
Friedrich Merz FOTO: CDU / se souhlasem
FOTO: CDU / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Křesťanský demokrat a konzervativní lídr Friedrich Merz vstupuje po volební neděli na scénu jako nový kancléř Německa. Dokázal zvýšit volební výsledky koalice CDU/CSU, kterou až příliš dlouhá vláda Angely Merkelové významně poškodila. U sousedů tedy stále nebude vládnout proruská Alternativa pro Německo, ale její vzestup je markantní. Z koaličního jednání bude mít nový kancléř takřka jistě těžkou hlavu.
Právě Merkelová může za to, že se Merz nedostal v CDU k veslu již mnohem dříve. Bývalá kancléřka propásla možnost odejít o čtyři roky dříve, čímž by pomohla jak své straně, tak nejspíš i evropské centristické politice. Je to škoda, protože pak by měla tato mnohem lepší místo v dějinách. Německý ekonomický motor se začal zadrhávat, z programu Green Dealu se stala nepřiměřená svátost a děsivé důsledky masové imigrace v bezpečnostní oblasti vyvolaly těžkou depresi v německé společnosti.
Slabý mandát to není, silný také ne
Období vlády sociálního demokrata Olafa Scholze všechny tyto problémy ještě více prohloubilo a určitě nebude patřit ke světlým rokům v historii demokratického Německa. Nezvládnutá imigrace a rostoucí síla ultrapravicové propagandy způsobily zdvojnásobení výsledků Alternativy pro Německo. Tím se nedělní volby zapíšou do historie.
Výsledek křesťanských demokratů s bavorskou stranou křesťansko-sociální je tak akorát dostatečný, aby nešlo hovořit o slabém mandátu. Zároveň ale Merze čeká nepříliš veselá úloha sestavit vládu s koaličními partnery, kteří budou nepochybně brzdit potřebné reformní úsilí. Nejspíše půjde o koalici s SPD.
Nacistický dědeček
Na úspěchu vlády Friedricha Merze přitom záleží opravdu hodně. Z vnitroněmeckého hlediska jde o to, zda se liberálním stranám podaří zastavit hnědé tsunami AfD, která je rovněž vstřícná k Rusku a která omlouvá nacistickou éru. Proto stojí za zaznamenání, že nacistická minulost je přítomná i v rodině její předsedkyně Alice Weidelové. Nikdo samozřejmě nemůže za nacistického dědečka, když se v přítomnosti chová slušně. Pro Weidelovou je ale typické, že střídá slušné vystupování adresované zklamaným voličům demokratických stran s agresivním a nenávistným stylem, kterým loví extremisty, a to zejména v zemích na území bývalé NDR.
U výsledku AfD nás může alespoň těšit, že jí dojemná pomoc, jíž se Weidelové dostalo od Trumpovy nové americké vládní garnitury, nic zvláštního navíc už nepřinesla. Elon Musk tedy není zase takový génius, aby Němci vyslyšeli jeho volání a vynesli AfD k moci.
U nás je Merz přirozeným spojencem Fialovy ODS a koalice SPOLU. Je to čitelný proevropský a proukrajinský politik, který nebude sloužit Trumpově novému světovému pořádku, který hraje do karet agresivnímu režimu v Putinově Rusku. To je rozhodně dobrá zpráva.