Už pátým rokem se čeká rozvrat Německa, pád Angely Merkelové, řádění islámských hord a doba kamenná kvůli zavádění alternativních zdrojů energie. Místo toho je německý rozpočet za loňský navzdory slabšímu růstu německé ekonomiky v rekordním přebytku od roku 1990. Kde to jenom soudruzi v ČR udělali chybu?
Předpokládaný sešup našeho nejvýznamnějšího souseda se pořád nějak nekoná, ačkoliv by to podle některých „makroekonomů“ (rozuměj věštců) mělo být na spadnutí. Podle předběžných údajů tamního ministerstva financí dosáhl německý rozpočet 13,5 miliardy eur (340,5 miliardy korun). Předchozí rekord byl z roku 2015, kdy přebytek činil 12,1 miliardy eur.
Potíže přitom Němci nepochybně mají. Zmatky kolem brexitu vnášejí do ekonomiky nejistotu, automobilový průmysl přechází na elektromobily a existují přísnější předpisy o emisích. Krom toho se ekonomika prostě pohybuje v cyklech a po růstu přichází ochlazení. Zatím nikdo nevymyslel, co s tím, když pomineme nějaké tichomořské ostrovy a jihoamerické džungle, kde je ekonomika domorodců závislá tak leda na počasí a svět se jí netýká.
Přitom všechno mělo být jinak. Už v roce 2015, v prvním roce uprchlické krize, přišlo do země víc než milion uprchlíků a příval pokračoval. Vláda se rozhodla skončit s jadernou energií a vsadila na „zelené“ zdroje a jejich podíl v energetickém mixu země prudce narůstá.
Proč se Němcům daří dosahovat už několik let po sobě takového výsledku? „K rekordu přispěly především nízké úrokové sazby. Vláda musela zaplatit za své staré dluhy úrok zhruba 12 miliard eur. Daňové příjmy pak byly o 3,5 miliardy eur vyšší, než se plánovalo. Převážná část tohoto přebytku bude převedena do rezervního fondu vytvořeného po uprchlické krizi a určeného na pomoc při integraci migrantů. Finance ve fondu tak stoupnou na 48 miliard eur. Z toho téměř dvě třetiny již byly vyčleněny na použití. Podle ministerstva je ve fondu nyní k dispozici zhruba 17,1 miliardy eur.“ (ct24.ceskatelevize.cz)
Mezi sousedem a námi je tak jeden patrný rozdíl. Němci kombinují schopnost riskovat, když něco považují za správné (uprchlíci a energetický obrat) a zachovávají si střízlivost, když uvažují o budoucnosti. Umí dát v době růstu peníze stranou. Naše vláda je velkolepá jen v hlásání vizí pro dalekou budoucnost, na které peníze nejsou a nebudou. Pokud nějaké jsou, hned je utratí . Jednou se tento mínus bude ještě prohlubovat, ale v duchu „po nás potopa“ jede rezavějící mašina dál.