Německá vláda po delším váhání dokončuje návrh zákona o výstavbě datové sítě standardu 5G. Pro čínský komunistický technologický kolos Huawei z této chystané legislativní úpravy nekouká nic dobrého. Nikterak překvapivě – Němci si uvědomili, že pověří-li úkolem zbudovat síť datových dálnic právě čínské dodavatele, budou tím hodně riskovat.
„Huawei se podle všeho nezařadí mezi dodavatele, kteří budou v Německu zřizovat síť 5G,“ avizuje německý týdeník Welt am Sonntag. Spolková vláda má podle informací citovaného nedělníku takřka dokončený návrh nového zákona o bezpečnosti informačních technologií. Napsal o tom s odvoláním na osoby obeznámené s přípravou předmětného návrhu zákona. Podle nich bude součástí procesu prověřování i rozšířená prověrka důvěryhodnosti soutěžitelů, která půjde nad rámec čistě technických parametrů.
Každého z potenciálních dodavatelů čeká v Německu prověřování i v tom ohledu, zda není strukturou své společnosti provázán s jakýmkoli problematickým politickým systémem, například organizačně nebo prostřednictvím jakýchkoli zákonných závazků. Zákonodárci v této věci vycházeli z aktuálních regulí zákona o zahraničním obchodu, vliv na finální rozhodnutí však mají mít i zpravodajské služby a spolková ministerstva. „Čínskému uchazeči, jako je Huawei, nejsou v tomto řízení připisovány žádné šance na úspěch,“ uzavírá Welt am Sonntag.
Na rozdíl od Spojených států by však Německo společnost Huawei nevyřazovalo předem. Podle citovaného týdeníku se německé ministerstvo zahraničí zasazuje o ještě přísnější prověrky uchazečů. Kromě prověrky technických parametrů se má jednat i o důslednou prověrku politické důvěryhodnosti. V této věci se už v minulých dnech koordinovala dvě německá ministerstva, zahraničí a vnitra.
Zavedení podmínky splnění politických bezpečnostních předpokladů podporuje i zpravodaj frakce německé sociální demokracie (SPD) v záležitostech Číny Metin Hakverdi. „Dokud bude komunistická strana v Číně porušovat principy právního státu a tržního hospodářství, bude třeba Huawei vyloučit,“ prohlásil poslanec. Jeho křesťanskodemokratický kolega v Bundestagu Michael Brand, který se zaměřuje na problematiku lidských práv, jej doplnil poznámkou o tom, že „v žádném případě nesmí vzniknout dojem, že by Čína prostřednictvím Německa vyvíjela tlak na EU a bránila jí v rozvoji klíčových technologií. „… je třeba konečně jasně definovat, jaké jsou naše zájmy, a nikoli ty čínské,“ dodal Brand.