Sláva českého oligarchy a ministra financí přesahuje hranice. Asi jinak, než by chtěl.
Německá veřejnoprávní televize ARD odvysílala dnes v ranní zpravodajské relaci Tagesschau pětiminutovou reportáž s názvem „Pan Babiš a peníze z Bruselu“. Reportáž kriticky popisuje českého ministra financí a šéfa vládního hnutí ANO Andreje Babiše. Příspěvek začíná známými scénami z volební kampaně, v nichž Babiš rozdává v metru během kampaně své balíčky. Jednomu žebrákovi dokonce dal před kamerami pětitisícovou bankovku. Je to hezký dárek, ale autor připomněl, že Babiš je vlastníkem velkého koncernu a druhým nejbohatším člověkem v Česku.
Reportáž připomíná, že v prvních dvou letech Babišova ministerského úřadu přišlo na jeho konta 92 milionu eur ze společné kasy Evropské unie. To sice není nelegální, ale je to zřetelný a varující konflikt zájmů mezi podnikatelem a politikem v jedné osobě. Podle televize ARD je „pikantní“, že Babiš pobírá dotace, přičemž jeho úřad má kontrolovat jejich rozdělování.
Europoslankyně Ingeborg Grässleová dále v reportáži říká, že český ministr financí měl „dobrý důvod ukázat, že nevyužívá svého postavení ministra financí ke svému vlastnímu zájmu, aby získal pro své firmy více peněz, než je předepsáno v evropských normách“. Na Babišův konflikt zájmů přitom europoslankyně Grässleová upozorňuje celé tři roky. Na Babišem vedeném ministerstvu financí je oddělení 52, které by mělo dohlížet na to, aby v Česku byly evropské peníze rozdělovány spravedlivě. „Spravedlivě,“ říká s důrazem televizní komentář ještě jednou. A vzápětí televize ukázala Čapí hnízdo a uvedla, že na vybudování luxusního areálu dal Brusel 1,8 milionu eur určených pro malé a střední podnikatele. Babišův koncern má přitom obrat 6 miliard eur. Televize pak uvedla, že Babiš celou kauzu vysvětloval tím, že podnik patřil jeho dětem. Záběry ho ale ukazují, jak na otvírací party říká: „Čapí hnízdo je to nejlepší, co jsem kdy vymyslel“.
Pořad zmiňuje také případ Lukáše Wagenknechta, který byl loni vyhozen z Babišova ministerstva, protože Brusel upozornil na podvod. (Šlo o spor s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, která zpochybnila tým Wagenknechtových auditorů, kteří objevili pochybení v miliardové zakázce na systém monitorující čerpání dotací – pozn. red.)
Na kameru vystoupil také režisér dokumentu o Babišovi Vít Klusák, který říká: „Pro Babiše je demokracie cizí slovo. Ke všem lidem ve svém okolí se chová jako ke svým zaměstnancům. Je šéf, je boss, co si ostatní myslí, ho nezajímá. Není připraven diskutovat, je to jednoduše diktátor.“
K Babišovi se vyslovuje také politolog Jiří Pehe, kterého se Babiš kdysi pokoušel získat do svých služeb, což Pehe odmítl. „Obávám se, že Babiš je do jisté míry nebezpečím pro demokracii. Vstoupil do politiky s antipolitickým programem. Politiku samotnou odmítá.“ Je přitom druhým nejmocnějším politikem v zemi. Parlament „je podle něj žvanírna a stát chce řídit jako firmu, což pro liberální demokracii není dobré“, říká v německé televizi Jiří Pehe.
Pořad končí konstatováním, že Babiš sice dosáhl mnoha úspěchů, ale kvůli Čapímu hnízdu bylo proti němu zahájeno řízení Evropského úřadu pro potírání podvodů (OLAF), a je tudíž vyšetřován.
Autorem televizní reportáže o Andreji Babišovi je známý německý expert na východoevropské země a autor mnoha knih Eberhard Schneider. Reportáž je v krátké době druhou podrobnou a kriticky laděnou informací o českém oligarchovi a ministrovi. Na začátku srpna přinesl ostře kritický článek prestižní německý týdeník Die Zeit.
Na webu ARD vyšla dnes také tato poznámka Eberharda Schneidera, v níž je Babiš nelichotivě uveden jako příklad zneužívání evropských dotací:
„Finanční prostředky pro strukturální pomoc EU tvoří zhruba jednu třetinu rozpočtu EU. Financování jde především do východních členských států EU na podporu těchto regionů do rozšíření a modernizace infrastruktury, vytváření pracovních míst a snížení sociální nerovnost. Jaké projekty mohou získat finanční prostředky, si přijímající země rozhodují samy za sebe. To znamená, že zdroje jsou často věnovány na pochybné projekty nebo zneužívány. Jeden příklad: český podnikatel a multi-miliardář a třetí rok ministr financí Andrej Babiš. Po schválení jeho vlastním ministerstvem protekla téměř 100 milionů Euro do Babišových vlastních společností. Nyní se tím zabývá OLAF, protikorupční orgán EU. Autor: Eberhard Schneider“
Video s německou reportáží na televizi ARD najdete ZDE.