
FOTO: Michal Hošek/ Forum 24

Ještě nedávno byl německý model vnímán jako vzor úspěchu. Angela Merkelová působila jako klidná síla v bouřlivém světě, německá ekonomika rostla a exportní stroj běžel naplno. Spolková republika byla synonymem stability, preciznosti a prosperity. Jenže tato představa se dnes hroutí – a kniha Kaput od Wolfganga Münchaua vysvětluje proč.
📉 Závislost na ruském plynu, ztráta technologického náskoku, selhání v digitalizaci, ale i zmatek kolem elektromobility – to jsou jen některé z viditelných symptomů hlubší krize, která zasáhla největší evropskou ekonomiku. Münchau, respektovaný ekonomický novinář, ve své knize rozkrývá, že tento pád není náhlý ani náhodný.
Namísto dramatických událostí posledních let ukazuje Kaput, že problémy mají kořeny hluboko v minulosti. Německý hospodářský model, postavený na těsné spolupráci státu a velkých průmyslových hráčů, dlouho ignoroval změny, které mezitím hýbaly globálním trhem. Desítky let vývozně orientované politiky, orientace na export bez ohledu na vnitřní inovace a krátkozraké strategické volby – to vše postupně oslabovalo pozici, která se zdála neotřesitelná.
FOTO: Bourdon
Wolfgang Münchau píše svižně, přehledně a s odbornou jistotou. Kaput není jen ekonomickou analýzou, ale i čtivou reflexí hlubších strukturálních problémů, které ohrožují nejen Německo, ale potažmo celou Evropu. Kniha je zároveň výzvou k přehodnocení dosavadních dogmat – a apeluje na to, že bez odvahy ke změně čeká starý kontinent těžká budoucnost.
📘 Pokud chcete porozumět dnešní Evropě, jejím krizím a příležitostem, Kaput je nepostradatelným čtením. Přináší cenný kontext pro všechny, kdo se zajímají o ekonomiku, politiku i budoucnost našeho společného prostoru. V době, kdy se staré jistoty hroutí, nabízí tato kniha ne pohodlné odpovědi, ale důležité otázky – a odvahu je klást.