Od 1. ledna musejí i prodavači v Německu vydávat účtenky, a to i za sebemenší transakce, jinak hrozí pokuta až 25 000 euro (625 000 korun). Zákazníci si doklady neberou, hromadí se v obchodech, krčí rameny obchodníci.
Různá německá sdružení obchodníků kritizují rozšířenou povinnost vydávání účtenek v obchodech, která v Německu platí od Nového roku. Pekaři ani jejich zákazníci z povinných dokladů žádnou radost nemají. Obchodníkům rostou provozní náklady a přibývá i odpadu. Účtenku si podle Babetty Lichtensteinové van Lengerichové ze svazu pekařů v Hannoveru bere v Dolním Sasku jen každý desátý zákazník. „Někteří zákazníci jsou tak naštvaní, že účtenky sbírají a chtějí je poslat na finanční úřad,“ dodala. „Žádné účtenky nechtějí, považují za nezodpovědné navyšovat takto spotřebu papíru a přidělávat tolik práce,“ citoval deník Süddeutsche Zeitung její vyjádření pro agenturu DPA.
Povinnost vystavovat doklady, která má zabránit daňovým únikům, prodlužuje u pultů obchodů placení. Velké provozy pak dodatečné pásy papíru stojí tisíce eur měsíčně. Svaz prodejců spočítal, že si nové nařízení vyžádá vystavení 2,2 milionu km účtenek ročně navíc, což je délka odpovídající padesátinásobku obvodu zeměkoule.
Podle Lichtensteinové van Lengerichové se nařízením řídí téměř všechny pekárny v Dolním Sasku. Sama ale ještě doufá, že se podaří tuto rozporuplnou povinnost zrušit. Její sdružení už kvůli tomu jedná s příslušnými zemskými ministerstvy.
Povinnost vydávat bez vyžádání účtenky i za ty nejmenší položky Německo schválilo už v roce 2016, až letos však tento kritizovaný předpis vstoupil v platnost. Dodatečná administrativní zátěž a provozní náklady, které jsou s tímto podrobným systémem kontroly spojené, se zdají být stejné jako v Česku. Rozdíl je ovšem v tom, že Německo nezavedlo online evidenci tržeb a citlivá data tamních obchodníků nekontroluje žádný velkopodnikatel ve střetu zájmů.