Plán Německa zpoplatnit dálnice pro osobní auta, který by mohl začít platit od roku 2018 či 2019, vyvolal v minulých dnech odpor české i rakouské vlády. Problém, který v tom rakouská vláda vidí, je, že němečtí občané by měli mít možnost získat zaplacené mýtné zpět. Rakousko proto zvažuje žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, ke které by se mohla přidat i Česká republika.
Německý návrh dálničních poplatků pro osobní vozy vyvolává vášně především z toho důvodu, že by měl diskriminovat cizince. Podle nového znění návrhu na zavedení mýta by Němci měli možnost získat kompenzace podle zátěže vozů na životní prostředí, ve výsledku by tak mohli získat zpět plnou cenu mýtného. Původně bylo zamýšleno, že by Němci měli slevu na dani z motorových vozidel ve stejné výši, jako je dálniční poplatek, tento návrh však Evropská komise už dříve odmítla. Novému znění naopak dříve vyslovila souhlas.
Podle rakouského ministra dopravy Jörga Leichtfieda současný návrh porušuje evropské principy. „Jde o to, zda v Evropě stále ještě platí síla práva, nebo právo silnějšího,“ řekl rakouský ministr Leichtfried. Možností je podle něj společná žaloba proti německým záměrům.
Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že česká vláda považuje chystané zavedení mýtného za nestandardní a neférové k občanům ostatních států Evropské unie. „Cílem naší vlády je v této věci chránit práva českých občanů a podnikatelů. V EU musí nadále platit spravedlivá a rovnocenná pravidla pro všechny státy i občany,“ doplnil Sobotka.
„Rozumím tomu, že německá vláda chce na silnicích zavést mýto pro osobní auta. Na druhou stranu by to ale neměl být systém diskriminační, tedy zaměřený pouze na řidiče z jiných zemí. Finální podobu zákona jsme dosud neměli k dispozici. Počkáme na právní analýzu toho, jak je zákon napsán, a podle toho se dále rozhodneme. Pokud by návrh byl diskriminační, postavíme se proti němu,“ sdělil pro FORUM24 ministr dopravy Dan Ťok.