Vše navíc prochází auditem a kontrolou,‘ popřel Braun, že by komise měla s ministrem financí problém.“ Jinak Lidové noviny o Grässleové za celý rok nic.
Alexandr Mitrofanov v Právu 1. 4. 2014 píše v rubrice Publicistika: „Babiš odvětil, že by se mělo bavit o něčem důležitějším. Potenciál střetu zájmů přiznal. Ale prý máme věřit, že ho nezneužije. To by mohl také říct silniční pirát, který jede po dálnici stopadesátkou v protisměru a tlampačem ze střechy svého vozu hlásí, že mu máme věřit, že nikomu neublíží.“
Právo se v komentářích také k tématu za celý rok nevrací.
Celkem se dá shrnout, že kromě Echa 24 a České televize se Babišovu problému s konfliktem zájmů nikdo moc nevěnoval. Záležitost proběhla jen zpravodajstvím a názorově se jí kromě zmíněných dvou médií nikdo moc nezabýval.